Połóg i krwawienie po cesarskim cięciu – jak długo trwa?

Podpaska z plamą krwi

U kobiet, które rodziły za pomocą cesarskiego cięcia połóg przebiega dość podobnie do tego, który jest po porodzie naturalnym. Jest on jednak bardziej bolesny i trwa dłużej niż w przypadku porodu naturalnego. Towarzyszy mu ogólne wyczerpanie, większy ból i dłuższe krwawienie. Ile trwa krwawienie po cc? Jak długo trwa połóg po cesarce? Przeczytaj o tym poniżej.

Połóg po cesarskim cięciu – co to jest?

Jest to proces, w którym ciało kobiety próbuje powrócić do swojego stanu sprzed ciąży i zaadaptować do nowej sytuacji jaką jest np. karmienie. Połóg po cesarce to czas, w którym macica obkurcza się, jajniki wracają do standardowego funkcjonowania, goją się rany krocza i rana pooperacyjna, a w piersiach zaczyna pojawiać się pokarm. Tej sytuacji towarzyszą też bóle brzucha, głowy i lędźwi. Ciało kobiety jest wtedy bardzo słabe i potrzebuje jak najwięcej odpoczynku. Nie powinno się wykonywać ciężkich ćwiczeń, a także nadmiernego wysiłku. Często tej sytuacji towarzyszy również słaby stan psychiczny ze względu na złe samopoczucie fizyczne, towarzyszący ból i nieumiejętność odnalezienia się w nowej sytuacji, jaką jest opieka nad niemowlęciem. Warto również podkreślić, że połóg po cc wygląda i trwa inaczej po każdej ciąży.

Ile trwa połóg po cc?

Czas ten różni się niewiele między porodem naturalnym i cesarskim cięciem. Przyjmuje się, że przy cc trwa on od sześciu do ośmiu tygodni. Trzeba pamiętać, że wszystko zależy od organizmu i cech ustrojowych kobiety. Sama kobieta nie ma jednak dużego wpływu na to ile trwa krwawienie po cc, ale może stosować się do zaleceń, by mieć nad tym lepszą kontrolę. Ważna jest przede również higiena osobista i intymna. Ma to duży wpływ na gojenie się ran, mniejszy dyskomfort fizyczny i psychiczny, a także poprawia samopoczucie.

Na czym polega krwawienie po cesarce?

Proces ten nazywany jest też jako odchody połogowe po cesarce. Krwawienie po cc występuje zawsze i polega na obkurczaniu i oczyszczaniu się macicy, czyli wydalaniu resztek błon płodowych, krwi i śluzu. Są to wydzieliny, które pozostały w ranie macicznej po odejściu łożyska. Początkowo przypomina to obfite krwawienie miesiączkowe, z czasem jednak pojawiają się coraz bardziej skąpe odchody po cesarce ze względu na to, że proporcje krwi i śluzu zmieniają się, a wydzielina zmienia barwę na bardziej przezroczystą.

Jak długo krwawi się po cesarce?

Bez względu na formę porodu krwawienie trwa dość podobnie. To ile się krwawi po cesarce może być jednak krótsze od krwawienia osób, które rodziły naturalnie ze względu na mniejszą ilość odchodów połogowych. Zazwyczaj trwa on od trzech do czterech tygodni. Może być też tak, że krwawienie będzie trwało jakiś czas, później na kilka dni się zatrzyma i kobieta znów zacznie krwawić. Nie ma wtedy powodu do obaw, bo taka sytuacja może się zdarzyć. Warto zaznaczyć, że to ile trwa krwawienie po cesarce jest, jak w każdym ginekologicznym przypadku, uzależnione od ciała kobiety.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!