Wakacje nad morzem z dzieckiem – zalety i wady

Wielu rodziców z pewnością zastanawia się, czy na wyjazd zabrać pociechę, czy może zostawić ją u dziadków, żeby odpocząć tylko we dwoje. Jest to dość ciężkie pytanie, ponieważ na odpowiedź składa się wiele zależności i czynników, jednak za każdym z rozwiązań stoi kilka zalet oraz wad.

Wakacje z dzieckiem nad morzem – czy odpoczniemy?

Początkowo warto zacząć od plusów wyjazdów z dziećmi. Jednym z nich jest z pewnością możliwość zbliżenia się do dziecka – zarówno dziecko, jak i rodzice mają czas wolny, mogą spędzić ze sobą każdą chwilę. Dodatkowo to właśnie Ty, jako rodzic, przyczynisz się do pokazania dziecku świata. Wakacje to czas odpoczynku, radosnych zabaw, a możliwość zabrania dziecka może sprawić, że to również rodzice zaczną bawić się na urlopie jak dzieci. Jest to znakomita okazja do przekazania dziecku wiedzy, rozwijania jego zainteresowań, zabrania go w wymarzone miejsca.

Wyjazd z dziećmi może zupełnie odmienić spojrzenie rodzica. Człowiek dorosły, który na głowie ma dom, pracę oraz opiekę nad dzieckiem, niemalże zawsze narzeka na brak czasu. Czasem nawet czuje, że nie poświęca tyle uwagi dziecku, ile ono potrzebuje. Podczas wakacji możesz skupić się w stu procentach na nim, ale nigdy nie zapominaj również o sobie. W momencie wyjazdu to również Ty edukujesz się w kontekście wychowania, możesz zobaczyć, w jaki sposób dziecko reaguje na nowe otoczenie oraz ludzi, a przy tym podjąć niezbędne działania, aby ułatwić mu zaadaptowanie się, które z pewnością będzie ważne podczas lat szkolnych. 

Wakacje bez dzieci

Wakacje bez dzieci również wydają się bardzo ciekawe. To może być czas wyłącznie dla rodziców, którzy znów będą mogli do rana tańczyć na dyskotece, jak za czasów, gdy się poznali. Jako rodzice, ludzie odpowiedzialni i dojrzali możecie robić wszystko, co tylko wam się podoba. Skok na bungee? Ekstremalna rozrywka również nie jest wykluczona. Partnerzy także potrzebują czasu dla siebie, a w ferworze codziennych obowiązków, zazwyczaj jest go po prostu za mało. Związek należy pielęgnować zawsze, więc taki wyjazd może sprawić, że zakochacie się w sobie na nowo.

Dodatkowo wyjeżdżając bez dzieci, nie jest konieczne dobieranie specjalnego miejsca dla nich – wyjazd do SPA, czy na długą wycieczkę górską raczej nie jest skierowany do najmłodszych. Co więcej, wakacyjne miejscowości są zazwyczaj bardzo zatłoczone, czyha w nich wiele niebezpieczeństw, przez co niemalże ciągle rodzice muszą skupiać się na dziecku, co zazwyczaj skutkuje zapominaniem o odpoczynku. Wyjazd z dzieckiem musi uwzględniać jego potrzeby, kiedy jest znudzone i narzeka, nie zostawimy go w pokoju, czasami trzeba się po prostu „podporządkować„. Gdy dzieci nie ma, planujecie wyjazd wyłącznie pod własne upodobania.

Podczas wyjazdu, na którym nie ma dzieci, rodzice mogą się po prostu za nimi stęsknić, a także odpocząć nie tylko fizycznie, ale również psychicznie. Często taka rozłąka sprawia, że więzi między rodzicami a dziećmi zdecydowanie się poprawiają. 

Podsumowując, ciężko jest wybrać między wyjazdem z dziećmi a bez nich, ponieważ obydwie opcje mogą dostarczać niezapomnianych przeżyć. Jeśli pozwalają Wam na to możliwości finansowe, może warto zorganizować jest dwa wyjazdy, jeden z pociechami, a drugi tylko we dwoje. Warto jest zawsze brać pod uwagę wiek dziecka, jego zainteresowania, stopień samodzielności i rozwoju, ponieważ może to właśnie te cechy zadecydują, na jaki typ wyjazdu się zdecydujecie. Rodzice to nie roboty, również potrzebują choć chwili odpoczynku, nawet jeśli miałby być to tylko weekend poza domem.