Karmienie piersią w miejscu publicznym

kobieta karmiąca dziecko w parku

Karmienie w miejscu publicznym budzi sporo kontrowersji. Opinia publiczna jest podzielona, sprawdzamy zatem, co mówi prawo i czy istnieje etykieta karmienia piersią w przestrzeni publicznej!

Karmienie piersią – temat ważny globalnie

Dlaczego karmienie piersią jest ważne dla całej planety? Po pierwsze, ponieważ wspiera zdrowie i dobre samopoczucie matek i ich niemowląt. Po drugie jest to najbardziej ekologiczne rozwiązanie! Ze względu na wspomniane korzyści opracowano międzynarodowe strategie mające na celu zachęcanie przyszłych i młodych mam do karmienia piersią oraz wydłużenia czasu jego trwania.

Obecnie w wielu krajach wysokorozwiniętych np. w Australii, większość kobiet rozpoczyna karmienie piersią, ale spora ich ilość kończy je przed upływem 2-3 miesięcy. Dlaczego? Decyzje dotyczące karmienia dzieci są związane z podejściem społecznym i kulturowym. Sondaże i ankiety pokazują, że publiczne karmienie piersią wciąż pozostaje kwestią kontrowersyjną, a wstyd z nim związany bywa czynnikiem wpływającym na decyzje młodych matek dotyczące karmienia ich niemowląt.

Czy można karmić piersią w miejscach publicznych?

Karmienie piersią w miejscu publicznym to prawo matki karmiącej! Na stronie polskiego Rzecznika Praw Obywatelskich znaleźć można informacje, iż działania zawstydzające matkę karmiącą w miejscu publicznym są formą nierównego traktowania i są tym samym niezgodne z prawem. Cytując fragment opinii wydanej w sprawie uniemożliwienia mamie nakarmienia dziecka w restauracji: “Karmienie piersią w miejscu i w czasie dogodnym dla matki i dziecka jest nie tylko zgodne z prawem, ale wskazane dla zdrowia dziecka.”. Inny fragment mówi: “ Ministerstwo Zdrowia wyraźnie zaznacza, że karmienie piersią w miejscach publicznych jest częścią życia społecznego. “

Karmienie piersią w miejscu publicznym – argumenty “za” i “przeciw”

ZA

  1. Karmienie podczas lotu samolotem pomaga małym uszom! Każdy rodzaj ssania lub połykania wyrównuje ciśnienie w trąbce Eustachiusza.
  2. Karmienie piersią realizuje naturalną potrzebę dziecka do zaspokojenia głodu oraz poczucia bezpieczeństwa.
  3. Płacz głodnego dziecka może być dla otaczających ludzi trudniejszy do zniesienia niż widok mamy karmiącej.

PRZECIW

Jedynym argumentem przeciwko karmieniu piersią w miejscu publicznym są odczucia niektórych osób. Wynikają one zwykle z kulturowego traktowania kobiecych piersi jako obiektu seksualnego. Społeczeństwo musi nauczyć się szanować i doceniać ten naturalny proces.

Jak karmić w miejscu publicznym?

  • Zanim zaczniesz karmić w miejscu publicznym, możesz poćwiczyć przed lustrem! W ten sposób sprawdzisz, jak wyglądasz podczas karmienia i zrozumiesz,że nie odsłaniasz tak dużo, jak mogłoby sobie wydawać!
  • Chcąc kontynuować karmienie piersią przez pierwszy rok dziecka lub dłużej warto zainwestować w kilka T-shirtów, sukienek lub bluz do karmienia. To zdecydowanie ułatwia karmienie piersią w miejscu publicznym.
  • Już w trakcie ciąży warto rozejrzeć się i sprawdzić, które miejsca w Twojej okolicy są dobre do ewentualnego karmienia piersią. Centra handlowe, domy towarowe, a także niektóre restauracje mają pokoje przeznaczone do karmienia. Nie myl ich jednak z toaletą z przewijakiem. Pokoje do karmienia są ciche i ustronne, wyposażone z wygodne krzesło i miejsce do przebrania maluszka.

Osłona do karmienia piersią w miejscach publicznych?

Niektóre mamy lubią używać okrycia do karmienia, aby zachować prywatność podczas publicznego karmienia dzieci. W tym celu wykorzystać można szale, muślinowe otulacze lub specjalnie zaprojektowane chusty. Mamy używające nosideł mają możliwość karmienia dziecka, gdy maluch jest noszony. Nie jest to opcja wygodna dla każdego, ale zapewnia dużą dawkę prywatności.

Mamo, nie wstydź się! Karmienie piersią to naturalna czynność i spełnianie potrzeb niemowlęcia. Jeśli chcesz, stosuj osłonę do karmienia lub usiądź w ustronnym miejscu, a jeśli nie… karm malucha bez obaw! Masz prawo robić to tak, jak chcesz!

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!