Zabobony na temat dzieci

Chociaż wydaje się, że zabobony już dawno odeszły do historii, to jednak w pewnych miejscach wciąż można o nich usłyszeć. Choć niektóre z nich budzą szczere rozbawienie, to inne mogą być naprawdę niebezpieczne. Szczególnie tyczy się to zabobonów na temat dzieci, które mogą doprowadzić do wielu nieprzyjemnych, a nawet groźnych sytuacji.

Czy wierzyć w zabobony?

Dzisiaj właściwie mało kto wierzy w zabobony, a przynajmniej mało kto się do tego przyznaje. Czy w nie wierzyć? To już kwestia indywidualna, choć naukowo nigdy nie udowodniono ich prawdziwości. Większość z nich jest raczej zabawnych, więc stosowanie się do nich nie przyniesie niczego złego. Mimo to warto pamiętać, że przesądy stworzyli ludzie, a więc ich prawdziwość jest raczej wątpliwa.

Zabobony zabawne i absurdalne

Zacznijmy od tych najlżejszych przesądów, które nie powodują większego zagrożenia dla dziecka ani jego najbliższych. Mogą one wywołać uśmiech na twarzy lub lekkie politowanie, a ich praktykowanie nie przyniesie raczej żadnych negatywnych skutków, choć bywa związane z niepotrzebnymi wyrzeczeniami. Jakie są to zabobony?

 • Nie pokazuj dziecku jego dobicia w lustrze do pierwszego roku życia, gdyż grozi to chorobą psychiczną lub przedwczesną śmiercią.
 • Nie kładź kapci dziecka na stole, inaczej bardzo późno nauczy się chodzić.
 • Nie całuj dziecka po rączkach, bo w przyszłości będzie leniwe.
 • Nie całuj także śpiącego dziecka, by miało spokojny sen.
 • Nie obcinaj dziecku włosów przed pierwszym rokiem życia, inaczej oślepnie.
 • Czerwona wstążka przy kołysce lub wózku przyniesie dziecku szczęście.

Przesądy nieprzyjemne i niebezpieczne

Choć nie zawsze, to czasem te zabobony mogą stanowić zagrożenie dla małego dziecka. O ile stosowanie się do wyżej wypisanych przesądów nie wyrządzi maluchowi krzywdy, o tyle poważne podejście do następnej listy może powodować niebezpieczne lub po prostu nieprzyjemne sytuacje, których należy unikać.

 • Jeśli dziecko obudziło się w nocy i nie może zasnąć, przelanie wosku bezpośrednio nad jego głową pomoże mu się uspokoić – albo spowoduje poważne poparzenia, gdy rodzicowi zachwieje się ręka lub coś go przestraszy.
 • Jeżeli kobieta podczas ciąży współżyje, to w przyszłości dziecko będzie się bało swojego ojca – przesąd, który może powodować kłótnie w małżeństwie, a nawet zadziałać jako samospełniająca się przepowiednia.
 • Jeżeli kobieta podczas ciąży pije dużo wody, to dziecko kiedyś będzie uzależnione od alkoholu – picie dużej ilości wody jest uznawane za zdrowe, więc unikanie jej nie jest zbyt dobrym pomysłem.
 • Aby w przyszłości życie dziecka było słodkie, należy nasypać mu do pieluszki nieco cukru – ten przesąd z kolei nie tylko spowoduje dyskomfort u dziecka, ale prawdopodobnie też doprowadzi je do głośnego płaczu.
 • Jeśli w ciąży kobieta dużo się martwiła, to jej dziecko urodzi się leworęczne – ten zabobon w pewien sposób stygmatyzuje osoby leworęczne, kompletnie niepotrzebnie.

Zabobon wyjątkowo okrutny

Na sam koniec jeden, wyjątkowo okrutny zabobon, którego nikt nigdy nie powinien propagować. Tego typu przesądy wręcz usprawiedliwiają niewłaściwe zachowanie rodzica. Sama myśl, że kiedyś funkcjonowały, jest przerażająca. Na całe szczęście dzisiaj już mało kto je zna, a jeszcze mniej osób (jeśli ktoś w ogóle) w nie wierzy i je praktykuje. Ku przestrodze jednak poznaj jeden z najgorszych zabobonów.

 • Dziecko kalekie lub niegrzeczne z pewnością zostało podmienione i jest potomkiem czarownicy. Przesąd głosił, że takiego malucha należy bić, aby jego płacz przywołał jego prawdziwą matkę. Nie dość, że okrutne, to jeszcze zupełnie nieprawdziwe.