Wzmożone napięcie mięśniowe u dziecka – objawy

wzmożone napięcie mięśniowe

Wzmożone napięcie mięśniowe nie jest jednostką chorobową, jednak ma wpływ na dziecko. Symptomami tego zjawiska są prężenie ciała przez niemowlaka, asymetria ciała, przewlekłe rozdrażnienie oraz płacz. Wielu rodziców nie wie czym spowodowane jest marudzenie niemowlaka. Dlatego warto w pierwszych tygodniach życia dziecka umówić się na wizytę z fizjoterapeutą dziecięcym. Zbada on napięcie mięśniowe i zaleci odpowiednie ćwiczenia do pracy z dzieckiem w domu.

Wzmożone napięcie mięśniowe – co to jest?

Wzmożone napięcie mięśniowe jest przypadłością, która dotyczy wielu maluchów. To tendencja do większej aktywności określonych mięśni w momencie ich napięcia. Często objawia się to wyginaniem się ciała i główki dziecka w kształt literki C. Przyczyną nieprawidłowego napięcia mięśni u dzieci może być podłoże neurologiczne, mające źródło w genach lub powstało w życiu płodowym. Tego typu zaburzenia są najczęściej zdiagnozowane tuż po urodzeniu dziecka. Inną przyczyną są błędy pielęgnacyjne rodziców, które dotyczą podnoszenia, odkładania, przebierania, przystawiania do piersi lub usypiania. Powtarzające się złe nawyki prowadzą do utrwalenia się dziecku wzmożonego napięcia mięśniowego. Dlatego tak ważne jest już od pierwszego dnia życia dziecka prawidłowe podnoszenie i odkładanie dziecka.

Jakie są objawy wzmożonego napięcia mięśniowego?

Objawy wzmożonego napięcia mięśniowego mogą zauważyć rodzice już w pierwszych tygodniach życia dziecka, zwracając uwagę na odpowiednie symptomy:

  • asymetria i problemy z centralizacją ciała dziecka
  • układanie ciała i główki przez dziecko w kształt litery C 
  • zaciskanie piąstek i nie otwieranie ich, aby złapać grzechotkę lub kurczone trzymanie jej w jednym ręku
  • brak dźwigania stóp i kolan w górę w pozycji na plecach
  • przedwczesne stawanie na nogi i nauka chodzenia
  • pominięcie etapu raczkowania
  • niechęć do zmiany ubrań
  • rozdrażnienie i płaczliwość

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!