Kiedy dziecko zaczyna mówić?

kobieta i dziecko

Pierwsze słowa dziecka to niesamowita radość dla każdego rodzica. Kiedy dziecko zaczyna porozumiewać się z nami werbalnie i nazywać rzeczy, zjawiska oraz uczucia ułatwia nam to drogę wzajemnej komunikacji.  “Mama”, “Tata”, “Baba” czy “Kot”? Jakie było pierwsze słowo waszego dziecka?

Jak dziecko zaczyna mówić? 

Do tej pory głównym kanałem komunikacji między Tobą a dzieckiem był jego płacz. Dziecko z braku innych narzędzi swoje potrzeby alarmowało płacząc. Z czasem pojawiały się komunikaty niewerbalne np. pokazywanie palcem. Wreszcie nasze dziecko dojrzewa, aby porozumiewać się jak dorośli ludzie – czyli zaczyna mówić. Zdolność wyrażania siebie słowami jest ogromnym skokiem w rozwoju każdego maluszka. Nauka mówienia zaczyna się od gaworzenia, tak jak nauka chodzenia zaczyna się od czołgania i raczkowania. Dziecko zaczyna eksperymentować z nowymi dźwiękami, sylabami, a dzięki nauce rodziców i przebywaniu w społeczeństwie zaczyna rozumieć, że słowa mają swoje znaczenie. 

Kiedy dziecko zaczyna mówić? W jakim wieku dziecko zaczyna mówić?

Prawidłowo rozwijające się dziecko nie może powstrzymać się przed prezentowaniem swoich umiejętności językowych. Oczywiście początkowo język niemowląt nie jest dla nas zrozumiały, ale z czasem te zlepki sylab doprowadzają do prawdziwych słów. Dziecko uczy się mówić przez naśladowanie. Zapamiętuje dźwięki i je powtarza, dlatego warto kilkukrotnie używać w komunikacji z dzieckiem tych samych wyrazów. Z czasem nasz maluch naucz się je przetwarzać i będzie coraz jaśniej wyrażać swoje potrzeby. Najważniejszym nauczycielem języka są opiekunowie z którymi dziecko przebywa najwięcej, to dzięki naśladowaniu zasad używania języka, zasad życia w rodzinie i społeczeństwie uczy się rozmawiać. 

Umiejętności mówienie będą rozwijały się stopniowo wraz z rozwojem mechanizmów głosowych oraz interakcji z otoczeniem. Już w 2-3 miesiącu życia dziecko zaczyna wydawać dźwięki – gugać, piszczeć. Gaworzenie zaczyna się koło 4 miesiąca życia. Początkowo dziecko używa sylab. 

Wskazówki jak pomóc dziecku w rozwoju mowy:

  • Rozmawiaj z dzieckiem, mimo że nie od razu dojdzie do dialogu między wami. Jak najczęściej opowiadaj dziecku różne historie, nazywaj przedmioty, czytaj książeczki. Logopedzi zachęcają rozmawiać z dzieckiem już od pierwszych dni po urodzeniu. 
  • Zatrzymaj się po tym, jak coś powiesz, aby miał czas na przetworzenie Twoich słów i „odpowiedź”.
  • Używaj różnych tonów i sylab, gdy mówisz, aby spróbował Cię naśladować i uczył się nowych dźwięków. Dzieci uwielbiają zabawę z rodzicami, dlatego dołącz do ich świata i pośpiewaj, zanuć a nawet zarapuj dla dziecka. 
  • Wyjaśnij dziecku zjawiska go otaczające. Jeśli podczas rozglądania się powie „ma ma ba ba”, możesz powiedzieć: „Och, szukasz swojej butelki? Gdzie się podziała butelka?”.
  • Badania pokazują, że ilość słów wypowiadanych niemowlęciu pozytywnie wpływa na rozwój języka” – dlatego jeszcze raz podkreślamy, po prostu rozmawiaj z dzieckiem. 

Kiedy dziecko powie swoje pierwsze słowo?

W wieku 6- 7 miesięcy dziecko zaczyna formułować coraz lepiej dźwięki, przy pomocy ust i języka. Gaworzenie coraz bardziej przypomina słowa. Dziecko poznaje coraz więcej sylab i bezbłędnie umie je powtórzyć. Może się wydawać, że dziecko wydaje dźwięki bardzo przypadkowo, ale kiedy lepiej je obserwujemy zauważamy, że inne są kiedy się cieszy, a inne kiedy jest sfrustrowane. Często warto przywiązać wagę do mowy ciały dziecka czy mimiki, by lepiej zrozumieć jego “słowa”. Na przykład szeroki uśmiech i podskakiwanie w górę i w dół podczas „rozmowy” prawdopodobnie oznacza, że ​​dzieli się ekscytującymi wiadomościami. 

Kiedy dziecko zacznie wyrażać swoje myśli wyraźnie i płynnie?

Pod koniec pierwszego roku, dziecko będzie operowało coraz dłuższymi sekwencjami dźwięków. W swoich dźwiękach coraz lepiej będzie naśladować mowę dorosłych. Ten etap jest zapowiedzią używania pierwszych słów. Zazwyczaj pierwsze “MAMA” możemy usłyszeć w okolicach pierwszych urodzin. 

Czy dziewczynki zaczynają mówić szybciej niż chłopcy?

To prawda, że chłopcy wypowiadają pierwsze słowa i zdania później niż dziewczynki. Jednak różnice te są  kwestią tylko kilku miesięcy. Istnieje normalny zakres, w którym dzieci zdobywają określone poziomy językowe, o których pisaliśmy wyżej. Według badaczy „dziewczynki są zwykle na początku tego zakresu, a chłopcy na końcu, ale wszyscy mieszczą się w granicach normy”. Dlatego chłopcy nie są tak naprawdę opóźnieni w rozwoju języka, tylko są trochę za dziewczynkami. Jeśli Twój synek nie mówi, obserwuj go uważnie, jeśli zajdzie potrzeba skonsultuj się z lekarzem. Nie można usprawiedliwiać braku mowy, faktem, że dziewczynki rozwijają się w tej kwestii szybciej. 

Kiedy udać się do lekarza, jeśli dziecko nie mówi? 

Trzeba mieć na uwadze, że umiejętność wypowiadania słów jest jednym z kamieni milowych rozwoju niemowlaka. Każde dziecko rozwija się we własnym tempie. Jeden maluch świetnie radzi sobie z umiejętnościami motorycznymi, inny szybciej uczy się mówić. Jeśli gaworzenie Twojego dziecka się rozwija i mówi on coraz więcej, to da mu czas, aby całkowicie się rozgadać. Ale jeśli jego rozwój mowy i języka zatrzyma się lub cofa w jakimkolwiek momencie. Lub jeśli dziecko nie gaworzy i nie nawiązuje kontaktu wzrokowego  lub/i nie wykonuje gestów. A także jeśli pierwsze słowa nie pojawiają się przed ukończeniem 15 miesiąca życia, koniecznie umów się na wizytę u pediatry i logopedy. Konsultacja ze specjalistą może okazać się bardzo pomocna. 

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!