Czy dobrze wychowuje dziecko?

Poznaj 5 zdań, które możesz powiedzieć, gdy ktoś wmawia ci, że wie lepiej, jak wychować twoje dziecko! Prawdą jest, że żaden rodzic nie jest idealny. Istnieją różne metody wychowawcze, a każdy rodzic ma prawo wybrać taką, która wydaje mu się najlepsza. Co jednak zrobić, gdy ktoś udziela porad, których wcale nie chcemy otrzymywać? Jak reagować, gdy ktoś mówi nam, jak mamy wychowywać dziecko? Poznaj 5 zdań, które możesz powiedzieć w takich sytuacjach.

Cenne rady? Nie, dziękuję

Nie ma rodziców idealnych, a błędy zdarzają się każdemu. Masz prawo wybrać samodzielnie metodę wychowawczą, o ile nie dzieje się krzywda dziecku, nie robisz nic złego. Na pewno jednak spotkałeś się nie raz z poradami, o które wcale nie prosiłeś. Mama, ojciec, teściowa a może koleżanka z pracy? Jeśli jesteś młodym rodzicem, złote rady innych na temat wychowania pewnie słyszysz dosyć często. Takie porady otrzymują także doświadczeni rodzice. Mogą one wynikać z chęci pouczania lub z troski.

Oto 5 zdań, które możesz powiedzieć w takiej sytuacji:

  1. Wiem co robię – trzeba wyraźnie zaznaczyć granicę i dać do zrozumienia, że Twoje postępowanie jest logiczne i wiesz co robisz. Nie daj wejść sobie na głowę, nie warto przytakiwać lub ignorować ludzi, którzy raczą Cię poradami na temat wychowania. Zareaguj odpowiednio, wypowiadaj się stanowczo.
  2. Wychowanie dziecka wygląda inaczej niż kiedyś – świat pędzi do przodu, rozwija się a ludzie coraz bardziej interesują się dzieckiem, jego potrzebami i fazami rozwoju. Dzięki temu można niwelować błędy, które kiedyś popełniali rodzice. Rozwój w tym kierunku jest bardzo dobry. Jeśli więc ktoś na przykład mówi Ci, że klaps to najlepsza metoda wychowania, warto odpowiedzieć mu właśnie tym zdaniem.
  3. Dziękuję za radę, ale pozostanę przy swoich metodach – masz do tego prawo, warto jasno zakomunikować to osobom, które próbują przekonać Cię do swoich racji. Wcale nie musisz postępować zgodnie z ich poradami. Jeśli Twoje metody nie krzywdzą dziecka, są w porządku.
  4. Znam swoje dziecko najlepiej – niektóre sytuacje mogą wywołać reakcje, polegające na udzielaniu porad. Pamiętaj, że to Ty jako rodzic jesteś najbliżej swojego dziecka i znasz je najlepiej. Wychowanie to proces, rodzice wciąż starają się bardziej zrozumieć swoją pociechę i dobrać odpowiednie metody wychowawcze. Daj wyraźnie znać innym, że znasz swoje dziecko i wiesz co robisz.
  5. Wiem, gdzie szukać sprawdzonych informacji – z racji tego, że każde dziecko jest inne, nie każda metoda wychowawcza zadziała tak samo. Dlatego wiele porad innych jest po prostu bez sensu. Jeśli dzieje się coś niepokojącego, należy udać się do specjalisty jakim jest lekarz, psycholog czy inna wykwalifikowana osoba. Warto powiadomić o tym osoby, które próbują uszczęśliwić Cię na siłę.

Tego nie warto robić!

Czasami wydaje się, że przytakiwanie i akceptowanie udzielania porad jest dobre. Może to mieć jednak negatywne skutki. Jeśli porad udziela Ci ktoś, kogo zwyczajnie nie chcesz urazić, ciężko jest się sprzeciwić. Pamiętaj jednak, że brak reakcji może zostać odczytany jako ciche pozwolenie na takie zachowania. Warto reagować od razu, nie trzeba być niegrzecznym. Można w delikatny sposób dać osobie udzielającej porad do zrozumienia, że wcale ich nie potrzebujesz. Zdania wymienione w poprzednim akapicie to doskonały dowód. Zachowaj spokój i mów normalnym tonem. Dzięki temu masz duże szanse na to, że więcej nie usłyszysz złotych porad na temat wychowania dziecka. 

Jak już zostało wspomniane, każdy ma prawo wybrać samodzielnie metodę wychowawczą, każdy ma także prawo popełniać błędy. Nie ma rodziców idealnych i warto o tym pamiętać. Jeśli nie krzywdzisz swojego dziecka, wszystko jest w porządku. Oczywiście warto nabywać wciąż nową wiedzę na temat wychowania. Należy jednak wybierać sprawdzone źródła, które zostały przygotowane przez osoby znające temat. 

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!