Babcine rady – opieka nad dzieckiem dawniej i dziś

Przez lata sposoby wychowywania i radzenia sobie z dziećmi się bardzo zmieniały. To, co kiedyś było normalnością, dziś nie zawsze wydaje się odpowiednie. Gdy więc twoja mama dzieli się z Tobą swoimi sposobami na opiekę nad maluszkiem, zastanawiasz się pewnie czy warto skorzystać z jej rad. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Niektóre rady pewnie będą mieć zastosowanie i dziś, ale inne mogą nawet zaszkodzić. Jakie są najczęstsze rady, których udzielają babcie? 

Korzystanie z becików – czy wartio

Becik to wąska, długa i obleczona w powłokę pierzynka. Przez wiele lat niemowlaki były w nie zawijane, co sprawiało, że leżały unieruchomione w jednej pozycji. To miało sprawić, że w przyszłości plecy dziecka będą proste. To jednak nie jest dobra rada. Współczesne badania udowodniły bowiem, że krępowanie ruchów dziecka może być bardzo szkodliwe. Takie utrzymywanie pociechy w jednej pozycji może mieć szkodliwy wpływ na rozwój mięśni, kości i stawów dziecka. Dużo lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie ze specjalnego otulacza. Ten nie krępuje ruchów dziecka, a sprawia dodatkowo, że to czuje się dobrze – otulacz bowiem przypomina ciasnotę, którą dziecko zna z brzucha mamy.

Domowe jedzenie dla niemowlaka

Inną popularną radą młodych babć jest to, że najlepsze zawsze będzie domowe jedzenie z marchewek lub jabłuszek przecierane przez sitko, a nie gotowe odpowiedniki ze sklepów. W tej radzie jest trochę prawdy, ponieważ domowe jedzenie będzie znaczne lepsze, ale pod pewnymi warunkami. Warzywa i owoce, które będą wykorzystywane, muszą bowiem pochodzić z domowego ogródka, a ten powinien być jak najdalej od dróg i zakładów. Ponadto takich warzyw nie powinno się pryskać środkami ochrony. To bardzo duże wymagania i nie każdy jest w stanie je spełnić. Jeśli należysz do tej grupy, to znacznie lepszym rozwiązaniem będą dania ze słoiczków. Te bowiem są szczegółowo badane przez specjalistów, a owoce i warzywa wykorzystywane w produkcji muszą spełniać ścisłe normy. 

Sposób na kolkę – smoczek z dziurką

Jedną z najczęstszych przyczyn kolki u niemowląt, które karmione są przy pomocy butelki, jest duża ilość powietrza, które dziecko połyka podczas posiłku. Kiedyś mamy, by zmniejszyć ten problem, miały prostą metodę. Robił w smoczkach dziurkę, przez którą niemowlę wypychało nadmiar powietrze podczas jedzenia. Metoda ta nie jest jednak idealna. Smoczki zmodyfikowane w ten sposób szybko bowiem się niszczyły, a do tego zasysały się, co uniemożliwiało dziecku zjedzenie całego posiłku. Dziś można wyposażyć się w specjalne antykolkowe butelki. Te posiadają system odpowietrzający, który zapobiega powstawaniu i gromadzeniu się pęcherzyków powietrza i zasysaniu się smoczka.

Czy dziecko powinno spać na brzuszku?

Wiele babć układając niemowlęta do snu, kładzie je na brzuszku. Kiedyś to było bardzo popularne. Dziś jednak wiemy, że jest to także niezwykle niebezpieczne. Takie ułożenie bowiem powiększa ryzyko zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS). To ciągle bardzo popularna przyczyna śmierci niemowląt (w USA jest to najczęstszy powód śmierci niemowląt). Dużo bezpieczniejsze jest ułożenie pociechy na pleckach. Trzeba jednak pamiętać także, że w łóżeczku nie może być żadnych maskotek, ochraniaczy czy nawet poduszek, ponieważ dziecko może się nimi udusić. 

Jak widać, przez lata wychowanie dziecka zmieniło się w olbrzymi sposób. Nie wszystkie rady, które dają nam nasze mamy, będą odpowiednie, ale należy pamiętać, że robią one to z troski o nas oraz o swoje wnuki, dla których chcą najlepiej. Niektóre z rad będą ciągle aktualne, ale zawsze warto zasięgnąć drugiej opinii, ponieważ to zdrowie dziecka jest najważniejsze.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!