Instynkt macierzyński – czy każda kobieta go posiada?

mama i dziecko


Narodziny dziecka stawiają nasze życie na głowie. Dużo zmian, nowych obowiązków i emocji. Opieka nad naszym noworodkiem staje się priorytetem. Jak pokazują najnowsze badania, instynkt macierzyński kierują całym układem nerwowym młodej mamy. Nastawia go na jeden cel – zapewnić bezpieczeństwo, bliskość i jedzenie naszemu dziecku.

Instynkt macierzyński – nowa rola w życiu

Kiedy rodzi się dziecko, kobieta stawia je w centrum swojego świata, poświęcając mu czas i zaspokajając jego potrzeby. Nie jest to po prostu kwestia emocjonalna czy psychospołeczna: to system nerwowy pobudza instynkt macierzyński, dając każdej kobiecie „rozkaz”, aby opiekowała się własnym dzieckiem. Potwierdzają to badania przeprowadzone przez ekspertów z University of Massachusetts Amherst, opublikowane w czasopiśmie „eNeuro”.

Noworodek w centum życia rodziców

Każda kobieta rodząc dziecko poświęca dziecku całą swoją energię i uwagę. Zajmuje się prawie wyłącznie noworodkiem, zaniedbując inne normalne czynności, takie jak dom czy praca, a czasem nawet posiłki. Instynkt macierzyński nie jest motywowany nawykami społecznymi lub prostą uczuciowością, ale złożonym mechanizmem neurobiologicznym, niezbędnym dla zdrowego rozwoju fizycznego i poznawczego dziecka. Wszystko to dzieje się, ponieważ stan macierzyństwa zaczyna kontrolować obszary mózgu, które regulują decyzje codziennego życia. Kobieta czuje, że nadrzędnym impulsem jest opieka nad dzieckiem, oddanie się jego opiece i stawianie na drugim planie wszelkich innych zadań. Często trzeba wybierać między różnymi bodźcami, z których wszystkie są jednakowo silne i kontrastujące. Kiedy zostajesz matką, po raz pierwszy, a nawet w kolejnych ciążach, uruchamia się mechanizm neurobiologiczny, który każde zadanie podporządkowuje opiece nad dzieckiem.

Brak instynktu macierzyńskiego – to możliwe?

Każda młoda mama ma prawo i powinna odczuwać macierzyństwo na swój indywidualny sposób. Nie ma dwóch takich samych osób, dlatego porównywanie się do innych często stanowi tylko powód do frustracji. Najważniejsze jest wypracowanie swoich rozwiązań, które odpowiadają naszej rodzinie. Nie narzucaj na siebie obowiązku, że wszystko musisz wiedzieć i potrafić. Nikt nie jest w pełni przygotowany na pojawienie się pierwszego dziecka. Lęk, strach, niepewność są normalnymi emocjami, towarzyszącymi rodzicom zwłaszcza na początku wspólnej drogi. Jeśli te emocje nasilają się może to być efekt „Baby Blues”, czyli smutku poporodowego, który może wystąpić w czasie połogu.

Baby Blues – objawy i przyczyny

W sytuacji, kiedy nasz nastrój się nie poprawia, opieka nad dzieckiem sprawia coraz więcej negatywnych emocji, cierpimy na bezsenność lub mamy ataki lęku, warto skorzystać z pomocy lekarza. Mogą to być objawy depresji poporodowej.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!