Jak na piersi wpływa chodzenie bez stanika?

Chodzenie bez stanika to wciąż bardzo kontrowersyjny temat. Niektóre kobiety uważają, że całkowite porzucenie tej części garderoby jest jak najbardziej słuszne, a inne, że w niektórych sytuacjach lepiej jednak wspomóc swój biust stanikiem. Na szczęście każda osoba ma prawo wyboru i może postępować wedle swoich upodobań. A jak wyzwolenie piersi wygląda pod kątem zdrowia? Czy chodzenie bez stanika jest niebezpieczne? A może wręcz przeciwnie?

Czy noszenie stanika jest niezdrowe?

Zacznijmy od tego, dlaczego właściwie niektóre kobiety decydują się na stałe zrezygnować z noszenia biustonosza. Przez pewien czas panowało przekonanie, że regularne noszenie stanika i uciskanie swoich piersi ciasnym elementem garderoby może przyczynić się do rozwoju nowotworu. Oczywiście jest to nieprawda. Chodzenie bez biustonosza ma wiele zalet, ale ochrona przed rakiem na pewno nie jest jedną z nich. 

Dlaczego zatem panie odstawiają swoje staniki raz na zawsze w kąt? Dlatego, że chociaż chodzenie w biustonoszu nie powoduje raka, to w pewnym stopniu może jednak wpływać na zdrowie oraz poczucie komfortu, zwłaszcza jeśli jest on źle dobrany. Ciasny stanik uciska piersi, przez co negatywnie wpływa na krążenie limfy i krwi. Dodatkowo niektóre biustonosze wykonane są z wątpliwej jakości materiałów, które nie zapewniają odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Przez cały dzień w okolicach piersi zbiera się pot, kurz i inne zanieczyszczenia, które nie mają szansy wydostać się na zewnątrz, co powoduje powstawanie podrażnień, krostek i zaczerwienień na skórze. 

Korzyści chodzenia bez stanika

Chodzenie bez biustonosza w ostatnim czasie stało się bardzo popularne. Kobieta bez stanika nie budzi już takiego zainteresowania i kontrowersji co kilka lat temu. Dzięki temu panie mogą w pełni korzystać z zalet, jakie niesie za sobą odstawienie tej części garderoby w kąt. Chodzenie bez stanika przede wszystkim daje ogromne poczucie komfortu. Piersi nie są ściśnięte sztywnym kawałkiem materiału, mogą oddychać i swobodnie się ruszać. Kolejnym plusem jest poprawa krążenia krwi. Stanik uciska naczynia krwionośne i utrudnia przepływ krwi oraz limfy. Panie, które się go pozbędą, mogą liczyć na to, że ich piersi będą zdrowsze i lepiej ukrwione. 

Warto również wspomnieć o badaniach, które przeprowadził profesor Jean-Denis Rouillon z Uniwersytetu w Besançon we Francji. Spędził on 15 lat na badaniu kobiecej anatomii, dzięki czemu udało mu się ustalić, że noszenie biustonosza wcale nie przeciwdziała grawitacji (jak wiele osób myśli). Wieloletnie badania wykazały, że to właśnie chodzenie bez stanika powoduje, że piersi stają się bardziej sterczące. Oprócz tego porzucenie biustonosza poprawia też kondycję skóry w okolicach piersi, ponieważ mogą one swobodnie oddychać, materiał nie utrudnia cyrkulacji powietrza, a do tego na skórze nie zbiera się pot. 

Kiedy nie powinno się chodzić bez stanika?

Każda kobieta powinna sama zdecydować, czy porzucenie biustonosza to dobre rozwiązanie. Jednak istnieje pewien wyjątek, kiedy to lepiej wspomóc piersi biustonoszem. Mowa tutaj o uprawianiu sportu. Podczas aktywności piersi narażone są na wstrząsy i przemieszczanie się, co zdecydowanie nie jest dla nich korzystne. Wpływa to nie tylko na ich zdrowie, ale również na wygląd. To wszystko ze względu na tzw. więzadła Coopera, które odpowiedzialne są za trzymanie biustu. Podczas energicznych ruchów mogą się rozciągnąć lub przerwać, co spowoduje, że piersi stracą swój kształt i będą opadały. Dlatego podczas uprawiania sportu lepiej nie rezygnować z biustonosza. 

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!