Jak ochronić dziecko przed uzależnień – narkotyki

Zastanawianie się nad tym, co dzieje się w życiu twojego dziecka i czy jest to może coś niebezpiecznego, jest naturalne gdy jesteś mamą lub tatą. Ze wszystkich pytań, jakie może zadać rodzic, jednym z najbardziej istotnych jest to, jak chronić swoje dziecko przed nadużywaniem i uzależnieniem od narkotyków. Dorośli mogą często unikać tego tematu, jeśli nie są pewni, co powiedzieć i jak podejść do sprawy, aby dziecka nie wystraszyć lub nie sprawić wrażenia, że są wobec niego zbyt podejrzliwi. Jest to powodem, przez który tak naprawdę niewiele dzieci i młodzi uczy się o niebezpieczeństwach używek od swoich rodziców. Na szczęście istnieją sposoby na zapobieganie niebezpiecznym sytuacjom i pomoc dzieciom w uniknięciu tego typu problemów. Jak ochronić dziecko przed uzależnieniem od narkotyków? Oto kilka wskazówek.

Bądź świadomy potencjalnych substancji, które mogą być nadużywane w twoim domu

W dzisiejszych czasach niestety wiele dzieci kieruje się do apteczki domowej lub apteczki swoich rodziców po leki na receptę. Dowiedz się więc, co tak naprawdę znajduje się w twojej szafce nocnej, czy szafce w łazience i zamknij pod kluczem wszystko to, co może być potencjalnie niebezpieczne. Jeśli masz w domu małe dzieci, oczywiście tym bardziej trzymaj poza ich zasięgiem wszelkie leki, aby nie zjadły ich myśląc, że to słodycze, lub po prostu z czystej dziecięcej ciekawości.

To samo dotyczy alkoholu. Miej świadomość tego, co i w jakich ilościach przetrzymujesz w domu i trzymaj to poza zasięgiem wzroku oraz w miejscu, do którego twoje dziecko nie ma dostępu. Pamiętaj, że moment, w którym dziecko staje się pełnoletnie często jest też momentem, w którym rodzice zaczynają mu ufać, nie oznacza to jednak, że powinno mieć ono nagle nieograniczony dostęp do domowego barku.

Bądź częścią życia swojego dziecka

Gdy dzieci stają się starsze, może być trudniej pozostać zaangażowanym w ich życie, ale ważne jest, aby rodzic był w nim obecny zarówno fizycznie, jak i emocjonalnie. Bierz udział w wydarzeniach, które angażują twoje dziecko, takich jak sport lub występy na scenie. Udziel również wsparcia emocjonalnego, pytając o to jak minął twojemu dziecku dzień i informując je, że jesteś przy nim i może uzyskać od ciebie wsparcie, jeśli tylko cokolwiek wskazuje na to, że dziecko może mieć problemy lub po prostu być zestresowane.

Twoja obecność pozwoli na otwartą komunikację, dzięki czemu twoje dziecko będzie czuło się bardziej komfortowo, omawiając problemy i zadając pytania. Pozwoli ci również zobaczyć, co dzieje się w jego życiu oraz poznać swoich przyjaciół i inne osoby, z którymi się spotyka.

Bądź dobrym wzorem do naśladowania

Chociaż możesz nie zdawać sobie z tego sprawy, twoje zachowanie wpływa na twoje dziecko bardziej niż ci się wydaje. Daj mu więc przykłady dobrej zabawy bez alkoholu. Nie omawiaj przy nim swoich szalonych przygód z młodości, doświadczeń z jakimikolwiek używkami w przeszłości, chyba że mają posłużyć, jako lekcja.

Czas na dzielenie się takimi opowieściami nadchodzi, gdy twoje dziecko jest już zupełnie dorosłe i wtedy mogą one być po prostu zabawnymi anegdotami, które wymieniacie. Jeśli zbyt szybko beztrosko podejdziesz do historii, które cię dotyczą, twoje dziecko może pomyśleć, że powinno pójść w twoje ślady, lub że nie będziesz zdenerwowany, gdy zacznie brać narkotyki lub nadużywać innych substancji.

Stwórz jasny zestaw zasad

Czasami rodzice czynią zasady niejasnymi lub egzekwują je zbyt surowo, co powoduje, że dzieci reagują negatywnie lub buntują się. Ustal co kwalifikuje się jako złe zachowanie i porozmawiaj o tych zasadach z dzieckiem, aby upewnić się, że je rozumie.

Co ważne, nagradzaj dziecko za właściwe postępowanie i egzekwuj karę, jeśli zachowuje się niewłaściwie. Jeśli dziecko rozumie i szanuje postawione przez ciebie granice, będzie mniej skłonne aby je łamać.

Rozmawiaj o narkotykach i alkoholu

Oprócz dawania dobrego przykładu konieczne jest wczesne zajęcie się tematem narkotyków i alkoholu. Omów szkodliwy wpływ alkoholu i narkotyków na organizm oraz konsekwencje prawne z nimi związane. Poinformuj swoje dziecko o swoich poglądach związanych z używaniem narkotyków lub alkoholu i podziel się przykładem sytuacji, w której odmówiłeś przyjęcia używek.

Opisz, co powiedziałeś i co dobrego wyszło z tej sytuacji. Jasny przykład może pomóc dziecku zrozumieć, co zrobić, gdy samo będzie musiało zmierzyć się z czymś podobnym. Jeśli podejrzewasz, że twoje dziecko nadużywa już narkotyków lub alkoholu, poszukaj wskazówek i uzyskaj pomoc w ośrodku leczenia uzależnień.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!