Jak przekonać dzieci do noszenia maseczek?

dziecko w maseczce

Pandemia koronawirusa trwa! Światowa Organizacja Zdrowia zaleca wielowarstwowe maseczki zakrywające twarz, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa. W Polsce zalecenia te obejmują dzieci i młodzież powyżej 5 roku życia. Sprawdź, jak przekonać dzieci do noszenia maseczek?

Czy dzieci powinny nosić maseczki?

Obecne zalecenia WHO mówią o tym, że dzieci do 5 roku życia nie powinny nosić maseczek, które zasłaniają nos i usta. Maseczki nie są także bezpieczne dla dzieci niepełnosprawnych oraz z zaburzeniami rozwoju.

Dzieci w wieku 6-11 lat powinny zasłaniać twarz maseczką tylko podczas wyjść w miejsca, w których istnieje możliwość zakażenia jak sklepy, szkoła lub muzea.

Jak przekonać dzieci do noszenia maseczek?

1. Samodzielne wykonanie/ ozdobienie maseczki -jeżeli macie w domu maszynę do szycia możecie kupić kawałek białej bawełny oraz flamastry przeznaczone do malowania tkanin. Dziecko ma okazję stworzyć swój unikalny projekt, którym z pewnością zechce się pochwalić na ulicy!

2. Zakup kolorowych maseczek dla dzieci – dzieci lubią kolory i wzory! Pozwól wybrać im takie maseczki, które im się spodobają!

3. Wprowadź element zabawy – młodsze dzieci łatwiej oswoją się z maseczką, gdy wprowadzimy trochę zabawy. Powiedz dziecku, że udajecie lekarzy lub pielęgniarki. Bawiąc się w operacje lalki lub opiekę nad chorym misiem zapomną o uciążliwości maseczki i chętniej założą ją następnym razem podczas wyjścia do sklepu.

4. Miej kilka rodzajów maseczek – zaoferuj dziecku wybór przed wyjściem z domu lub pozwól zmienić “styl” w trakcie pobytu na zewnątrz.

5. Ćwiczenie czyni mistrza – poćwiczcie zakładanie maseczki kilka razy w krótkich odstępach czasu.

6. Dbajcie o maseczki wspólnie – może dziecko zechce wyprać maseczkę ręcznie? Jeśli jest czysta, pozwól mu! Pamiętaj jednak, by dziecko nie dotykało rękami maseczki, w której było np. w sklepie. Używane maseczki należy wyprać w jak najwyższej temperaturze oraz ją wyprasować. W takim przypadku może dziecko obsłuży razem z Tobą pralkę? Zapytaj je!

Co dziecko musi wiedzieć o noszeniu maseczek?

Rozmawiaj z dzieckiem i naucz je:

  1. Nosić maseczkę na nosie i ustach tak, by dobrze przylegała do boków twarzy.
  2. Zdejmować maseczkę pociągając za pętle na uszy lub wiązanie z tyłu głowy.
  3. Myć ręce przed i po użyciu maski.
  4. Nie dotykać maski w trakcie użytkowanie.
  5. Nie dzielić się maseczką.

Sprawdź także, jak wygląda hospitalizacja dziecka w dobie pandemii.