Udar słoneczny u dzieci – jakie są objawy

Okres wakacji wiąże się z wysokimi temperaturami, a niekiedy trudnymi do wytrzymania upałami. Czy wystawienie dziecka na działanie, tak intensywnych promieni słonecznych jest bezpieczne? 

W tym artykule poruszymy temat udaru słonecznego u dzieci. Wskażemy jakie środki zapobiegawcze należy podjąć, aby uniknąć porażenia słonecznego. Wspomnimy również o objawach udaru słonecznego u dzieci. 

Temat udaru słonecznego jest lekturą obowiązkową dla każdego rodzica. Szybka reakcja na niepokojące sygnały, pozwoli na uniknięcie poważnych konsekwencji zdrowotnych. 

Czym jest udar słoneczny?

Udar słoneczny wiąże się z nadmierną ekspozycją na promienie słoneczne, zwłaszcza w momencie występowania wysokich temperatur – powyżej 30’C. Dochodzi wtedy do gwałtownego podwyższenia ciepłoty ciała, sięgającej 40’C. Organizm nie potrafi pozbyć się nadmiaru ciepła, dochodzi do przegrzania. W wyniku tego ma miejsce denaturacja białek oraz martwica komórek.

Dzieci są szczególnie narażone na udar słoneczny – zwłaszcza niemowlaki oraz te z młodszej grupy wiekowej.

Kiedy dochodzi do udaru słonecznego u dziecka?

Głowa i kark są miejscami, których wystawienie na słońce zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia  udaru słonecznego. Mechanizm termoregulacji dzieci nie działa tak samo, jak w przypadku osób dorosłych. U dzieci jest on w fazie „dojrzewania” do całkowitej sprawności, więc są kilkukrotnie bardziej narażone na przegrzanie niż osoby dorosłe.

Nie stosowanie nakryć głowy, jak kapelusze czy chustki oraz zabawa w pełnym słońcu, podczas najcieplejszych godzin w ciągu dnia, zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia udaru słonecznego. Kolejnym czynnikiem wpływającym na wystąpienie udaru słonecznego jest nieodpowiednie nawodnienie.

W trakcie największych upałów warto zostać z dzieckiem w domu. Należy pamiętać również o regularnym podawaniu wody, gdyż dziecko może nie czuć pragnienia. Obowiązkowe nakrycie głowy, najlepiej z przewiewnych materiałów z zastosowaniem filtra UV. Jeżeli zabawa na świeżym powietrzu jest nieunikniona, to koniecznie w cieniu.

Udar słoneczny u dziecka – objawy

Pierwszym z niepokojących objawów jest ból głowy. Jeżeli dziecko po niedawnej ekspozycji na słońce skarży się na ból głowy, często z towarzyszącymi zawrotami, jest to pierwszy sygnał do szybkiej konsultacji z lekarzem. Dziecko może stać się niespokojne, apatyczne. Bardzo często skóra dziecka ma objawy poparzenia słonecznego – jest zaczerwieniona i ciepła. Dziecko odmawia również zabawy, skarży się na brak siły i najchętniej odpoczywałoby na kanapie.

Niektóre dzieci reagują płaczem z powodu wystąpienia intensywnego bólu głowy. Płacz jest jedynym komunikatem u dzieci, które nie potrafią jeszcze mówić, więc rozżalone niemowlę, którego nie można w żaden sposób uspokoić, na pewno chce nam pokazać, że coś jest nie tak.

Dzieci z udarem słonecznym bardzo często się nie pocą, mają dreszcze oraz przyspieszony oddech. Występująca przy udarze słonecznym gorączka bardzo często powoduje wystąpienie nudności oraz wymiotów. Powyższe objawy są charakterystyczne dla udaru słonecznego o dużym nasileniu. Jednakże udar słoneczny może również wystąpić pod lekką postacią, gdzie te objawy są znacznie mniej nasilone. U małych dzieci bardzo często ma miejsce zapadnięcie ciemiączka. Sygnałem alarmującym może być również skąpomocz oraz biegunka.

W niektórych przypadkach udaru słonecznego u dzieci konieczna jest hospitalizacja.

W momencie, gdy dziecko traci przytomność, bezzwłocznie należy wezwać pogotowie ratunkowe, jest to stan zagrożenia życia.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!