Jak przetrwać lato w ciąży?

kobieta nad morzem

Lato kojarzy Ci się z długimi spacerami w słońcu, jedzeniem lodów i piknikami w parku? W ciąży upalne dni bywają jednak bardziej męczące, a opalanie nie zawsze jest w pełni bezpieczne. Nie zamykaj się jednak w domu! Podpowiadamy, jak przetrwać lato w ciąży i mieć z niego mnóstwo wspaniałych wspomnień!

Czy w ciąży można się opalać?

Lato to czas cudownej, lekko brązowej opalenizny. Wiele kobiet ma jednak wątpliwości dotyczące opalania w trakcie ciąży! Z jednej strony nie ma wyraźnych dowodów, że ekspozycja na słońce szkodzi dziecku, ale z drugiej należy przemyśleć kilka ogólnych faktów.

 1. Promieniowanie UV może rozkładać kwas foliowy, który jest kluczowym składnikiem potrzebnym kobiecie ciężarnej i jej dziecku, gdyż bierze udział w rozwoju układu nerwowego płodu. Okres najwyższego ryzyka dla płodu występuje podczas organogenezy, czyli od dwóch do siedmiu tygodni po poczęciu.
 2. Istnieją badania przeprowadzone w Australii, które wykazały, że dzieci urodzone przez kobiety, które były narażone na wyższe poziomy promieniowania UV w pierwszych tygodniach ciąży, miały wyższy wskaźnik zachorowania na stwardnienie rozsiane.
 3. Promieniowanie UV jest główną przyczyną raka skóry.
 4. Nadmierna ekspozycja na słońce powoduje przedwczesne starzenie się skóryoraz zmarszczki.

Opalanie w ciąży – zasady bezpieczeństwa

Chcesz wyjść na słońce? Nie ma problemu! Pamiętaj jednak, że w czasie ciąży Twoja skóra jest bardziej wrażliwa na działanie promieniowania UV. U niektórych kobiet na skórze pojawiają się ciemne plamy zwane „maską ciążową. Ekspozycja na słońce z dużym prawdopodobieństwem będzie pogarszała ten stan, dlatego warto być ostrożnym podczas przebywania na zewnątrz.
Chcąc zmniejszyć ryzyko oparzeń słonecznych, najlepiej nie przebywać na słońcu bez zastosowania filtra więcej niż 5 do 10 minut. Planując spacery lub czas w ogrodzie zastosuj krem o szerokim spektrum UVA / UVB i SPF 50. Podczas zakupu możesz na wszelki wypadek skonsultować się z farmaceutą.

Inne podstawowe czynności ochronne zalecanie kobietom w ciąży (i nie tylko) to:

Jak wybrać strój kąpielowy dla ciężarnych?

W drugim i trzecim trymestrze ciąży zapewne nie zmieścisz się w swoje dotychczasowe bikini. Czas zatem wybrać specjalny strój kąpielowy dla ciężarnych. Bez obaw! Nie jesteś skazana na worek w “babciny” wzór! Linie odzieży plażowej dla mam stają się standardem marek szyjących odzież ciążową, a często stają się także elementem specjalnych kolekcji przygotowanych dla przyszłych mam przez znane sieciówki (np. H&M, ASOS, C&A). Do wyboru masz zatem stroje jednoczęściowe, bikini, tankini i specjalne spódnice.

Wybierając model dla siebie, weź pod uwagę, że nie powinien być ani zbyt luźny, ani zbyt ciasny. Powinien jednak być elastyczny i “rosnąć” razem z Twoim ciążowym brzuszkiem. Co jeszcze warto wziąć pod uwagę? Top powinien mieć regulowane ramiączka, a materiał być przyjemny i wygodny.

Jak przetrwać lato w ciąży? Pij wodę! Pływaj! Unikaj soli!

Wysokie temperatury, na które narażona jest ciężarna mogą potencjalnie prowadzić do odwodnienia z powodu nadmiernego pocenia. Dodatkowo siedzenie na słońcu przez dłuższy czas może podnieść temperaturę Twoją i płodu, a niektóre badania informują, że wyższe temperatury wewnętrzne mogą prowadzić do przedłużenia ciąży.

Pamiętaj zatem, aby cały czas uzupełniać tracone płyny. Pij minimum 3 litry wody dziennie.

Inne rzeczy, które możesz i powinnaś robić latem to:

 • Pływanie, które ochładza i pomoaga odciążyć stawy oraz nerwy.
 • Noś oddychające tkaniny, co pomoże zapobiec wysypce, która czasem pojawiaa się pod piersiami i brzuchem.
 • Ćwicz w chłodniejszych porach dnia i unikaj zbyt intensywnego wysiłku.
 • Nie stój zbyt długo!
 • Zredukuj ilość soli w diecie, ale nie eliminuj jej całkowicie!

Obrzęki!

Gdy masz problem z obrzękiem nóg lub dłoni, skontaktuj się z położną bądź ginekologiem. W domu możesz tymczasem:

 • Położyć się na 30 do 60 minut (np. w czasie przerwy na lunch).
 • Podczas odpoczynku utrzymuj nogi uniesione. W tym celu możesz umieścić zwinięty ręcznik w nogach łóżka.
 • Noś tylko wygodne obuwie. Latem dobrze, jeśli jest ono o około pół rozmiaru większe niż zwykle.
 • Spaceruj, ale nie w czasie największych upałów.
 • Zdejmij z rąk pierścionki lub obrączkę, jeśli wydają Ci się ciasne.

Mamy nadzieję, że dzięki naszym radom wiecie już, jak przetrwać lato w ciąży, a nawet jak się nim cieszyć!

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!