Jak przekonać męża do drugiego dziecka – poradnik

mężczyzna podrzucający dziecko

Kiedy nasze malutkie dziecko robi się coraz bardziej samodzielne i nie potrzebuje tak mocno obecności mamy wiele kobiet zaczyna myśleć o kolejnym dziecku. Wizja malutkich stópek, zapachu noworodka i kompletowaniu wyprawki są bardzo ekscytujące. Co w sytuacji czy partner ma inną wizję waszej rodziny i nie chce starać się o drugie dziecko? 

Posiadanie dużej rodziny jest marzeniem wielu rodziców, czasami jednak mąż i żona nie są jednomyślni co do ilości dzieci, które chcą posiadać. Czasami to mężczyzna naciska na kolejną pociechę, a kobieta po trudnej ciąży i traumatycznym porodzie nie wyobraża sobie przechodzić tego procesu ponownie. Do sprawy trzeba podejść bardzo delikatnie i uzbroić się w dużą dawkę empatii. 

5 sposobów jak przekonać partnera do kolejnego dziecka

  1. Porozmawiajcie o swoich obawach i wątpliwościach 

Wiele rodziców pamięta okres niemowlęcy jako wieczny chaos i nieporządek. Niektóre dzieci są bardziej wymagające i potrzebują więcej uwagi i bliskości. Życie ze starszakiem jest odrobinę lżejsze bo możemy się z nim komunikować i łatwiej porozumieć się w kwestii wzajemnych potrzeb. Niektórzy ojcowie nie chcą znowu destabilizacji całego systemu panującego w domu. Warto przedstawić pierwsze lata życia dziecka jako fundament i inwestycję. Każdy nawet najtrudniejszy okres i kryzys mijają. Pierwszym krokiem jest rozmowa o marzeniach i planach odnośnie wizji na swoje rodzicielstwo, rodzinę i ilość dzieci. Może się okazać, że za wątpliwościami i obawami kryją się te same pragnienia. 

  1. Posiadanie rodzeństwa rozwija inteligencję emocjonalną dziecka 

Badanie udowodniły, że bycie jedynakiem nie sprawia, że nasze dziecko jest egoistą, które nie umie się niczym dzielić. Jednak posiadanie rodzeństwa ma wiele plusów. Jednym z nich jest okazja do wielu interakcji również konfliktowych i trudnych. Jeśli bracia i siostry mają dobrą relację jest to na pewno wielka wartość w przyszłości. Rodzina może być dużym wsparciem i pomocą. Wiele problemów rodzinnych jest rozwiązywanych wspólnie. Kolejne dziecko to też po prostu kolejna osoba do wspólnych zabaw, wypraw i wygłupów. 

  1. Poczekaj i wróć do tematu za kilka miesięcy 

Na pewno nic nie wskórasz jeśli każdą waszą rozmowę będziesz sprowadzać do tematu kolejnego dziecka. Warto dać partnerowi czas na zastanowienie się w samotności. Rozumiemy, że chcesz kolejnego dziecka jak najszybciej, zwłaszcza jeśli czujesz, że twój zegar biologiczny tyka. Możliwe, że za kilka miesięcy lub lat mąż zmieni zdanie i również dla niego będzie to ważny aspekt. Nie ma nic wspanialszego niż świadome rodzicielstwo. Argumentem, który może być pomocny jest sugestia, że wiele par, które mają już dziecko boryka się z problemami z zajściem w ponowną ciążę. Możliwe, że starania o kolejną pociechę będą trudniejsze niż za pierwszym razem, a czasami nawet będą wymagały konsultacji z lekarzem.

Metody na rozważenie kolejnego potomka w rodzinie

  1. Nie używaj szantażu 

Nie posuwaj się do szantażowania swojego męża w kwestii, którą powinniście podjąć wspólnie. Rodzicielstwo tak samo dotyczy mamy jak i taty, dlatego krzywdzące jest decydowanie za was dwoje. Kolejne dziecko również nie jest metodą na ratowanie związku i naprawianiu kryzysów. Opieka nad noworodkiem jest stresująca, a często frustrująca więc nie jest to czas do długich rozmów i analiz waszego związku. Najgorsze co możesz zrobić to podjąć tę decyzję sama i mimo sprzeciwu męża dążyć do jej realizacji. Lepszym rozwiązaniem jest przekonywanie partnera racjonalnymi argumentami. 

  1. Przypomnij wspaniałe chwile z okresu niemowlęcego pierwszego dziecka

Pojawienie się waszego pierwszego dziecka na świecie na pewno było wspaniałym czasem dla waszej rodziny. Obserwacja jak wasze potomstwo dorasta i staje się coraz bardziej komunikatywne i samodzielne jest wspaniałym prezentem od losu. Warto przypomnieć sobie ten czas, pierwszych słów, kroków i uśmiechów np. oglądając fotografie i nagrania. Może ten rozczulający i uroczy sposób pomoże zmiękczyć serce męża i przekonać go do powiększenia rodziny. 

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!