Dlaczego coraz częściej 13 latkowie deklarują chęć współżycia

Inicjacja seksualna we współczesnych czasach przebiega niestety coraz wcześniej. Na pierwszy stosunek płciowy decyduje się nawet 15% 15-latków, natomiast już osoby w wieku 13 lat deklarują chęć rozpoczęcia współżycia. Jest to, jak widać duży problem dotykający dzisiejszej młodzieży.

Edukacja seksualna

Edukacja seksualna budzi wiele emocji, które czasem stają się przeszkodą w rozmowie z dzieckiem. Nie należy rozmawiać z młodym człowiekiem na siłę, ale nie powinno się również milczeć i unikać tego niewygodnego dla rodziców tematu. Celem rozmowy z nastolatkiem jest przede wszystkim poszerzenie jego wiedzy i dojrzałości. Nie powinien on jednak czuć się zawstydzony. Chcąc uświadomić dziecko, należy używać prostego języka, który nastolatek będzie w stanie zrozumieć, gdyż nie odbiega on od języka, jakim on sam się posługuje. Dobrze, jeśli to ojciec zajmuje się edukacją seksualną swojego syna, natomiast matka rozmawia o takich sprawach z córką. Dzieci będą wówczas czuły się bardziej komfortowo.

Jak powinna wyglądać edukacja seksualna nastolatków i co oni sami chcą wiedzieć o seksie?

Rodzicom wydaje się, że ich dzieci ciekawi jedynie sam stosunek płciowy, aczkolwiek nie jest to prawdą. Niezwykle istotne jest to, aby rozwijać wiedzę, umiejętności oraz odwagę dziecka w relacjach z drugą płcią. Młodzież często interesuje się historią swoich rodziców, czyli to, w jaki sposób przebiegała ich znajomość, jakie mieli przygody miłosne, jakie błędy w relacjach z drugą płcią popełniali, a także to, jakie umiejętności okazały się im przydatne. Takie informacje są dla młodego człowieka cenne i pomogą mu wejść w dorosłe życie. W dzisiejszych czasach nastolatkowie coraz częściej podejmują się inicjacji seksualnej w młodym wieku. Na taką decyzję wpływ ma przede wszystkim moda, ale także rówieśnicy, którzy często chwalą się swoimi doświadczeniami. Młoda osoba pomimo braku gotowości, nie chce odstawać od swoich znajomych i decyduje się na współżycie.

Przyczyny wczesnej inicjacji seksualnej wśród nastolatków

Młodzież coraz wcześniej przeżywa inicjację i nie chodzi jedynie o seks, ale także o narkotyki, papierosy czy alkohol. Nie jest to zaskakujące zjawisko u 16 czy 17 latków, aczkolwiek dużym problemem jest to, że nawet 13-latkowie deklarują chęć rozpoczęcia współżycia. Dlaczego tak młode osoby chcą już uprawiać seks? Niestety nastolatkowie traktują stosunki płciowe, jako sposób na zaspokojenie pragnienia i czerpanie przyjemności. Nie przywiązują oni wagi, do miejsca i tego z kim współżyją. Młode osoby czerpią wiedzę z mediów i niestety na tych negatywnych wzorach. Uznają seks za prostą formę bliskości, bez żadnego większego znaczenia. Nie uznają go za element budowania więzi z drugą osobą. Co ciekawe, często to dziewczęta inicjują kontakty seksualne, traktują je poniekąd jako rodzaj sportu. Przyczyną ich wczesnej inicjacji jest szybsze dojrzewanie dziewcząt, gdyż zaczynają one miesiączkować już w wieku 10-13 lat, ale także wyższy poziom życia. Oprócz tego do przyczyn wczesnej inicjacji seksualnej zalicza się:

  • zwrócenie na siebie uwagi
  • chęć udowodnienia dorosłości
  • szukanie bliskości oraz ciepła
  • zyskanie poczucia własnej atrakcyjności
  • sposób na nudę i monotonię
  • lęk przed utratą partnera
  • ucieczka od problemów w szkole czy w rodzinie
  • podniesienie poczucia własnej wartości i samooceny
  • skompensowanie nie zaspokojonych w rodzinie potrzeb uczuciowych
  • chęć zaimponowania innym

Niski wiek w chwili podjęcia życia seksualnego niesie ze sobą pewne konsekwencje. Zwłaszcza dziewczęta narażone są przez to na problemy psychiczne ( uzależnienia od substancji psychoaktywnych, depresja, niska samoocena, prostytucja, próby samobójcze, seks z wieloma partnerami).

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!