Kolka u niemowlaka

Kolka u niemowlaków to dość częsta przypadłość. Występuje dosyć często, jednak zwykle ustępuje samoistnie. Jest przy tym dość przykrym doświadczeniem, ponieważ ataki kolki występują nagle i mogą trwać nawet do kilku godzin. W tym czasie u dziecka występują skurcze jelit, które sprawiają mu ból. Jakie są przyczyny oraz objawy kolki u niemowlaka? Jak jej zapobiegać?

Przyczyny kolki u niemowlaków

Niestety przyczyny występowania kolki u niemowlaków nie zostały do tej pory wyjaśnione w sposób jednoznaczny. Najczęściej wskazuje się jednak, że odpowiedzialna za skurcze jelit jest niedojrzałość układu pokarmowego maluchów. Kolki to zatem reakcja na przyjmowany przez dziecko pokarm. Nie ma przy tym znaczenia, czy przyjmowane mleko pochodzi od matki, czy jest to mleko modyfikowane – kolki mogą bowiem wystąpić zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku. 

Ponadto wskazuje się, że przyczyną występowania bolesnych skurczów jelit może być występująca u dziecka alergia na białko krowiego mleka, spożywanego przez matkę karmiącą piersią lub też nietolerancja laktozy obecnej w mleku matki, jak również w mleku modyfikowanym. Kolka może być spowodowana także zbyt dużą ilością powietrza połykanego przez dziecko podczas karmienia, bowiem w takiej sytuacji pęcherzyki powietrza przedostają się do jelit, gromadząc w tym miejscu, a w konsekwencji powodując skurcze oraz wzdęcia. Połykaniu powietrza sprzyja zbyt łapczywe ssanie, nieodpowiednie ułożenie dziecka do karmienia czy brak całkowitego wypełnienia smoczka butelki mlekiem. 

Do czynników zwiększających ryzyko wystąpienia kolki zaliczyć można także stosowanie nieodpowiedniej diety przez matkę, palenie przez nią papierosów czy odczuwany stres lub niepokój, który jest wyczuwalny przez dziecko. Bolesne dolegliwości będą się wzmagać również w sytuacji, kiedy maluch będzie zmęczony lub poddawany zbyt dużej ilości bodźców zewnętrznych. 

Objawy kolki

Można podejrzewać, że u niemowlaka występuje kolka, przede wszystkim w sytuacji, w której dziecko płacze niemal codziennie oraz jest niespokojne, chociaż zaspokojone zostały już wszystkie jego podstawowe potrzeby, takie jak sen, głód czy zmiana pieluszki. Co więcej, płacz zwiastujący kolkę jest dość specyficzny – głośny, napadowy. Zaczyna się nagle i trudno uspokoić maluszka nawet przez kilka godzin. 

Najczęściej kolka pojawia się w godzinach wieczornych. Zdarza się, że atak kolki zakańcza się gazami oraz zrobieniem kupki. W trakcie samego napadu dziecko zazwyczaj podkurcza nóżki, pręży swoje ciało oraz napina brzuszek. Ponadto malucha cechuje ogólne rozdrażnienie. 

Jak poradzić sobie z kolką u niemowlaka?

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że kolka nie jest chorobą, zatem nie istnieje na nią lek. Co najwyżej można nabyć krople, mające na celu zmniejszyć nasilenie kolki, łagodzić wzdęcia oraz rozluźnić jelita. Niemniej pediatra sprawujący opiekę nad niemowlakiem powinien być poinformowany o jej występowaniu, bowiem może być objawem innych stanów patologicznych. Ponadto przed podaniem jakichkolwiek kropel należy także skonsultować się z lekarzem. 

Istnieje jednak kilka sposobów, aby ulżyć dziecku w czasie napadów kolki. Przede wszystkim należy jednak pamiętać, aby nie wpadać w panikę, bowiem dziecko wyczuje strach rodziców, przez co nieprzyjemne dolegliwości mogą się nasilić. 

Najczęstszym sposobem radzenia sobie z kolką u dziecka jest masaż brzuszka. Powinien on trwać około 10 minut oraz być wykonywane zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Dziecko można także ułożyć na brzuchu i masować jego plecki kolistymi ruchami. Pomocne może być także podgięcie kolan do brzuszka, kiedy maluszek leży na pleckach. Nie zaszkodzi także wykonanie ciepłej kąpieli lub położenie ciepłej pieluszki (ewentualnie termoforu) na brzuszek. Często w takiej sytuacji stosuje się również herbatę z kopru włoskiego. Zwykle najważniejsze będzie jednak bycie z dzieckiem – przytulenie go, wzięcie na ręce, noszenie w chuście oraz ograniczenie dostarczanych maluchowi bodźców (wyciszenie dźwięków, ograniczenie światła). 

Czy kolce można zapobiec?

Istnieje kilka sposobów, które pomogą zapobiegać występowaniu kolki. Wśród nich wymienić można przede wszystkim odpowiednią technikę karmienia dziecka (tak, by nie połykało ono powietrza). Ponadto matka karmiąca dziecko powinna stosować odpowiednią dietę – wykluczyć produkty, które mogą powodować alergie oraz wzdęcia, a także wprowadzić herbatę z mięty, rumianku lub kopru włoskiego. Warto również często kłaść dziecko na brzuszku, zadbać, aby odbiło mu się po każdym karmieniu oraz ograniczyć dostarczane mu w ciągu dnia bodźce. 

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!