Dziecko boi się burzy – jak sobie radzić

Dorastanie w jakimkolwiek miejscu w Polsce oznacza, że letnie miesiące są usiane intensywnymi burzami, nieraz z dużym wiatrem, a nawet intensywnym gradem. Dla niektórych dzieci błyskawice i głośne grzmoty są powodem do przesiadywania w oknie i zachwycania się tym, co potrafi robić natura. Niestety dla innych, burze związane są z wieloma godzinami terroru i nieprzespanymi nocami. Często dzieci wyrastają z tego strachu wraz z wiekiem, ale gdy wciąż są małe, dobrze jest mieć w zanadrzu kilka sztuczek, aby pomóc im oswoić się z burzami i strachem.

Wskazówki, które pomogą zapewnić dzieciom spokój podczas burzy

Strach przed burzą, który sprawia, że dziecko ucieka przed nią do domu, jest rozsądny. Jednak jeśli twoje dziecko boi się piorunów i grzmotów, nawet gdy jest już schowane w domu, to właśnie ty stajesz przed poważnym zadaniem jako rodzic. Przytulanie dziecka i uspokajanie go, gdy rozlegają się głośne grzmoty, będzie pierwszym krokiem do złagodzenia strachu twojej pociechy, ale może to niestety nie wystarczyć. Skorzystaj z poniższych wskazówek, aby pomóc maluchowi przezwyciężyć strach przed burzą.

  • Zachowaj spokój. Dzieci mają tendencję do sugerowania się nastrojami rodziców i ich odzwierciedlania, więc jeśli zachowasz spokój, twoje dziecko również poczuje się swobodniej.
  • Jeśli Twoje dziecko interesuje się przyrodą, zamień burzę w lekcję nauki. Wyjaśnij, jak działają grzmoty i błyskawice. Czy zauważyłeś kiedyś, jak czyste są kolory tuż przed burzą lub jak ciekawe kształty przybierać mogą błyskawice? Wskaż te rzeczy maluchowi, aby dać mu coś, czym może się zachwycać, zamiast się bać. Sam się przy tym czegoś nauczysz!
  • Zajmij dzieci czymś innym. Możesz to zrobić na dwa sposoby, a najlepszy wybór tak naprawdę zależy od tego, co lubi twoje dziecko. Jeśli odnajduje komfort w powtarzalności i tym, co jest mu dobrze znane, zachowaj całkowicie normalną codzienną rutynę. Czy to czas na obowiązki? Czy zawsze gracie w Monopoly po kolacji w piątek? A może to właśnie moment, kiedy zazwyczaj sięgacie razem po książkę? Pokaż dziecku, że burza nie musi wcale drastycznie zmienić waszego życia i całego porządku dnia. Jeśli twoje dziecko potrzebuje czegoś więcej niż bezpiecznej rutyny, aby się rozproszyć, spraw, aby czas podczas burzy był wyjątkowy. Zorganizuj rodzinny konkurs talentów, zbuduj forty z poduszek, krzeseł i koców, lub przydziel dziecku specjalne zadanie.
  • Zadbaj, aby twoje dziecko miało przy sobie rzecz, która dobrze się mu kojarzy i je uspokaja. Niezależnie od tego, czy to ty, wasz pies, czy ulubione pluszowe zwierzątko, czasami dzieci po prostu potrzebują kogoś lub czegoś do przytulenia, aby czuć się bezpieczniej.
  • Bądź szczery. Jeśli twoje dziecko zadaje jakiekolwiek pytanie na temat sytuacji, w jakiej jesteście, nie kłam. Krótko zajmij się opowiedzeniem mu o potencjalnym niebezpieczeństwie burzy i przejdź do wyjaśnienia, dlaczego mimo wszystko nie trzeba się martwić, bo jesteście przygotowani i w domu jesteście bezpieczni. 

Nie każdy strach jest taki sam

Pomaganie dzieciom w nauce radzenia sobie z lękami, z którymi się regularnie borykają, takimi jak strach przed ciemnością lub właśnie strach przed burzą, są ważne, ale nie wszystkie lęki są sobie równe. Te, które nie kolidują z życiem dziecka, nie zawsze wymagają przezwyciężenia. Na przykład, jeśli dziecko nie lubi strasznych filmów, jest to w porządku. W rzeczywistości może to być świadectwem jego dobrego rozumienia samego siebie. Decydując: „Nie podoba mi się to, nie będę tego oglądać”, twoje dziecko staje w obronie swoich potrzeb i stawia granice.Z drugiej strony, jeśli lęki twojego dziecka są uporczywe, nadmiernie intensywne lub zaczynają przeszkadzać w codziennym życiu, być może nadszedł czas, aby poszukać pomocy. Oznaki, że strach może być czymś więcej to:

  • Obsesyjne zamartwianie się: twoje dziecko skupia się na przedmiocie swojego strachu, często o nim myśląc lub rozmawiając, a nawet gdy nie ma do tego jasnego impulsu z zewnątrz
  • Lęki, które ograniczają zdolność twojego dziecka do cieszenia się życiem lub uczestniczenia w zajęciach. Na przykład odmowa wycieczki klasowego do parku, ponieważ ma to być letni dzień i istnieje ryzyko burzy.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!