10 miejsc w Polsce, które warto pokazać dziecku

Polska jest krajem niezwykle atrakcyjnym przyrodniczo i turystycznie. Bogactwo atrakcji krajobrazowych, kulturalnych i architektonicznych sprawia, że wiele miejsc wartych pokazania dzieciom będzie dla nich interesujące. Ponadto w wielu miejscach infrastruktura jest tak rozwinięta, aby odpowiadać na potrzeby rodzin z dziećmi. Co warto pokazać dziecku w Polsce? Oto 10 atrakcyjnych propozycji.

10. Dolinki Krakowskie 

Okolice Krakowa charakteryzuje wapienna rzeźba terenu, dzięki czemu powstało wiele szlaków turystycznych biegnących poprzez dna dolinek, otoczonych ścianami skał wapiennych, których wysokość często sięga kilkudziesięciu metrów. Dolinki w Parku Krajobrazowym Dolinki Krakowski są niezwykle przyjemne pod względem spacerowym, a do większości z nich można wybrać się z dzieckiem w wózku. Dla nieco starszych maluchów także nie będą stanowiły problemu – dystanse są krótkie, a okolica ciekawa krajobrazowo. Miejsca takie jak Dolina Kobylańska, Bolechowicka czy Będkowska są także doskonałym pomysłem na rodzinny piknik. 

9. Stare Miasto w Krakowie i Smok Wawelski

Unikalny charakter historycznego centrum Krakowa sprawia, że jest to miasto, które koniecznie trzeba pokazać dziecku. Oprócz perełek, takich jak Rynek Główny, Sukiennice, Zamek na Wawelu, zabytkowe świątynie i klimatyczne uliczki najmłodszym warto pokazać takie ciekawostki a wśród nich ziejącego ogniem Smoka Wawelskiego i Smoczą Jamę, krakowskie zoo, widok z Wieży Mariackiej i tajemnicze muzeum w podziemiach rynku. 

8. Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie

Najdłuższa jaskinia Sudetów, w której podziwiać można bogate i rozbudowane formy naciekowe. Sumarycznie posiada 5 kilometrów długości i 100 m głębokości. Podczas spaceru wyznaczoną trasą turystyczną podziwiać można okazałe stalaktyty, stalagmity i stalagnaty, a także misy martwicowe i draperie naciekowe, dzięki którym jaskinia nosi miano jednej z najpiękniejszych w Polsce. Jest to także miejsce, w którym można zobaczyć szkielety prehistorycznych zwierząt m.in. niedźwiedzia jaskiniowego. 

7. Skalne labirynty i formacje skalne w Parku Narodowym Gór Stołowych

Góry Stołowe obfitują w interesujące szlaki, które nie wymagają dobrej kondycji fizycznej. Z łatwością można zaplanować spacer dostosowany do sił dziecka. Szlaki takie jak Błędne Skały, Szczeliniec Wielki, Skalne Grzyby, czy Narożnik oferują atrakcje w postaci wąskich ścieżek pośród intrygujących piaskowców. Punkty wypadowe na najciekawsze szlaki są łatwo dostępne z parkingów, także bezpłatnych (przy szlaku na Narożnik i Skalne Grzyby). 

6. Wydmy w Słowińskim Parku Narodowym

Nadmorski park narodowy o unikalnym charakterze. Wysokie i ruchome wydmy tworzą unikalny na skalę kraju krajobraz niczym z prawdziwej pustyni. W połączeniu z niespotykaną florą i fauną powoduje, że jest to must see dla podróżujących z dziećmi, dla których tak odmienne widoki na pewno będą atrakcyjne.

5. Kopalnia Złota w Złotym Stoku

Miejsce o ciekawej historii, oferujące zróżnicowane atrakcje dla dzieci i dorosłym. Oprócz klasycznego zwiedzania na odwiedzających czeka Pomarańczowa Kolejka, przemierzająca liczącą 300 metrów trasę podziemną. Ponadto w Kopalni można obejrzeć Chodnik Śmierci, Średniowieczną Osadę, Pole Diamentowe i zwiedzić muzeum. 

4. Wjazd kolejką na Kasprowy Wierch z opcją zejścia na Halę Gąsienicową

Jedna z najpiękniejszych wycieczek w polskich Tatrach, dostępna dla piechurów o różnym stopniu doświadczenia. Dla dzieci sam wjazd kolejką będzie pełną wrażeń przygodą. Na szczycie czekają piękne widoki na Tatry Wysokie i Zachodnie oraz na lśniące w dole stawy Doliny Gąsienicowej. Wycieczkę można ograniczyć do spaceru po szczycie lub w kierunku Beskidu i zjazdu do Kuźnic albo kontynuować ją w kierunku Hali Gąsienicowej i Schroniska Murowaniec. 

3. Zalew Czorsztyński i dwa zamki z górami w tle

(

Zalew Czorsztyński, powstały na skutek budowy zapory na Dunajcu, charakteryzuje się położeniem pomiędzy trzema pasmami górskimi: Gorcami, Pieninami i nieco oddalonymi Tatrami. W połączeniu z położonymi ponad taflą zalewu zamkami: węgierskim w Niedzicy i ruinami polskiej budowli w Czorsztynie tworzy krainę niczym z bajki. Rejon wart jest odwiedzin z dzieckiem, które będzie mogło poznać nieco historii i legend oraz zobaczyć nietypowe znaki ostrzegawcze – takie jak ten na zamku w Niedzicy, informujący o obecności duchów!

2. Hel i Mierzeja Helska

Jedyne takie miejsce w Polsce, w którym na plaży z trzech stron można zachwycać się czystą wodą Morza Bałtyckiego. Hel to także słynne fokarium, w którym można podziwiać te piękne morskie ssaki i dowiedzieć się czegoś więcej na temat przyrody Bałtyku. 

1. Karkonoski Park Narodowy

Park narodowy łączący w sobie cechy zróżnicowanych ekosystemów i piętrowego układu roślinności. Kraina skalnych ostańców, piętra turni, tundry porostowej, stawów polodowcowych i łatwych technicznie ścieżek pośród górskich szczytów z widokami na okoliczne pasma górskie. Rozmieszczenie górskich schronisk pozwala na komfortowe zaplanowanie wycieczki z dzieckiem, a okoliczna infrastruktura turystyczna zapewni dodatkowe atrakcje. 

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!