Czy kilkulatek może zostać bez opieki dorosłego?

Kilkanaście lat temu zostawianie dziecka w domu było czymś naturalnym. W dzisiejszych czasach jest to ściśle uregulowane przez prawo, jednocześnie w dużym stopniu zmieniła się mentalność i rozsądek rodziców. Czy w świetle prawa możemy zostawić dziecko bez opieki?

 W jaki sposób przygotować się do pozostawienia dziecka? Jak zmaksymalizować bezpieczeństwo pociechy? O czym powinniśmy pamiętać zostawiając dziecko w domu? Czy samodzielny powrót dziecka ze szkoły jest możliwy? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników. 

Czy w świetle prawa możemy zostawić dziecko bez opieki?

W XXI wieku jako rodzice mamy mnóstwo obowiązków, w konsekwencji nie zawsze jesteśmy w stanie zając się naszymi dziećmi. Nie wszyscy możemy poprosić o pomoc rodzinę, a wynajęcie niani znacząco uszczupli comiesięczny budżet. Czy w takich przypadkach jesteś skazany/a na zrezygnowanie z pracy? Okazuje się, że w świetle prawa możesz zostawić dzieci same, o ile ukończą one 7. rok życia. Jest to jednak bardzo umowna granica, specjaliści zalecają, aby wstrzymać się do 10 lub 13 roku życia. W przypadku osób niepełnosprawnych takowe rozgraniczenie nie obowiązuje.

W jaki sposób przygotować się do pozostawienia dziecka?

O ile wydaje Ci się to oczywiste i mało efektywne, to jedną z ważniejszych kwestii jest szczera rozmowa z dzieckiem. Musisz zrobić wszystko co w Twojej mocy, aby wyjaśnić, jak długo pociecha będzie sama. Dodatkowo konieczne jest nakreślenie wyraźnych granic- powiedz, co dziecko może robić, a czego koniecznie musi unikać. Warto wspomnieć o niebezpieczeństwie kontaktu z nieznajomymi- otwieranie drzwi nawet sąsiadowi może zakończyć się niebezpieczeństwem. Wydaje Ci się, że dziecko rozumie dany przekaz? Upewnij się, że na pewno tak jest poprzez kilkukrotne powtórzenie. Zamknij wszystkie szafki, poinformuj o numerze alarmowym.

Jak zmaksymalizować bezpieczeństwo pociechy?

Jeśli zostawiasz dziecko samemu, musisz wziąć pod uwagę nawet najdrobniejsze szczegóły. Zabezpiecz wszystkie przedmioty, które mogą okazać się niebezpieczne dla zdrowie. Chodzi oczywiście o noże, kuchenkę gazową, naczynia, zapałki, zapalniczki, lekarstwa. Wskaż dziecku numer alarmowy i poinformuj, kiedy należy z niego skorzystać.

O czym powinniśmy pamiętać zostawiając dziecko w domu?

Podsumowując wszystkie dotychczasowo zdobyte informacje, w świetle prawa dziecko może zostać pozostawione bez opieki pod warunkiem, że ma więcej niż 7 lat. Nie zmienia to jednak faktu, że ze względów bezpieczeństwa warto wstrzymać się do 10 roku życia. Kluczowa jest również rozmowa z pociechą. Porozmawiaj z dzieckiem i postaraj się wytłumaczyć, jakie niebezpieczeństwa mogą mu towarzyszyć. Pamiętaj, że wiek nie jest jedynym kryterium, na podstawie którego możemy (lub nie) zostawić potomstwo. Zwróć uwagę na dojrzałość emocjonalną.

Czy samodzielny powrót dziecka ze szkoły jest możliwy?

Niekiedy samodzielny powrót dziecka ze szkoły jest nieunikniony. Wpływ na to ma często nasza praca- nie zawsze jesteś w stanie odebrać nasze pociechy z placówki edukacyjnej. W tym przypadku kwestia wieku nie ma tak dużego znaczenia. Zdecydowanie ważniejsze jest położenie szkoły. Istotna jest zarówno odległość od miejsca zamieszkania, jak i niebezpieczeństwo drogi powrotnej. O ile dziecko porusza się głównie bocznymi drogami lub strefą zamieszkania, wówczas jako rodzic możesz nieco bardziej skłonić się do pozwolenia na samodzielny powrót pociechy. 

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!