Profesjonalne wybielanie zębów – różnice i zalety różnych metod

Wybielanie zębów oraz regularne usuwanie z nich kamienia i osadów należą do najczęściej wykonywanych w gabinetach stomatologicznych zabiegów. Dzięki temu można skutecznie zadbać nie tylko o estetyczny wygląd, ale również zdrowie. Wybielanie zębów u dentysty można wykonać na różne sposoby. Do wyboru mamy m.in. nakładki, lampy lub specjalistyczne preparaty, które pozwalają na szybkie uzyskanie pożądanego efektu.

Metody wybielania zębów

W przypadku wybielania zębów u stomatologa, mamy gwarancję przeprowadzenia bezpiecznego dla naszego zdrowia zabiegu, z uwzględnieniem wszelkich przeciwwskazań. Często sam zabieg wybielający poprzedza higienizacja, czyli usunięcie z powierzchni zębów złogów uniemożliwiających równomierne rozjaśnienie płytki.

Scaling i piaskowanie

To podstawowe metody, które pozwalają zadbać o odpowiednią higienę jamy ustnej poprzez usuwanie z powierzchni zębów złogów kamienia nazębnego. Płytka nazębna, w skład której wchodzą resztki pokarmowe, składniki śliny oraz bakterie, utwardza się pod wpływem związków mineralnych obecnych w ślinie i tworzy kamień nazębny. Przybiera on postać trwałego i ciemnego osadu, który nie tylko jest mało estetyczny i powoduje nieświeży oddech, ale może też doprowadzić do poważniejszych schorzeń, jak próchnica, choroby dziąseł czy przyzębia.

Scaling to metoda czyszczenia powierzchni zębów ze złogów, wykonywana obecnie najczęściej z użyciem skalera – urządzenia, które generuje ultradźwięki o bardzo wysokiej częstotliwości. Powodują one pęknięcia i odpryskiwanie kamienia. W trakcie przeprowadzania scalingu głowice skalera są chłodzone wodą, dzięki czemu jest to zabieg bezbolesny i niezwykle precyzyjny.

Rodzaj scalingu zależy od ilości i miejsca nagromadzenia się kamienia. Może on być:

  • naddziąsłowy – w trakcie którego usuwa się kamień nazębny z korony zębów, a następnie poddaje polerowaniu oczyszczone powierzchnie;
  • poddziąsłowy – przeprowadzany w przypadku, gdy kamień zalega poniżej linii dziąseł, w tzw. kieszonkach dziąsłowych. Jeśli kamień zlokalizowany jest bardzo głęboko, stomatolog używa kireta stomatologicznego – cienkiego narzędzia, które dociera do każdej szczeliny jamy ustnej.

Piaskowanie zębów wykonuje się, aby usunąć z ich powierzchni osad i przebarwienia pojawiające się pod wpływem spożywania różnego rodzaju napojów i pokarmów. Zabiegi te przeprowadza się najczęściej u osób, które palą papierosy, piją duże ilości kawy, herbaty, czerwonego wina lub przyjmują inne produkty mocno barwiące zęby.

Zabieg piaskowania wykonywany jest z użyciem piaskarki. Wydobywa się z niej pod dużym ciśnieniem strumień środka czyszczącego nazywanego popularnie piaskiem. Pozwala to na usunięcie przebarwień i zanieczyszczeń z najbardziej niedostępnych miejsc, jak przestrzenie międzyzębowe oraz zagłębienia na powierzchni zębów. Piaskowanie można wykonać po scalingu lub jako osobny zabieg. Warto wiedzieć, że może pojawić się po nim przejściowa nadwrażliwość zębów, uważajmy więc na spożywanie nadmiernie zimnych lub gorących posiłków i napojów.

Wybielanie zębów lampą ZOOM

Urządzeniem do profesjonalnego wybielania zębów w gabinecie jest także lampa ZOOM. Łączy ona skuteczność nadtlenku wodoru o działaniu wybielającym oraz żelaza, które go aktywuje. Emitowane przez lampę ZOOM światło katalizuje reakcje chemiczne, dzięki czemu pożądany efekt wybielenia zębów jest widoczny już po pierwszej wizycie w gabinecie.

W trakcie zabiegu z użyciem lampy ZOOM zabezpiecza się najpierw tkanki miękkie w jamie ustnej, aby nie stykały się one z substancją wybielającą. Następnie na powierzchnie zębowe nakładany jest żel wybielający zawierający nadtlenek wodoru i naświetla się je lampą ZOOM. Efekt widoczny jest natychmiast, a kolor uzębienia może zmienić się nawet o 8-9 odcieni. Dodatkowo stosuje się wybielanie nakładkowe, przygotowane indywidualnie dla pacjenta, które pozwala przedłużyć osiągnięte efekty zabiegu.

Dlaczego warto wybielać zęby w gabinecie dentystycznym?

Łatwa dostępność środków wybielających zęby powoduje, że często wybieramy je do użytku w domu, zamiast wizyty u dentysty. Warto jednak wiedzieć, że użycie preparatu wybielającego, np. past wybielających czy specjalnych pasków będzie skuteczne jedynie przy drobniejszych przebarwieniach.

Profesjonalne wybielenie zębów w gabinecie stomatologicznym daje długotrwały i natychmiastowy efekt, który może utrzymać się nawet do 3 lat, pod warunkiem przestrzegania zaleceń dentysty. Należy przede wszystkim stosować przez dwa tygodnie po zabiegu tzw. „białą dietę”, czyli unikać produktów o działaniu barwiącym.

Gdzie warto przeprowadzić zabieg wybielania zębów?

Profesjonalne i dające spektakularne efekty wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym można przeprowadzić w warszawskiej klinice Warsaw Dental Center. Wykonuje się tutaj zarówno scaling, piaskowanie, jak i zabiegi z użyciem nowoczesnej lampy ZOOM. W przypadku tego ostatniego zabiegu, cena obejmuje wybielanie gabinetowe oraz specjalne nakładki, które pozwalają przedłużyć osiągnięty efekt.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!