Ciąża po poronieniu – czy każda kolejna jest zagrożona?

kobieta trzymająca się za brzuch

Statystyki pokazują, że poronieniem kończy się nawet 12 do 15% wszystkich potwierdzonych ciąż. Niestety taka strata przysparza wielu parom nie tylko psychicznego cierpienia, ale także powoduje wątpliwości i strach przed kolejnym poczęciem dziecka. Uwagę klinicystów skupiła do niedawna jedynie problematyka nawracających poronień i ich niekorzystny wpływ na kolejne ciąże, ale powoli lekarze zaczynają analizować także pojedyncze przypadki poronienia pod kątem rozwoju kolejnego dziecka! Jak wygląda ciąża po poronieniu?

Oblicza poronienia – co się stało w Twoim ciele?

Poronieniem określa się utratę ciąży, która następuje zazwyczaj w ciągu pierwszego trymestru. U ciężarnej pojawia się krwawienie, które może łączyć się z okresowo silnym bólem lub skurczami. Podczas utraty ciąży może pojawić się także gorączka, nagłe ustanie wcześniejszych dolegliwości, utrata masy ciała. Każda kobieta musi być świadoma także tego, że zdarzają się poronienia bez krwawienia!

Poronienia można podzielić na kilka sposobów.

  1. Ze względu na czas:
  • poronienie jednofazowe – do 8 tygodnia ciąży,
  • poronienie dwufazowe – po 8 tygodniu ciąży.
  1. Ze względu na przebieg:
  • samoistne,
  • zatrzymane,
  • nawykowe,
  • zagrażające,
  • trąbkowe,
  • septyczne.

Poronienie samoistne może być natomiast zupełne lub niezupełne. Pierwsze doprowadza do wydalenia całego jaja płodowego, a drugie jedynie części jego elementów.

Diagnostyka poronień

Każde krwawienie w czasie ciąży należy jak najszybciej skonsultować z lekarzem! Poronienie jest zwykle diagnozowane na podstawie USG, choć zdarza się, że konieczne jest wykonanie także badania jamy brzusznej oraz wewnętrzne badanie pochwy. USG jest bezpieczne, ale w pierwszych tygodniach ciąży nie daje 100% pewności, dlatego kolejne USG wykonuje się po 7-14 dniach.

Ciąża po poronieniu

Z obserwacji lekarzy wynika, że poronienie jest bardzo częstym zjawiskiem. Częstość jego występowania waha się w różnych regionach świata od 12% do nawet 25% wszystkich ciąż. Choć po poronieniu masz wiele pytań w większości przypadków ani lekarz, ani położna nie będą w stanie jednoznacznie powiedzieć, dlaczego doszło do utraty ciąży. Najprawdopodobniej była to reakcja organizmu na nieprawidłowości występujące już we wczesnej fazie rozwoju płodu. Bez względu na powód nie możesz obwiniać siebie!

Ciąża po poronieniach – aspekt psychologiczny

Twoje uczucia tuż po utracie dziecka będą silne i trudne! Jedne z nas na długo odłożą staranie się o potomstwo, a inne szybko zaczną zastanawiać się nad kolejną ciążą i nie ma w tym nic złego! Ważne jest, by szczerze porozmawiać ze swoim partnerem o waszych uczuciach i wspólnie ustalić kiedy znów chcielibyście spróbować począć dziecko. Większość lekarzy radzi odczekać co najmniej jeden okres po poronieniu zanim ponownie spróbujesz zajść w ciążę, ale decyzja należy do Was!

Naturalne jest, że będziesz się niepokoić o przebieg następnej ciąży, dlatego możesz potrzebować dodatkowego wsparcia! Dziel się swoimi obawami z lekarzem i położną lub poszukaj psychologa, który pomoże Ci przejść przez najgorszy czas.

Poronienia, a kolejna ciąża – dbaj o siebie!

Pamiętaj, że jeśli starasz się o dziecko, powinnaś zmienić swoje nawyki i bardziej zadbać o samą siebie. W tym celu:

  • Rzuć palenie!
  • Ogranicz spożycie alkoholu.
  • Jedz zdrowo – unikaj przetworzonej żywności, fast foodów i zbyt dużej ilości słodyczy!
  • Przyjmuj kwas foliowy oraz suplementy dla kobiet w ciąży polecone przez lekarza.
  • Wykonuj lekkie, codzienne ćwiczenia (skonsultuj je wcześniej z lekarzem).
  • Nie bierz żadnych leków bez konsultacji z lekarzem.

Druga ciąża po pierwszym poronieniu – co warto wiedzieć?

Wśród publikacji medycznych bardzo rzadko pojawia się temat potencjalnych powikłań drugiej ciąży po pierwszym poronieniu. Istnieją badania, które skupiły się wyłącznie na skutkach poronienia w drugim trymestrze, ale brakuje wniosków dotyczących wczesnych strat dziecka. Dostępne informacje wskazują na większe ryzyko przedwczesnego porodu u kobiet, u których zdarzyło się poronienie (szczególnie w bardziej zaawansowanej ciąży) oraz większa predyspozycja do stanu przedrzucawkowego lub plamienia w pierwszych tygodniach pierwszego trymestru.

Płodność po poronieniu – jak szybko można zajść w ciążę po wczesnym poronieniu?

Po wczesnej utracie ciąży kobiety szukają zwykle porady, kiedy mogą próbować począć kolejne dziecko, by było to zdrowe dla nich i przyszłego potomka. Wielu lekarzy zaleca odczekanie co najmniej jednej miesiączki, a inni nawet 3 lub 6 miesięcy. Brakuje jednak danych na jednoznaczne poparcie takich zaleceń. Istnieją natomiast badania, które wykazują, że macica może być bardziej podatna na kolejną ciążę bezpośrednio po wczesnym poronieniu. Wykazano, że próby poczęcia dziecka w pierwszych 3 miesiącach po utracie ciąży charakteryzują się o kilkanaście procent większym prawdopodobieństwem zajścia w ciążę zakończonego porodem żywego dziecka. Wyniki tych samych testów wykazały również brak zwiększonego ryzyka powikłań ciąży, w tym strat okołoimplantacyjnych, wśród kobiet z krótkimi przerwami, dlatego najprawdopodobniej nie ma fizjologicznych podstaw do opóźniania próby zajścia w ciążę po utracie ciąży w wieku poniżej 20 tygodni.

Inne badania polegały na 6-letniej obserwacji 261 kobiet po poronieniu, Według nich naturalne poczęcie nastąpiło w 97,7% przypadków. Zawsze trzeba jednak wziąć pod uwagę kilka indywidualnych czynników. Łatwiej zachodzą w ciążę zwykle kobiety młode i ogólnie zdrowe. Do problemów z poczęciem predysponuje natomiast:

  • wiek powyżej 35 lat,
  • otyłość,
  • niektóre choroby przewlekłe,
  • zaburzenia hormonalne.

Ciąża po poronieniu wiąże się z wieloma obawami, ale statystyki są po Twojej stronie! Większość kobiet mimo wcześniejszej utraty ciąży ma możliwość szybkiego poczęcia i rodzi zdrowe dzieci.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!