Jak rozpoznać poród? Objawy porodu

czytająca kobieta w ciąży

Zaczynając trzeci trymestr ciąży, kobieta coraz częściej, zaczyna myśleć o porodzie. Zarówno wokół jego przebiegu, jak i rozpoznania objawów zaczynających akcję porodową narosło wiele mitów. Jak naprawdę wygląda początek porodu?

Czym jest poród?

` Poród to fizjologiczny proces opuszczania macicy przez dziecko. W trakcie porodu rodząca odczuwa regularne skurcze, czyli napinanie się mięśni macicy. Po każdym skurczu następuje rozluźnienie mięśnia. Skurcze mają za zadanie “wypchnąć” malucha przez szyjkę macicy, czyli fragment narządu rodnego znajdujący się w górnej części pochwy. W trakcie akcji porodowej szyjka macicy ulega rozwarciu, czyli inaczej rozszerzeniu.

Fazy porodu

Na cały poród zasadniczo składają się trzy etapy:

  1. Pierwsza faza to etap pojawienia się pierwszych skurczy, które występują co 10-30 minut.
  2. Druga faza obejmuje poród właściwy, czyli urodzenie dziecka.
  3. Ostatnia faza obejmuje urodzenie łożyska.

Przygotowanie ciała do porodu nazywane bywa fazą utajoną. W tym czasie szyjka macicy staje się miękka i powoli zaczyna się otwierać. Zdarza się, że ta faza trwa kilka godzin, ale u niektórych rodzących przeciąga się nawet na kilka dni.

Jak rozpoznać poród? Początek porodu – objawy i odczucia

O tym, że to początek porodu świadczą takie objawy, jak:

  • silne i regularne skurcze (te bliskie fazy pojawienia się dziecka trwają od 30 do 70 sekund i pojawiają się w odstępie około 5 do 10 minut),
  • ból brzucha i dolnej części pleców,
  • krwawa śluzowa wydzielina,
  • odejście wód płodowych.

Istnieją także inne symptomy świadczące o tym, że zbliża się początek porodu, ale niebędące bezpośrednio powiązane z samą akcją porodową. Należą do nich:

  • przesunięcie dziecka w okolice dna miednicy,
  • zwiększona ilość wydzieliny z pochwy,
  • pojawienie się potrzeby “wicia gniazda”, czyli organizacji domu i przygotowania rzeczy dla malucha.

Skurcze zwiastunowe, a początek porodu

Każda ciężarna musi wiedzieć, że nie wszystkie skurcze oznaczają początek porodu. W położnictwie istnieje pojęcie skurczy zwiastunowych lub inaczej skurczy Braxtona-Hicksa. Ich zadaniem jest zmiękczenie szyjki macicy i przygotowanie ciała do porodu. Takie skurcze przepowiadające mogą pojawiać się kilka tygodni przed porodem.

Jak odróżnić skurcze przepowiadające od właściwych? Dla wielu ciężarnych może być to trudne, dlatego odczuwając skurcz, warto zapisać ile trwał i kiedy się pojawił. Oceń także ich nasilenie. Zapisuj podobne informacje o kolejnych skurczach, które pojawiły się w ciągu godziny. Możesz także chodzić lub zmieniać pozycje, aby zobaczyć, czy napięcie ustępuje. W przypadku skurczy zwiastunowych nie ma regularności ani zwiększania ich nasilenia.

Odejście wód płodowych – czy to początek porodu?

W wielu filmach pojawiają się sceny odejścia wód płodowych. W prawdziwym życiu u większości kobiet wody płodowe odchodzą dopiero podczas porodu. Co robić, gdy taka sytuacja zdarzy się poza szpitalem?

Przyjrzyjmy się rozwojowi dziecka! Rośnie ono otoczone płynem znajdującym się w worku owodniowym. W chwili osiągnięcia dojrzałości płodu rozpoczyna się poród, w którego trakcie worek zwykle pęka, choć zdarza się, że konieczne jest ich “przebicie” przez personel medyczny.

Rodząca odczuwa odejście wód płodowych jako powolną strużkę lub nagły strumień, którego nie da się kontrolować. Wypływający płyn powinien być klarowny i jasny, podobny do moczu.

Pamiętaj, że musisz natychmiast skonsultować się z lekarzem lub położną, jeśli:

  • wody są śmierdzące lub dziwnego koloru,
  • krwawisz!

Takie objawy porodu mogą oznaczać, że Ty i dziecko potrzebujecie pilnej pomocy położnika!

Kiedy jechać do szpitala?

Początek porodu to czas, kiedy pojawiają się regularne i nasilające się skurcze. Wraz z postępem akcji porodowej stają się one coraz częstsze i mocniejsze. U niektórych kobiet odczucia opisywane są jako zbliżone do skrajnego bólu menstruacyjnego. Jedź do szpitala, gdy skurcze pojawiają się co około 10 minut. Pamiętaj, że gdy ten czas skraca się do 5 minut, a dodatkowo pojawia się potrzeba parcia, powinnaś być już pod opieką lekarzy i położnych.

Wiedząc, jak rozpoznać poród możesz spać spokojnie!

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!