Światowy Dzień bez Telefonu – 15 lipca podejmij wyzwanie!

Czujesz się nieswojo, kiedy Twojego smartfona nie ma przy Tobie? Do tego pewnie zastanawiasz się, gdzie uciekają Ci te wszystkie godziny w ciągu dnia… Okazać by się mogło, że cenny czas pożera tak zwane „scrollowanie” mediów społecznościowych. Warto zatem raz na jakiś czas zrobić reset i odłożyć telefon. Dowiedz się, dlaczego Światowy Dzień bez Telefonu jest taki ważny.

Nie używać telefonu – ale jak to?

15 lipca każdego roku obchodzimy Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego i jest to niepowtarzalna okazja na refleksję dotyczącą czasu spędzonego, patrząc się na ekran smartfona. Otóż odkąd ludzkość zaznała tej przyjemności i wygody posiadania telefonu, życie zaczęło wydawać się znacznie trudniejsze bez niego. Warto jednak powiedzieć stop i choćby w ten jeden dzień w roku spędzić czas bez urządzenia, które zazwyczaj zabierasz wszędzie. Jeśli zadanie wydaje Ci się zbyt abstrakcyjne – ogranicz użycie telefonu do minimum. Przynajmniej w ten dzień.

Negatywne skutki używania telefonu

Oczywiście, urządzenia elektroniczne ułatwiają życie. Sprawiają, że dotarcie do konkretnej informacji czy skontaktowanie się z rodziną jest znacznie łatwiejsze i szybsze. Wystarczy kilka kliknięć. Niemniej, korzystanie z telefonu niesie za sobą szereg poważnych skutków, o których możesz nawet nie wiedzieć.

Zauważamy pewną tendencję osłabienia relacji społecznych w kręgu dalszych znajomych. Otóż jeśli możesz zobaczyć, co się u nich dzieje poprzez media społecznościowe – zmniejsza się potrzeba realnego kontaktu. Przecież już wiesz to, co chciałeś się dowiedzieć. Z kolei bliższe relacje nie są tak zagrożone – tutaj chęć spotkań nadal występuje. Poza tym coraz częściej dostrzega się problem uzależnienia od telefonu. Szczególnie niebezpieczne jest to w przypadku najmłodszych – dzieci i nastolatków.

Z czego wynika uzależnienie od telefonu?

Uzależnienie powstaje wtedy, gdy wykonujemy jakąś czynność na tyle często, że się do niej przyzwyczajamy. Ponadto w przypadku smartfonów dochodzi kolejny ważny aspekt – gwałtowny wzrost dopaminy. Dopamina jest tak zwanym hormonem szczęścia, a ludzki mózg doznaje go szczególnie intensywnie, gdy widzi powiadomienia na telefonie. Po odczytaniu uczucie przyjemności słabnie i wytwarza się potrzeba sprawdzenia kolejnych informacji. W ten sposób wpadamy w pułapkę scrollowania, czyli pobieżnego przeglądania informacji w telefonie.

Dlaczego dzieci i młodzież są wyjątkowo narażone na uzależnienie? Niestety coraz młodsze dzieci zaczynają korzystać z telefonu. Rodzice przekazują maluchowi urządzenie z nadzieją, że będą mieli chwilę spokoju. Jest to bardzo niebezpieczne, a najmłodsze dzieci powinny korzystać z tego typu urządzeń pod kontrolą opiekuna i przez ograniczony czas. Strony i aplikacje często stworzone są tak, aby z jednego filmu przejść do drugiego, a z postu do postu. Dzieje się to bardzo szybko, a takie tempo nie sprzyja procesowi rozwojowemu dziecka. W ten sposób przyzwyczajasz mózg malucha do dynamicznie zmieniających się informacji. W konsekwencji może mieć problem w przyszłości, aby skupić uwagę na jednej czynności przez dłuższy czas.

Kontroluj, ile czasu spędzasz przed ekranem

Wbrew pozorom problem nie dotyczy wyłącznie dzieci i młodzieży. Wprawdzie są bardziej podatne na uzależnienie się, jednak nie oznacza to, że dorośli są zupełnie bezpieczni. Jako dojrzały i odpowiedzialny człowiek podejmij wyzwanie. Edukuj swoje dzieci, znajomych i samego siebie na temat negatywnych skutków korzystania z telefonu. Zainspiruj się Światowym Dniem bez Telefonu i 15 lipca smartfon postaw wyłączony.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!