Kiedy dziecko może jeść normalny obiad?

W życiu każdego rodzica przychodzi moment, w którym zastanawiamy się, czy nasze dziecko może zjeść „normalny” obiad? Od jakiego momentu dziecko może jeść normalne posiłki? Jak przyzwyczajać je do różnych nowych pokarmów? Na te i na inne pytania postaramy się znaleźć odpowiedź w naszym artykule.

Kiedy dziecko może zjeść normalny obiad?

Dziecko może jeść już niemal wszystko od momentu, kiedy ukończy rok. Przyjmuje się, żeby w drugim roku życia dziecka, zacząć je stopniowo przyzwyczajać do wspólnych rodzinnych posiłków, w tym obiadów. Ważne jest to, żeby zmiana jadłospisu naszej pociechy następowała powoli, a nie gwałtownie. Pamiętajmy też o tym, że w drugim roku życia następuje spory skok rozwojowy naszego dziecka, a co za tym idzie, wymaga ono specjalnej troski i opieki, również w aspekcie przygotowywania posiłków. Dieta dziecka oprócz odpowiedniej liczby kalorii powinna dostarczać mu niezbędne do prawidłowego rozwoju witaminy i inne mikroskładniki.

Jakie obiady może jeść dziecko?

Obiady dla dziecka przede wszystkim nie powinny być zbyt mocno przyprawione. Zwłaszcza nadmierna ilość soli może być dla dziecka szkodliwa, w początkowym etapie jego życia. Pamiętajmy o tym, że ta sama dawka soli i przypraw dla dziecka co dla dorosłego, to nie jest dobry pomysł. W diecie rocznego dziecka, zamiast smażonego mięsa lepiej postawić na alternatywę — mięso gotowane na parze. Świetnym źródłem białka w diecie może być chudy drób albo ryby. Warto uwzględnić te potrawy w naszym obiadowym jadłospisie.

Ważna jest też odpowiednia porcja. Dziecko nie potrzebuje tak dużo jedzenia, jak osoba dorosła, ale nie może też być go zbyt mało. Do optymalnego wzrostu i rozwoju malca niezbędna jest też odpowiednia dzienna podaż kaloryczna. Obiad to zazwyczaj najbardziej kaloryczny posiłek w ciągu dnia, ale nie przesadzajmy z wielkością porcji. Idealna dieta dla dziecka powinna się składać z sześciu niezbyt dużych posiłków, jednym z nich jest obiad.

Czego dziecko nie powinno jeść?

Dziecko nie powinno jeść przede wszystkim słonych przekąsek, takich jak na przykład: słone paluszki, krakersy albo chipsy. Tego typu przekąski zawierają tak naprawdę puste kalorie, podczas gdy do wzrostu naszej pociechy potrzebne są przede wszystkim zdrowe mikroskładniki. Znajdziemy je przede wszystkim w warzywach i owocach. Zdrową formą przekąski dla dziecka może być np. jabłko albo marchewka. Pamiętajmy o tym, żeby każdy pokarm, jaki ma przyjąć dziecko, był odpowiednio przygotowany. Najlepszą formą podania warzyw lub owoców dziecku wydaje się mus — jedząc mus, praktycznie nie występuje ryzyko zadławienia.

Dlaczego dieta dziecka jest tak ważna?

Dieta jest bardzo ważna dla dorosłego człowieka, ale w rozwoju dziecka wydaje się elementem kluczowym. Pożywienie jest budulcem wszystkich komórek jego ciała, zarówno tych odpowiadających za sprawność fizyczną, jak i tych, odpowiadających za sprawność umysłową. Prawidłowa dieta jest elementem niezbędnym do prawidłowego, harmonijnego rozwoju. Nawyki żywieniowe wyrobione w początkowym okresie życie, mogą również zaprocentować w przyszłości, kiedy dziecko zacznie jeść samodzielnie.

Podsumowanie

Dziecko może zjeść normalny obiad po ukończeniu pierwszego życia. Pamiętajmy o tym, że obiad to tylko element codziennej diety, a nie jej fundament. Idealna dieta dziecka składa się z sześciu małych posiłków. Posiłki (w tym obiad) przygotowywane dla naszej pociechy powinny być lekkostrawne oraz pełnowartościowe. Idealna dieta zapewnia dziecku energię oraz odpowiednią ilość witamin i mikroskładników.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!