Fetysze, które naprawdę istnieją. Co to jest fetysz?

kobieta zakłada pończochę

Zastanawiasz się czy masz fetysz albo może twój partner może go mieć? Może gładził twoje stopy nad wyraz namiętnie, zaniedbując inne części ciała. A może podnieca się tylko, gdy paradujesz w rajstopach? Albo dostaje kociego rozumu, gdy żąda, żeby go trochę poddusić. – Więcej jest rzeczy na ziemi i w niebie niż się ich śniło filozofom – mówi Hamlet do Horacego. – Człowiekiem jestem, nic co ludzkie nie jest mi obce – deklamuje Chremes w komedii Terencjusza. – Są na świecie rzeczy, które się fizjologom nie śniły – zaznacza Ferdynand Kiepski. I wszyscy oni mają rację. Samo pojęcie fetyszu stało się dość powszechne, jednak zrozumienie przez ludzi tego, co stanowi fetysz i kiedy staje się problemem, nie jest już tak oczywiste.

Co to jest fetysz?

Fetysz – najczęściej o charakterze seksualnym lub erotycznym – można zdefiniować jako skrajną obsesję – najczęściej seksualną – na obiekcie lub części ciała. Przedmiot fiksacji nazywany jest fetyszem, a osoba nazywana jest fetyszystą. Fetysze są różne, tak jak różni bywają ludzie. Mogą to być wspomniane fetysze stóp po zamiłowanie do skóry, gumy lub niektórych aspektów praktyk BDSM. W większości przypadków fetysze nie są niebezpieczne. Fetysz staje się problemem wtedy, gdy fiksacja zakłóca życie lub powoduje niepotrzebne cierpienie lub osobom wokół. Na przykład mąż, który nie czuje już pociągu seksualnego do ciała swojej żony, a zamiast tego może go podniecić tylko widok jej butów, zostałby uznany za problematycznego fetyszystę.

Kiedy fetysz staje się zaburzeniem?

Fetysz może stać się możliwym do zdiagnozowania zaburzeniem psychicznym. Lekarze wymieniają 3 kryteria tego zaburzenia, które zalicza się do kategorii zaburzeń parafilicznych (inne w tej kategorii to zaburzenia podglądania i ekshibicjonizmu).

  • Pierwsze kryterium: w ciągu sześciu miesięcy konieczne było doświadczanie popędów seksualnych, które koncentrowały się na części ciała innej niż genitalna lub obiekcie nieożywionym. Objawia się to fantazjami, popędami lub zachowaniami.
  • Drugie kryterium: fantazje, popędy lub zachowania, które wywołały znaczny niepokój lub osłabiły zdolność do codziennego życia danej osoby.
  • Trzecie kryterium: obiekt nie może być ubraniem, którego używa się do przebierania i nie może być urządzeniem stymulującym, takim jak wibrator. Tak więc uczucie chęci przebrania się w damskie ubrania lub użycia wibratora nie jest fetyszem.

Tak więc, aby fetysz mógł zostać uznany za zaburzenie, musi w jakiś sposób powodować znaczny niepokój i musi trwać co najmniej 6 miesięcy. Z drugiej strony, jeśli kryteria nie są spełnione, wtedy fetysz może po prostu odnosić się do tego, co przez to rozumiemy w kategoriach powszechnego pojęcia – to znaczy, że ktoś interesuje się określonymi czynnościami lub przedmiotami, które sprawiają przyjemność, ale to nie powoduje lub komukolwiek innego cierpienia.

Jakie są fetysze?

Przejdźmy do tego, co tygrysy i tygrysice lubią najbardziej. Fetysze. Nawet Christian Grey uznałby niektóre za dziwaczne. Ale to raczej dlatego, że sam był małym kotkiem w morzu dziwnych, niezwykłych, czasem odrażających czy szokujących fetyszy. Wprawdzie multimilioner wspomina, że umowa z jego oblubienicą powinna obejmować fisting analny, ale kogo on chciał nabrać? Anastasia Steele ryczała jak bóbr, gdy dostała raptem 6 pasów w swój nawet niebrzydki tyłeczek.

Niektóre fetysze – takie jak dendrofilia wywołująca pociąg seksualny do drzew i awizofilia do ptaków – mogą brzmieć równie fikcyjnie jak strona z „50 twarzy Greya”, ale są prawdziwe. Podobnie jak m.in. mukofilia – podniecane seksualnie przez kichanie i wydzieliny nosa; stimming – wykorzystania energii elektrycznej do stymulacji seksualnej; oculolinctus – praktyka lizania oczu w celu osiągnięcia zadowolenia seksualnego; mechanofilia – pociąg seksualny do maszyn; formikofilia – stymulację przez owady lub ślimaki; akrotomofilia – czerpanie przyjemności z obserwowania ofiar wypadków, które straciły swoje kończyny (nawet nakręcono o tym film – „Crash” – Davida Cronenberga); grawiditofilia – fetyszem jest brzuch ciężarnej kobiety czy jakże oczywisty fetyszyzm pępka. Bądźmy otwarci na nowe doświadczenia, tak jak bohaterowie komedii „To właśnie seks”. – Obiecaj mi, że nie będziesz mnie osądzać – mówi jedna z bohaterek. – Może spróbujemy czegoś nowego? – dodaje inna.

Dendrofilia przenosi przytulanie na łonie natury na zupełnie nowy poziom. Podniecenie przez drzewo niekoniecznie oznacza uprawianie z nim seksu. Nie trzeba skrzykiwać kolegów jak to robił sąsiad Adasia Miauczyńskiego i borować dziur w drzewach czy wbijać w nie gwoździ albo innych, bardziej cielesnych aspektów ciała ludzkiego. Nie znaczy to, że nie można czerpać przyjemności z seksu obok drzewa, cieszenia się drzewem czy dotykania kory albo wyszukiwania wybrzuszeń.

Co do awizofilli. Fetysz dotyczący ptaków to jeden z rodzajów w większym królestwie zoofilii, czyli odbywania aktów seksualnych ze zwierzętami. Cóż, ptaki mają specyficzne, pierzaste pokrycie ciała, drżą i poruszają się, a niektórzy ludzie mogą to lubić. Najpopularniejszym obiektem tego fetyszu są kurczaki. Są powszechnie dostępne, a niezdolność do odlotu, sprawia, że wybór jest dość oczywisty. Jednym ze znanych ludzi, których można by określić awizodomitą jest Larry Flynt. W 2011 roku twórca „Hustlera” powiedział „The Independent”, że w wieku 9 lat stracił dziewictwo z kurczakiem. Widocznie nie obrósł jeszcze dość w piórka, żeby spróbować ze strusiem.

Fetysz stóp

Podofilia, czyli seksualne zainteresowanie stopami, palcami u nóg i kostkami. Ta szczególna preferencja może się różnić w zależności od osoby. Niektórzy ludzie podniecają się samym spojrzeniem na stopy. Inni mogą uznać za atrakcyjne pomalowane paznokcie, biżuterię lub inne ozdoby. Jeszcze inni czerpią satysfakcję seksualną z zabiegów na stopy, takich jak masowanie lub oddawanie czci stopom.

To jeden z najpopularniejszych rodzajów fetyszu. I jednocześnie jeden z najłagodniejszych. Jego zaletą jest to, że dość łatwo może się częścią związku i w wielu przypadkach nie jest konieczne pozbycie się go. Fetysz stóp może oznaczać włączenie masażu stóp lub innych przyjemnych czynności związanych z tą częścią ciała do relacji seksualnej. Jules Winnfield lubi to, ale oczywiście Marsellus Wallace miałby inne zdanie na ten temat.

Lekarze wskazują kilka aspektów szczególnego zainteresowania stopami. Biologiczny aspekt wskazuje, że stopy pokryte są zakończeniami nerwowymi, a te oznaczają większe, często bardziej intensywne doznania. Łaskotanie, pocieranie i masowanie mogą być znacznie przyjemniejsze na stopach. O ile nie są to stopy Wojciecha Cejrowskiego. Chociaż może dla niektórych wprost przeciwnie. Wystarczy przecież zwykła tarka.

Psycholodzy seksualni podkreślają też aspekt dominacji. Upokorzenie jest jednym z psychologicznych elementów fetyszu stóp. Stopy są często uważane za część ciała znajdującą się „poniżej”. To tworzy dynamikę, którą niektórzy uważają za atrakcyjną: lubią czuć się „niżej” niż ich partner. Lubią mieć stopy na ciele jako formę gry o władzę lub być umieszczanymi na ich miejscu. Uległość i dominacja to dla niektórych par walka o władzę. Stopy to tylko część tego procesu.

Fetysz stóp może także obejmować określony rodzaj obuwia lub innej odzieży, w tym pończochy i rajstopy. Oznacza to, że czyjeś zainteresowanie fetyszem rajstop może również obejmować zainteresowanie fetyszem stóp. Nylon może nadać stopie gładki, zgrabny i atrakcyjny wygląd. Śliska faktura rajstop sprawia, że buty znacznie łatwiej się zsuwają. Może to prowadzić do zabawy butami lub zwisania butów, co może być również atrakcyjne dla fetyszystów stóp.

Podczas gdy niektórzy mogą być pobudzeni widokiem lub dotykiem stóp, inni mogą potrzebować zaangażowania stóp, aby osiągnąć punkt kulminacyjny. Ktoś, kto ma fetysz stóp, może cieszyć się całowaniem, dotykaniem, lizaniem, ssaniem lub masowaniem stóp. Inni mogą czerpać przyjemność z kneblowania stóp, wąchania lub nadeptywania.

Fetysz rajstop

Ta fiksacja sprawia, że podniecenie seksualnie osiągane jest przez rajstopy. Wiązać się z tym mogą różne czynności – noszenie, obserwowanie innych osób noszących rajstopy lub jedno i drugie. Fetyszyści mogą również czuć podniecenie, patrząc jak inni zakładają lub zdejmują rajstopy, używają rajstop jako krępowania lub są zmuszani do noszenia rajstop.

Fetysz rajstop, który może rozwinąć się w dzieciństwie, występuje częściej wśród mężczyzn niż kobiet. Niektóre osoby, które mają fetysz rajstop, mogą preferować inny rodzaj rajstop lub inny strój noszony z rajstopami, np. spódnice, mundury lub rodzaje obuwia. Może to obejmować określony wygląd często kojarzony z rajstopami, np. formalną odzież biznesową, spódnice lub strój szkolny.

Podczas gdy jedni mogą podniecać się jedwabistą strukturą rajstop, inni będą czerpać przyjemność z powodu wyglądu rajstop na nogach, które są gładkie i nie zakrywają całkowicie nóg. Rajstopy mogą sprawić, że nogi będą wyglądać na gładkie, wypielęgnowane i jędrne. Mogą również wywoływać podniecenie ze względu na obcisły styl, który podkreśla krągłości i tworzy zmysłową warstwę na skórze.

Różnica między fetyszem rajstop a fetyszem stóp

Chociaż obie fiksacje przenikają się nadal są to różne fetysze seksualne. Fetysz rajstop skupia się głównie na rajstopach jako elemencie ubioru – albo noszonym przez osobę, albo używanym jako obiekt seksualny. Fetysz stóp to fetysz, w którym stopy są wyzwalaczem podniecenia. Fetysz zapachowy (ozolagnia) może również nakładać się na fetysz stóp lub rajstop. Noszenie rajstop może wywołać nieprzyjemny zapach potu, który może być atrakcyjny dla niektórych osób zainteresowanych fetyszami stóp, a zwłaszcza ich zapachu.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!