Indukcja porodu – jak przyśpieszyć poród

W niektórych sytuacjach zdarza się, że przyspieszenie porodu jest niezbędne. Aby uniknąć porodu indykowanego w szpitalu, warto wypróbować pewne naturalne sposoby. Co ważne, takie działania mogą być przeprowadzane jedynie po konsultacji z lekarzem. W jaki sposób można przyśpieszyć poród?

Ciepła kąpiel

Kąpiel w ciepłej, ale nie gorącej wodzie jest znakomitym sposobem na przyśpieszenie porodu. Do wanny warto dodać jeszcze parę kropel olejku szałwiowego. Od wielu lat lekarze podkreślają fakt, iż woda sprzyja momentowi przyjścia na świat dziecka. Działa ona kojąca na kobietę, zmniejsza ból i uspokaja. Dobrze, jeśli jej temperatura wynosi ok. 37 stopni, a kąpiel trwa mniej więcej 30 minut.

Ćwiczenia fizyczne

Każda aktywność jest w stanie przyśpieszyć poród, aczkolwiek lekarze zalecają zwłaszcza chodzenie po schodach i skakanie na piłce gimnastycznej. Dobra kondycja okaże się również przydatna w momencie porodu. Ciężarna musi jednak pamiętać o umiarze w ruchu, gdyż sam poród będzie dla jej organizmu niezwykle wyczerpujący.

Seks

Przyjemny i bardzo skuteczny sposób na to, aby przyśpieszyć akcję porodową. W spermie obecne są prostaglandyny, a jeśli znajdą się one w pobliżu szyjki, wówczas doprowadzą do jej dojrzewania, a co za tym idzie, przyczynią się do jej skurczy. Ponadto, stosunek płciowy łagodzi odczuwany ból i relaksuje kobietę.

Akupresura

Kolejną metodą jest masaż odcinka lędźwiowego kręgosłupa, barków i punktów akupresurowych na ciele. Taki masaż może przeprowadzić bez problemów sam partner kobiety. Mężczyzna powinien pamiętać, aby podczas masażu uwzględnić zwłaszcza nacisk na takie miejsca, jak: kostki, podeszwy stóp, wgłębienie na szczytach ramion, zagłębienie pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym dłoni, paluch po zewnętrznej stronie. Do zabiegu można wykorzystać olejek szałwiowy, który charakteryzuje się działaniem pobudzającym i wzmacniającym skurcze macicy.

Drażnienie brodawek sutkowych palcami

Następny sposób polega na stymulacji kobiecych brodawek sutkowych, podczas której potęguje się wydzielanie oksytocyny. Oksytocyna jest to hormon wywołujący skurcze macicy. Taka metoda polecana jest zwłaszcza w sytuacji, kiedy kobieta znajduje się już na sali porodowej, aczkolwiek skurcze są małe czy całkowicie ustały. Jest to także propozycja na to, aby szybciej rozpocząć całą akcję porodową.

Olej z pierwiosnka i rycynowy

Olej z pierwiosnka należy przyjmować doustnie, to kolejna bezpieczna i skuteczna metoda na przyśpieszenie przyjścia na świat potomka. Oprócz tego można go również wcierać w sposób bezpośredni w szyjkę macicy, aczkolwiek jedynie po konsultacji i zgodzie lekarza. Jeśli chodzi o olej rycynowy, wbrew opinii nie służy on jedynie jako środek przeczyszczający czy jako kosmetyk do pielęgnacji włosów. Niektóre osoby to właśnie olej rycynowy traktują, jako sposób na przyśpieszenie porodu. Działa on w sposób oczyszczający i wywołuje skurcze jelit, które doprowadzają do podrażnienia macicy. Przed zdecydowaniem się na ten sposób, także należy wcześniej porozmawiać z lekarzem prowadzącym ciążę.

Przyspieszenie porodu w szpitalu

Niekiedy zachodzi konieczność przyśpieszenia porodu w szpitalu, przede wszystkim, jeśli minął już 41. tydzień ciąży czy też zagrożony jest stan zdrowia matki albo dziecka. Do tego celu używa się najczęściej kroplówki na przyśpieszenie porodu zawierającej oksytocynę. Niestety minusem takiego sposobu wywołania porodu, jest to, że jest on boleśniejszy dla kobiety. Czasem wykonuje się również masaż szyjki. Inne sposoby wywołania porodu to: cewnik Foleya, żel z prostaglandynami czy amniotomia.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!