Jak liczyć ruchy dziecka? Karta ruchów płodu?

atopy niemowlaka w rękach kobiety

 Uczucie, że Twoje dziecko kopie, skręca się, wierci się, uderza pięścią i ma czkawkę to po prostu jedno z najpiękniejszych ciążowych doświadczeń ( na pewno lepsze niż zgaga, opuchnięte stopy, ból pleców). Być może nie ma bardziej wyrazistego dowodu na to, że rozwija się w tobie zupełnie nowe i imponujące, pełne energii życie.

Jak liczyć ruchy dziecka? 

Czas między 16 a 20 tygodniem ciąży to okres, w którym powinnaś zacząć odczuwać, że Twoje dziecko zaczyna się ruszać. Wraz z rozwojem dziecka i jego powiększaniem się w macicy jego ruchy stają się coraz wyraźniejsze i dotkliwsze, bo nasz malec ma coraz mniej miejsca. Wraz ze wzrostem intensywności kopnięć w głowie mamy mogą pojawić się pytania czy ruchów dziecka jest wystarczająco, czy nie jest ich za wiele? Chociaż każde dziecko jest inne, jeśli chodzi o ruch płodu – istnieje szeroki zakres tego, co jest normalne. 

W celu rozwiania swoich wątpliwości możesz spróbować policzyć ilość ruchów płodu. Wybierz porę dnia, o której Twoje dziecko jest najbardziej aktywne, zwykle po zjedzeniu przekąski lub lekkiego posiłku. 

Sposób, w jaki można policzyć ruchy dziecka

Gdy upewnisz się, że nie śpi, usiądź z podniesionymi stopami lub połóż się na boku i zacznij liczyć ruchy. Skręty, obroty, machnięcia, przewroty i dźgnięcia również liczą się jako „kopnięcia”. Czkawka już nie. Zapisz liczbę minut potrzebnych do wyłapania 10 ruchów. Obliczenie ruchów płodowych zwykle zajmuje od 10 do 15 minut, ale może zająć nawet dwie godziny. Kobietom z nadwagą trudniej jest dostrzec kopnięcia. Pamiętaj też, że wrażenia nie będą tak ostre i zauważalne w miarę postępu ciąży, a dziecko ma mniej miejsca na poruszanie się.  Jeśli nie czujesz ruchów dziecka, albo czujesz mniej niż 4 ruchy na godzinę powinnaś zgłosić się do lekarza w celu wykonania KTG lub USG. 

Aplikacja do liczenia ruchów dziecka 

Na rynku wirtualnego świata istnieje aktualnie mnóstwo aplikacji dla przyszłych mam. Wiele z nich ma narzędzia, które pomagają zrozumieć idea liczenia ruchów dziecka. Często są to tabele i kalendarze, gdzie można wpisać liczbę ruchów w danym dniu lub w danej godzinie. Później wyniki są analizowane i np. porównywane ze sobą. 

Kiedy lekarz zaleca liczenie ruchów dziecka przez matkę?

W prawidłowo rozwijającej się ciąży nie ma medycznych przesłanek, żeby liczyć ruchy dziecka codziennie. Ginekolog zaleca liczenie, kiedy ciąża jest zagrożona, u matki dziecka występuje nadciśnienie tętnicze lub cukrzyca. Monitorowanie ruchów jest również wskazane w przenoszonych ciążach po terminie porodu. Warto jednak być czujnym i zwracać w ciągu dnia uwagę na aktywność naszego dziecka w brzuchu. Niepokojący spadek kopnięć warto skonsultować z lekarzem. Pamiętaj jednak, że wraz z zbliżaniem się terminu porodu, ruchy dziecka są coraz mniej intensywne.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!