Jakie ciśnienie jest niebezpieczne?

Pomiar ciśnienia

Anomalie związane z ciśnieniem tętniczym są zjawiskiem, którego pod żadnym pozorem nie powinno się lekceważyć. Zarówno zbyt zbyt wysokie jak i zbyt niskie ciśnienie mogą okazać się niebezpieczne dla naszego zdrowia, a nawet i życia. W przypadku zaobserwowaniu wyraźnych odchyleń najlepiej niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. 

Nadciśnienie – przyczyny i zagrożenia

Optymalne ciśnienie krwi u człowieka dorosłego powinno wynosić 120/80 mm Hg. Jeżeli wyniki pomiarów zaczynają oscylować w granicy 140 mm Hg ciśnienia skurczowego oraz 90 mm Hg ciśnienia rozkurczowego, mamy do czynienia z nadciśnieniem, które w zależności od wartości, można określić mianem łagodnego, umiarkowanego bądź wysokiego. Zbyt wysokie ciśnienie może być pochodną występowania różnego rodzaju schorzeń nerek, tarczycy czy mózgu, nowotworów oraz nieprawidłowej pracy serca. Za podwyższone ciśnienie tętnicze odpowiada także niezdrowy styl życia. Palenie papierosów, picie zbyt dużej ilości alkoholu oraz brak aktywności fizycznej przyczyniają się do występowania nadciśnienia. Jako jeden z czynników wyróżnia się również stres. Zbyt wysokie ciśnienie tętnicze znacząco wpływa na pogorszenie się naszego samopoczucia. Pojawiają się zawroty oraz bóle głowy, bezsenność oraz ciągłe zmęczenie. Nieleczona choroba może skutkować wystąpieniem zawału serca lub udaru mózgu. Z tego powodu, w przypadku odnotowania alarmujących wyników, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, aby podjąć odpowiednie środki zaradcze. Dobrą praktyką będzie także ograniczenie papierosów oraz alkoholu. Dodatkowo warto zmniejszyć spożycie tłustych pokarmów i wyeliminować z posiłków sól, ponieważ przyczynia się ona do odkładania się dużej ilości wody w organizmie. Istotne będzie również zwiększenie aktywności ruchowej – najlepiej w formie dłuższych spacerów albo gimnastyki. 

Problem zbyt niskiego ciśnienia

Ze zbyt niskim ciśnieniem tętniczym mamy do czynienia, kiedy wyniki pomiarów są mniejsze niż 90/60 mm Hg w przypadku kobiet oraz 100/70 mm Hg w odniesieniu do mężczyzn. Niedociśnienie krwi, zwane również hipotonią, może być spowodowane schorzeniami nadnerczy, cukrzycą, padaczką, żylakami czy niedoczynnością tarczycy. Mimo tego, że niedociśnienie nie jest aż tak niebezpieczne dla życia jak nadciśnienie, to towarzyszące mu dolegliwości mogą się okazać wyjątkowo uciążliwe. Zbyt niskie ciśnienie tętnicze może skutkować bardzo silnymi bólami głowy, zimnymi stopami oraz dłońmi, zasłabnięciami i omdleniami, nudnościami oraz problemami z koncentracją. W przypadku odnotowania problemów z niedociśnieniem należy skontaktować się z lekarzem, aby prawidłowo zdiagnozować przyczynę i zastosować odpowiednie środki farmakologiczne. Dodatkowo warto zainteresować się treningami biegowymi oraz jazdą na rowerze w szybkim tempie, ponieważ obie te aktywności powinny przyczynić się do uzyskania wyższych wyników podczas pomiarów. Rozwiązaniem może okazać się również zwiększenie ilości soli w posiłkach. O ile używanie jej nie jest wskazane w przypadku zdiagnozowanego nadciśnienia, to jej właściwości mogą mieć pozytywne działanie u osób ze zbyt niskim ciśnieniem tętniczym. 

Specjalistyczna diagnoza to podstawa

W przypadku uzyskania niepokojących wyników podczas pomiaru ciśnienia oraz wystąpienia konkretnych objawów, należy niezwłocznie skorzystać z porady lekarza. Zarówno niedociśnienie jak i nadciśnienie mogą się bowiem wiązać z poważnymi schorzeniami poszczególnych układów. Dzięki prawidłowo wystawionej diagnozie możliwe będzie podjęcie odpowiedniego leczenia i tym samym trwałe zażegnanie problemu.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!