Jak zmienia się mózg u rodziców po urodzeniu dziecka?

Zdaniem naukowców urodzenie się dziecka ma niebagatelny wpływ na zmiany w mózgu – zarówno u jego matki, jak i ojca. Poprzez wydzielanie hormonów, zmienia się samopoczucie, motywacja do działania, a także kompetencje rodziców. Jak narodziny potomstwa wpływają na mamę i tatę?

Zmiany w mózgu matki dziecka przed porodem

Pierwsze zmiany w mózgu matki pojawiają się już na etapie ciąży. Hormony takie, jak estrogeny, prolaktyna, oksytocyna oraz dopaminy wywołują zagęszczenie sieci neuronów i komórek nerwowych. Taka transformacja ma miejsce w obszarach mózgu odpowiedzialnych za emocje, uczucia wyższe i myślenie przyczynowo skutkowe – czyli w podwzgórzu, jądrze migdałowatym, płacie ciemieniowym oraz korze przedczołowej. Prócz naturalnych zmian spowodowanych przez hormony, do mózgu kobiety (oraz innych części ciała) przenikają także komórki płodu, pozostając tam nawet przez kilkadziesiąt lat.

Zmiany w mózgu matki po urodzeniu dziecka

Kolejna duża transformacja w mózgu matki ma miejsce już po porodzie. Wtedy to przez kilka pierwszych tygodni utrzymuje się stan zbliżony do zakochania, wywołany między innymi przez zachodzące reakcje biochemiczne. Po porodzie u pań wzrasta poziom testosteronu. Sprawia to, że matki są znacznie bardziej zmotywowane do działania, łatwiej się koncentrując oraz mając więcej sił do opieki nad niemowlęciem. Jednocześnie rośnie u nich poziom agresji, co ma na celu naturalną obronę ich bezbronnego maleństwa. Młode mamy stają się bardziej wrażliwe na potrzeby dziecka; mają mocno wyostrzone zmysły, a dzięki temu – potrafią bez trudu wychwycić nawet subtelne różnice w płaczu potomka czy jego zachowaniu. Mają lepszą pamięć, łatwiej rozpoznają emocje oraz mniej stresują się w nowych sytuacjach. Nieoceniony wpływ narodzin dziecka jest widoczny także w ciele pań. Po porodzie kobiecie organizmy szybciej dochodzą do siebie po urazach, a także wolniej się starzeją, przez dłuższy czas zachowując młody wygląd.

Zmiany w mózgu ojca po narodzinach dziecka

Pewne zmiany w mózgu związane z narodzinami dziecka mają miejsce także u jego ojca. Tuż po porodzie partnerki, u panów obniża się poziom testosteronu. Jest to prawdopodobnie spowodowane zaniechaniem typowo męskiej rywalizacji, zastąpionej tymczasowo mocnym zaangażowaniem w ojcostwo. Zmniejszenie ilości testosteronu powoduje, że mężczyźni chętniej zajmują się niemowlęciem i wkładają w to więcej serca. Im częstsze są interakcje między tatą a maleństwem, tym większe będą zmiany zachodzące w mózgu ojca.

Zmiany w mózgu wspólne dla matek i ojców

Pewne zmiany w mózgu po narodzinach dziecka zachodzą w zbliżony sposób zarówno u matek, jak i ojców. U obojga rodziców wzrasta produkcja oksytocyny w podwzgórzu i jej wydzielanie przez przysadkę mózgową. U kobiet oksytocyna pojawia się w naturalny sposób po porodzie, u mężczyzn natomiast – zawsze wtedy, gdy biorą oni swojego potomka na ręce. Im większy jest poziom tego hormonu, tym bardziej rodzice przywiązują się do niemowlęcia. Łatwiej wyciszają się, są spokojniejsi, a ich organizmy szybciej się regenerują. Dzięki zachodzącym zmianom, osoby posiadające dzieci sprawniej rozwiązują różnorodne problemy, aniżeli bezdzietni. Mają lepszą orientację przestrzenną oraz szybciej kojarzą fakty, co przydaje im się nie tylko podczas opieki nad maleństwem, ale także w codziennym życiu zawodowym.

Narodziny dziecka to ogromne wydarzenie dla wszystkich rodziców. Niewielu z nich zdaje sobie jednak sprawę, jak duże zmiany wywołuje ta nowa sytuacja w mózgach matek i ojców. Dzięki transformacjom hormonalnym stają się oni bardziej wrażliwi, opiekuńczy i skoncentrowani, łatwiej poświęcając się opiece nad niemowlęciem – nawet kosztem swoich pasji i codziennych obowiązków.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!