Kiedy dziecko zaczyna chodzić? Etapy nauki chodzenia

dziecko chodzące

Pierwszy samodzielny krok w życiu dziecka, można porównać z pierwszym krokiem człowieka na Księżycu. Otwierają się nowe perspektywy i możliwości, a umiejętność chodzenia sprawi, że już nic nie będzie w stanie go zatrzymać. Samodzielne poruszanie się dziecka na własnych nogach pozwala mu odkrywać świat z zupełnie innej strony. 

Kiedy dziecko zaczyna samodzielnie chodzić? 

Pierwsze kroki dziecka są bardzo indywidualną kwestią w rozwoju każdego dziecka. Generalnie przyjmuje się, że dziecko zacznie chodzić w 2-3 miesiące po uzyskaniu umiejętności samodzielnego wstawania. Na chodzenie może wpłynąć jednak wiele innych czynników. Przyjmuje się, że dziecko może zacząć chodzić samodzielnie już w 9 miesiącu życia, jak i czekać z pierwszymi krokami do 18 miesiąca życia. Mimo tak szerokiego okresu, czas ten uważa się za prawidłowy na samodzielne kroki dziecka. Znacząca większość maluszków nauczy się chodzić w 12 lub 13 miesiącu życia. 

Oznaki, że dziecko niedługo zacznie chodzić.

Zanim dziecko na dobre zacznie chodzić, jego ciało musi się przygotować na tak dużą zmianę. Przede wszystkim zmiana nastąpi w postawie, która do chodzenia musi być wyprostowana. Do tego potrzebna jest siła i koordynacja. Dziecko musi również być zdolne unieść ciężar swojego ciała. Pierwszą oznaką, że chodzenie zacznie się tuż tuż, jest efektywne podciąganie się do pozycji stojącej, zazwyczaj przy pomocy mebli lub trzymając się napotkanej na drodze nogi. Tę zdolność dzieci opanowują na około 4 miesiące przed pojawieniem się pierwszych kroków. Podczas pierwszych prób, dziecko będzie zdolne ustać tylko kilka sekund, ale z czasem jego umiejętność stania będzie bardziej zdecydowana i silniejsza. Z czasem maluch nauczy się samodzielnie stać, podpierając się i lekko uginając kolana. Kolejnym zwiastunem samodzielnego chodzenia jest umiejętność przemieszczania się na własnych nogach przy pomocy opiekuna. Chodzenie z podparciem lub za ręce pozwala ćwiczyć dziecku przenoszenie ciężaru ciała z jednej nogi na drugą i przesuwać się do przodu. 

Kiedy dziecko stawia pierwsze kroki? 

Badania pokazują, że dzieci zaczynają samodzielnie chodzić około 3 miesiące później, po zdobyciu wyżej wymienionych umiejętności. Ale nie jest to jeden scenariusz nauki chodzenia napisany dla wszystkich niemowląt. Niektóre dzieci zaczynają wstawać wcześniej niż nauczą się raczkować. Duże znaczenie ma chęć dziecka do ćwiczenia nowych umiejętności i wzmocnienie swojego ciała żmudnym powtarzaniem codziennie tych samych aktywności. Zazwyczaj nasze dzieci to urodzeni odkrywcy i ciekawość świata popycha je do przodu, a zwiedzanie najlepiej smakuje na własnych nóżkach. 

Niestety nauka chodzenia to również nauka upadania i wstawania. Niektórym dzieciom to nie przeszkadza i z determinacją potrafią nauczyć się chodzić w bardzo krótkim okresie od zdobycia umiejętności stania. Późniejsza nauka chodzenia, nie świadczy, że dziecko będzie mniej sprawne w przyszłości. Raczej wynika to z ostrożnego temperamentu i strachu przed upadkami. Później nauczyć się chodzić mogą również dzieci o większej masie, gdyż potrzebują więcej siły do podtrzymania swojego ciała niż mniejsze wagowo maluszki. Elementem determinującym wcześniejszą naukę chodzenia może być posiadanie starszego rodzeństwa za którym chce się nadążyć i wspólnie uczestniczyć w zabawach. 

Kiedy dzieci potrzebują butów?

Niemowlęta łatwiej uczą się chodzić, jeśli nie noszą butów, ponieważ bose stopy umożliwiają bezpośredni kontakt z podłogą. Oczywiście na wyjścia twoje dziecko potrzebuje butów. Poszukaj pary z elastycznymi podeszwami – but powinien być w stanie złożyć się na pół. 

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!