Kiedy dziecko zaczyna siadać?

mama z dzieckiem w oknie

Jako uważny i troskliwy rodzic na pewno bardzo dokładnie przyglądasz się, jak rozwija się Twoje dziecko. Jednym z tak zwanych kamieni milowych rozwoju maluszka jest umiejętność samodzielnego siedzenia. Kiedy nasze dziecko nauczy się samodzielnie siedzieć? Jak mu w tym pomóc, a nie zaszkodzić?

W jakim wieku dziecko zaczyna siadać?

Niemowlęta uczą się siedzieć w wieku od czterech do siedmiu miesięcy. Zmiana pozycji z leżącej na siedzącą całkowicie zmienia perspektywę na świat naszego malca. Zanim dziecko skończy ósmy miesiąc życia uczy się siedzieć samodzielnie bez podparcia np. w postaci brzucha rodziców. Początkowo dzieci przy nauce siadania często tracą równowagę i mogą przechylać się na boki lub do przodu. 

Już w okolicach szóstego miesiąca życia mięśnie pleców i szyi są na tyle mocne, że dziecko może siedzieć samodzielnie bez wspomagania. Są przypadki, że dziecko siedzi samodzielnie w okolicy dziewiątego miesiąca i ten wiek na naukę siedzenia również całkowicie mieści się w normach. 

Znakiem, że Twoje dziecko jest gotowe, żeby nauczyć się siedzieć jest mocne trzymanie główki w pozycji pionowej. Mięśnie szyi wzmacniają się w okolicach 4 miesiąca i z każdym kolejnym są coraz mocniejsze. Warto ćwiczyć z dzieckiem podnoszenie główki w pozycji na brzuchu np. pokazując kontrastowe książeczki, wydając zabawne dźwięki. 

Samodzielnie siedzące dziecko czuje się coraz pewniej i zaczyna sięgać po większą ilość przedmiotów w zasięgu swojego wzroku. Dzieje się to w okolicach 7 miesiąca życia. 

Jak pomóc dziecku w nauce siadania?

Jak wspomniane zostało wyżej do zdobycia umiejętności siedzenia potrzebne są mocne mięśnie szyi i pleców. Aby zachęcić dziecko do podnoszenia główki i klatki piersiowej z pozycji na  brzuchu warto przygotować gadżety, które zainteresują naszego maluszka, grzechotki, książeczki, maskotki i piłki. Można użyć zabawki, która hałasuje lub lusterka, aby przyciągnąć uwagę dziecka.

Nauka i ćwiczenie siadania wymaga czasu, więc przy pierwszych próbach samodzielnego siedzenia nie zostawiaj dziecka samego, bo często dochodzi do przechyleń i upadków. Początkowo dziecko też będzie miało problemy z równowagą i będzie się chwiało, aby złapać balans. Chwianie zachęca dziecko do pomocy rąk i głowy, aby za pomocą drobnych korekt pozycji utrzymać się w pionie. Warto też zadbać o bezpieczeństwo ucząc się z dzieckiem siadać na podłodze, miękkim dywanie lub macie edukacyjnej.

Ćwiczenia, które pomogą dziecku w siadaniu:

  • Trzymanie dziecka w pozycji pionowej (po ukończonym 4 miesiącu), aby wzmacniać mięśnie szyi 
  • Kiedy widzimy gotowość dziecka do siadania, możemy trochę czasu spędzać z nim sadzając je sobie na kolanach
  • Zabawa na brzuszku to doskonały sposób na rozwijanie mięśni pleców i szyi, które są kluczem do wyprostowania się
  • Pchnięcie do przodu, aby podeprzeć się na ramionach, jest również świetnym ćwiczeniem rozwijającym siłę mięśni.
  • Rolowanie, to fantastyczny sposób, aby wzmocnić poszczególne partie tułowia. 

Co zrobić jeśli dziecko nie siada?

Jeśli Twoje dziecko w okolicach 4 miesiąca życia nie trzyma samodzielnie głowy warto udać się na konsultację do lekarza pediatry oraz do fizjoterapeuty. Niemowlęta powinny samodzielnie siedzieć do 9 miesiąca życia. Jeśli w tym czasie nie opanowały tej umiejętności również warto skonsultować, czy dziecko rozwija się prawidłowo. Każde niemowlę rozwija się indywidualnie, jedno szybciej, drugie wolniej, ale samodzielne trzymanie główki jest podstawą nauki siadania, a w następnych etapach raczkowania, stania i chodzenia.  

Kiedy Twoje dziecko usiądzie – co dalej?

Możesz zgadnąć, co się dzieje, gdy Twoje dziecko zorientuje się, że może rzucić się do przodu z pozycji siedzącej i zachować równowagę na rękach i kolanach. Może opanować poruszanie się do przodu (lub do tyłu) na czworakach już po 6 lub 7 miesiącu życia a opanować czołganie się w 10 miesiącu. Twoje dziecko jest teraz zarówno bardzo mobilne, jak i bardzo ciekawe, dlatego zabezpieczenie domu przed dziećmi jest bardzo ważne i najbardziej interesujące dla malca. Nawiasem mówiąc, większość pediatrów zaleca zaczekanie, aż dziecko będzie siedzieć przy minimalnym podparciu, zanim zacznie przyjmować pokarmy stałe i rozszerzać dietę.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!