Jak wybrać łóżeczko dziecięce?

Kompletując wyprawkę dla niemowlaka, warto rozpocząć swoje zakupy od bezpiecznego i wygodnego łóżeczka. To właśnie w nim maluch spędzi wiele godzin w ciągu pierwszych miesięcy życia. Ważne jest więc to, aby zapewnić mu komfortowo sen, ponadto łóżeczko musi być praktyczne i pasować wielkością do danego pomieszczenia.

Jak wybrać łóżeczko dziecięce?

Wybierając łóżeczko dla niemowlaka, warto zwrócić uwagę na parę kwestii. Istotne jest przede wszystkim to, aby miało wyjmowane 2 czy 3 szczebelki. Są one wyjmowane w ten sposób, że maluch sobie z nimi nie poradzi, ale kiedy podrośnie, będzie mógł bezpiecznie wychodzić z łóżeczka. Innym istotnym elementem mebla jest regulowana wysokość materacyka. Przez pierwsze miesiące życia dziecka będzie on na samej górze, dzięki czemu rodzice będą mogli w łatwy sposób wkładać i wyciągać z łóżka swoją pociechę. Kiedy dziecko zacznie siadać, materacyk musi zostać opuszczony do połowy, a kiedy będzie stawało na nogi, musi znajdować się na samym dole. Rodzice mają do wyboru łóżeczka drewniane albo turystyczne. Maluch może także spać w kołysce czy tak zwanym koszu Mojżesza. Najpopularniejsze są jednak łóżeczka drewniane z wyjmowanymi szczebelkami, które są funkcjonalne i zapewniają dziecku bezpieczeństwo. Jeśli niemowlę ma spać w pokoju rodziców, dobrym rozwiązaniem będzie łóżeczko dostawne. Mebel ten musi być wykonany z odpowiednich materiałów z atestem. Jego kolorystyka powinna natomiast tworzyć spójną całość z innymi elementami aranżacji wnętrza.

Materac do łóżeczka dziecięcego

Najważniejszym elementem łóżeczka jest materac. Ważne jest to, aby posiadał niezbędne certyfikaty i atesty, które będą stanowiły poświadczenie jego jakości i bezpieczeństwa. Noworodkom polecane są materace średnio twarde, które zapewniają dobre wsparcie kręgosłupa na całej długości. Może być to produkt wykonany z pianki wysoko elastycznej czy lateksu, aczkolwiek małym dzieciom zalecane są zwłaszcza modele hipoalergiczne, z wkładem kokosowym, lnianą matą czy też lateksem syntetycznym.

Jaki rozmiar łóżka?

Pierwszy standardowym wymiarem łóżeczka jest 120 × 60. Taki mebel starcza zazwyczaj do trzecich urodzin dziecka i jest wyposażony w praktyczne wyjmowane szczebelki, a czasem całe boki, dzięki czemu łatwiej wyciągnąć malucha z łóżka. Taki wymiar zalecany jest zwłaszcza do niewielkich pokoików dziecięcych, ale także wtedy, gdy mebel ma znaleźć się w sypialni rodziców. To także dobra opcja, jeśli planuje się w niedalekim czasie kolejne dziecko, wówczas łóżeczko posłuży następnemu członkowi rodziny. Drugim standardowym wymiarem łóżeczek dziecięcych jest rozmiar 140 × 70 cm. Taki mebel posłuży dziecku przez dłuższy czas, niekiedy nawet do 6 roku życia. Idealna propozycja do większych przestrzeni.

Przydatne funkcje w łóżeczkach dziecięcych

Wybierając mebel dla niemowlaka, warto przyjrzeć się także pewnym praktycznym funkcjom. W sprzedaży znajdują się meble posiadające szufladę pod łóżeczkiem, dzięki której uzyskuje się sporą ilość miejsca na zabawki, pieluszki czy inne akcesoria niemowlęce. Jest ona nieoceniona zwłaszcza przy niewielkich wnętrzach, gdzie cenna jest każda wolna przestrzeń do przechowywania. Pomocna rodzicom okazuje się także opcja z zintegrowanym przewijakiem, natomiast opuszczany bok ułatwi wkładanie i wyciąganie dziecka. Oprócz tego rodzice będą mogli w nocy bez wstawania uspokoić dziecko. Ciekawą propozycją są również łóżeczka wyposażone w płozy, dzięki którym łózko zamienia się w kołyskę, pozwalającą maluchowi szybciej zasnąć. Niekiedy takie mebelki posiadają także kółka, dzięki którym można je z łatwością przesuwać.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!