Śmierć łóżeczkowa – czynniki zwiększające ryzyko

łóżeczko

Pozycja na brzuszku podczas snu, narażenie na dym papierosów, infekcje dróg oddechowych: to niektóre z czynników zwiększających ryzyko śmierci łóżeczkowej lub SIDS. Warto być świadomym, co może zagrażać naszemu dziecku i odpowiednio się przygotować. Czytaj więcej poniżej!

Co to jest śmierć łóżeczkowa?

Życie młodych rodziców to życie pełne radości i szczęścia, ale także niepokojów i zmartwień. Wśród największych obaw osób z małym dzieckiem jest także syndrom śmierci łóżeczkowej czy SIDS. W rzeczywistości jest to tragiczne wydarzenie, które do dziś nie ma wyjaśnienia w medycynie. Na szczęście istnieją pewne zachowania ochronne, które zmniejszają ryzyko. Zespół śmierci łóżeczkowej lub zespół nagłej śmierci niemowląt (SIDS) może dotyczyć niemowląt w wieku od pierwszego miesiąca życia do nawet roku. Z zaznaczeniem, że ryzyko po 6 miesiącu bardzo mocno spada. Nie jest to jednostka chorobowa: mówimy o SIDS przy braku wszystkich innych znanych przyczyn śmierci noworodka, takich jak wady rozwojowe i wrodzone. Do dziś nie wiadomo, co może to przesądzić o tym tragicznym wydarzeniu. Wiadomo jednak, że istnieje cały szereg zachowań i czynników ryzyka, które mogą wpływać na prawdopodobieństwo wystąpienia SIDS i których w związku z tym należy unikać.

Czynniki zwiększające ryzyko śmierci łóżeczkowej

Przede wszystkim pozwól dziecku spać w pozycji na plecach, a nie na brzuchu. Aby zmniejszyć ryzyko śmierci łóżeczkowej, należy również zwrócić uwagę na łóżeczko w którym śpi dziecko. W przypadku dziecka lepiej unikać miękkich i otulających poduszek, kołder, kocy czy zabawek. Narażenie płodu i noworodka na palenie. Według badań, ekspozycja na palenie podczas ciąży trzykrotnie zwiększa ryzyko SIDS. Bierne palenie w pierwszych miesiącach życia dziecka podwaja je. Obecność infekcji dróg oddechowych (w rzeczywistości SIDS występuje częściej w miesiącach zimowych). Znaczenie może mieć bardzo młody wiek matki oraz przedwczesny poród lub niska waga urodzeniowa.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!