Starzejące się łożysko – co to takiego?

Niektóre przyszłe mamy podczas wizyty u ginekologa słyszą o tzw. starzejącym się łożysku. Choć taka diagnoza brzmi dość groźnie, zwykle nie oznacza nic bardzo poważnego. Warto wiedzieć, czym dokładnie jest starzejące się łożysko i na czym polega. 

Czym jest starzejące się łożysko?

Przede wszystkim starzejące się łożysko to kwestia fizjologii, a nie patologii ciąży. Łożysko to przejściowy narząd płodowy, którego zadaniem jest połączenie ze sobą zarodka z miednicą i dostarczenie płodowi niezbędnych substancji odżywczych oraz tlenu. Łożysko daje sobie także radę z produktami przemiany materii, które są niezbędne i trafiają do krwi matki, a następnie są wydalane. 

Łożysko formuje się w 12. tygodniu ciąży i wykształca się do około 36. tygodnia. Jego stan zmienia się wraz z rozwojem ciąży, dlatego w pewnym momencie może dojść do starzenia się łożyska, gdy lekarz użyje takiego nazewnictwa może mieć na myśli jego III – cie stadium dojrzałości. 

Stopnie dojrzewania łożyska 

Dojrzałość łożyska określa się w skali Grannuma i prezentuje się ono w następujący sposób:

  • 0 stopni – na samym początku ciąży, 
  • I stopień – połowa ciąży, 
  • II stopień – trzeci trymestr ciąży, 
  • III stopień – końcówka ciąży. 

Kiedy badania wykazują, że łożysko jest w pełni dojrzałe, oznacza to, że poród może się odbywać w najbliższych dniach. Nie jest to jednak główny wyznacznik i w niektórych przypadkach mama musi poczekać trochę dłużej. 

Stopień dojrzałości łożyska określa poprzez badania USG, sprawdzając jak duże są złogi wapnia i włóknika. Jeżeli wszystko dobrze przebiega, lekarz nie powinien zalecać kolejnych badań, jednak gdy pojawiają się podejrzenia, że łożysko zbyt szybko dojrzewa, zlecane są kolejne badania. 

W jakich sytuacjach łożysko dojrzewa zbyt szybko?

Czasem lekarz może stwierdzić, że łożysko dojrzało za wcześnie. Dlatego, zawsze warto dopytać lekarza co dokładnie ma na myśli. Jeżeli pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości zalecane jest wykonanie badania przypływów metodą Dopplera. Jest to badanie bezinwazyjne. Zalecane jest także częstsze wykonywanie KTG i USG. 

Starzejące się łożysko może wystąpić w każdym momencie ciąży. Aby wszystko było w porządku należy także dużo odpoczywać i jak najmniej chodzić. Wskazane jest także ograniczenie stresu i nieprzyjmowanie zbyt dużej ilości leków. 

Gdy łożysko się starzeje, jego naczynia zrastają się, powstają różne złogi, które się odkładają co prowadzi do pogorszenia jego funkcji. 

Co wpływa na zdrowy rozwój łożyska?

Jak wspomniano wcześniej zdrowy rozwój łożyska ma bardzo duże znaczenie. Niektóre czynniki mogą negatywnie na niego wpływać. Duże znaczenie ma m.in. wiek matki, zaburzenia krzepnięcia krwi, zbyt wysokie ciśnienie krwi ciężarnej, przedwczesne pęknięcie błon, którymi dziecko jest otoczone w czasie ciąży. Łożysko jest także bardziej narażone na różne zagrożenia w czasie mnogich ciąży, a także w przypadku wcześniej przebytej operacji macicy. Czynnikiem większego ryzyka są także urazy brzucha, jak np. uderzenie, stłuczenia, upadek itd. 

Łożysko pełni bardzo ważną rolę w czasie ciąży. Jego przedwczesne starzenie może doprowadzić do rożnych komplikacji. Dlatego, bardzo ważne jest częste badania w trakcie ciąży, a także odpowiednia profilaktyka. Przyszłe mamy powinny o siebie dbać w szczególny sposób, powinny dobrze się odżywiać, odpoczywać i unikać stresu oraz mocnych emocji. Ważne jest także szybkie reagowanie na wszelkie niepokojące objawy oraz stosowanie się do wszelkich zaleceń swojego lekarza.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!