Lista badań przed ciążą – zalecenia lekarzy

pobieranie krwi

Planujesz ciążę? Marzysz o założeniu rodziny i wydaniu na świat swojego upragnionego dziecka? To piękny moment w życiu każdej kobiety. By jednak zapewnić idealny start naszej malutkiej istotce, musimy przygotować na to swój organizm i sprawdzić, czy wszystko jest w porządku, by funkcjonował w ciąży jak najlepiej.

Jednym z najważniejszych elementów przygotowania się do ciąży jest wizyta u ginekologa. Według wielu specjalistów, najlepiej rozpocząć wszystko około pół roku przed planowanym poczęciem. To wystarczająca ilość czasu na przeprowadzenie wszystkich wymaganych badań. Na samym początku poszukaj odpowiedniego ginekologa z Twojej okolicy. Przeprowadzicie rozmową kontrolną, dzięki czemu będzie można zweryfikować jak układają się Wasze relacje. To bardzo ważne, gdyż ginekolog prowadzi pacjentkę aż do końca ciąży. Zrozumienie, dobre relacje i odpowiednia współpraca na pewno dużo pomogą w poźniejszych krokach.

Wizyta u ginekologa – co jest ważne?

Choroby zakaźne

Pierwszym elementem badań powinny być te dotyczące chorób zakaźnych. W tym wypadku wystąpić może konieczność dalszego leczenia, co może opóźnić moment zapłodnienia. Należy sprawdzić stan zdrowia i w momencie wykrycia problemu szybko mu zapobiec. Może to być między innymi przyjęcie szczepionki na różyczkę w momencie stwierdzenia małej ilości przeciwciał. W dużej mierze przeprowadzone badania co najmniej pół roku przed planowanym zajściem w ciąże, pomagają zapewnić prawidłowy przebieg rozwoju dziecka w łonie matki. Do najważniejszych badań zaliczamy wykrycie lub wykluczenie takich chorób, jak:

różyczka

WZW typu B,

toksoplazmoza,

cytomegaliia,

HIV.

Najważniejsze badania u ginekologa

Najbardziej istotnymi badaniami, które powinna wykonać każda przyszła mama, są te związanez możliwością samego zajścia w ciążę prawidłowego jej przebigu i karmienia. Badania zaczyna się od wykonania cytologii, następnie USG pochwy i narządów rodnych. Po otrzymanych wynikach, specjalista będzie w stanie stwierdzić, czy wszystko jest w porządku i nie zaobserwowano żadnych niepokojący zmian, które mogą uniemożliwić zajście w ciążę. Do wszystkich badań zaliczamy:

cytologię,

USG narządów rodnych,

USG piersi,

ogólne badanie ginekologiczne.

Badania moczu i krwi

Kolejnymi istotnymi badaniami u kobiet planujących ciąże są badania krwi i moczu. Może to i mniej popularne, a nawet często bagatelizowanie badania, o których mało się mówi, jednak nie zaszkodzą, a na pewno mogą potwierdzić dodatkowo odpowiedni stan zdrowia kobiety. W tym wypadku dwójka partnerów powinna udać się na takie badania. Ważna w tej sytuacji może być grupa krwi. Istnieje coś takiego jak konflikt serologiczny, który związany jest z brakiem we krwi kobiety ciężarnej antygenów krwinkowych ( oznaczanych jako czynnik Rh-ujemny), które stwierdza się u ojca dziecka (Rh-dodatni).

Lekarz zleca zwykle następujące badania:

morfologia,

kontrola poziomu cukru we krwi,

grupa krwi,

badanie moczu,

pomiar ciśnienia,

lipidogram,*

profil nerkowy.*

Ważne porady przed wizytą u ginekologa

Należy pamiętać, że wizyta u ginekologa i przeprowadzenie wszystkich badań to bardzo ważny element. W przeprowadzonym wywiadzie trzeba udzielić jak najwięcej informacji. Istotne są różne choroby genetyczne, choroby i powikłania w rodzinie, a także przyjmowane leki wraz z innymi suplementami i witaminami. Każda, nawet najmniejsza błachostka może mieć spore znaczenie dla ginekologa.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!