5 oznak, że Twoje dziecko jest nadpobudliwe

ADHD jest to nadpobudliwość psychoruchowa dotykająca dzieci i objawiająca się między innymi nadmierną ruchliwością malucha oraz zaburzeniami koncentracji. Objawy tej przypadłości zauważyć można już we wczesnym dzieciństwie. Nadruchliwość dziecka określana również zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi jest bardzo uciążliwym zaburzeniem, które wpływa na całe środowisko malucha.

Przeszkadza jego nauczycielom, kolegom z klasy, ale także rodzicom, którzy często nie potrafią poradzić sobie z nadpobudliwością swojej pociechy. Uczeń z ADHD uważany jest za niegrzecznego, egoistycznego i niewychowanego przez rodziców. Chore dziecko jest nadpobudliwe i ma duże problemy z koncentracją, w przypadku zauważenia pewnych objawów, warto zgłosić się z dzieckiem po specjalistyczną pomoc. ADHD przyczynia się również do problemów w nauce. Dziecko ma trudności w pisaniu, czytaniu i liczeniu. Nie potrafi zachować się w szkole w pożądany przez nauczycieli sposób. Nadpobudliwy maluch jest bardzo absorbujący, uznawany przez otoczenie za niegrzeczny. Jakie oznaki mogą świadczyć o nadpobudliwości Twojego dziecka? Sprawdź!

Dziecko ma niezrozumiałe napady złości

Dziecko z ADHD może z początku rozwijać się prawidłowo, po czym jego pewne zachowania mogą wydawać się nietypowe i wykraczać poza normalność. Możesz podejrzewać ADHD u swojej pociechy, jeśli ma ona wybuchowe i bardzo intensywne napady złości, które trwają długi czas. Trudno w tej sytuacji dziecko uspokoić, ponadto może się ono zachowywać nieprzewidywalne czy agresywnie. Niekiedy takie dziecko stanowi zagrożenie dla siebie samego czy innych osób, na przykład rodzeństwa.

Maluch często pogrąża się w swoich marzeniach

Objawy nadpobudliwości psychoruchowej różnią się od siebie i wyglądają inaczej w pewnych grupach wiekowych. Co ważne, nie każdy maluch z ADHD będzie impulsywny i nadpobudliwy. Objawy tego zaburzenia mogą być zupełnie inne u różnych maluchów. Niekiedy takie dzieci zagłębiają się w swoim świecie wyobraźni i wydawać by się mogło, że nie mają kontaktu z rzeczywistością. Zazwyczaj taki stan występuje u dziewczynek.

Dziecko jest smutne, niespokojne i ma problemy z nauką

Według przeprowadzonych badań zaburzenia psychiczne oraz problemy z uczeniem się dotykają w wielu przypadkach właśnie dzieci z ADHD. Pewne objawy towarzyszące temu zaburzeniu, występują także w depresji, stanach lękowych oraz trudnościach w uczeniu się. Warto więc zastanowić się, czy należy podjąć kroki w celu wyzbycia się alternatywnych przyczyn, czy współistniejących warunków. Zdarza się, iż terapia ADHD nie przynosi oczekiwanych rezultatów i nie jest sposobem na rozwiązanie wszystkich problemów.

Maluch jest impulsywny

Znakiem, że dziecko może cierpieć na ADHD, jest także nadmierna impulsywność. Możesz podejrzewać to zaburzenie u swojej pociechy, jeśli zachowuje się ona, jakby była niebezpieczna, nieustraszona, wydaje niezrozumiałe i niepasujące do danej sytuacji dźwięki, mówi dużo, przeszkadza innym i nie potrafi kontrolować ruchów swojego ciała. Ponadto podejrzane może być to, jeśli ma problemy ze zmianami, wykrzykuje odpowiedzi jeszcze przed ukończeniem pytania, czy też wbiega na ulicę bez wcześniejszego rozejrzenia się.

Dziecko ma problem z koncentracją lub nadmierną koncentracją

Objawem nadpobudliwości u malucha jest również to, że nie potrafi on skupić się na nauce. Bardzo szybko potrafi przenieść uwagę z jednej rzeczy na drugą. Dziecko może nie potrafić wysiedzieć przy stole podczas posiłku, bardzo się kręci nawet podczas czytania, ciągle się rusza, zmienia często zabawki i sposób zabawy. ADHD może także manifestować się w odmienny sposób, czyli poprzez ekstremalne skupienie. Objawia się ono dużym skupieniem na zadaniach, które dziecko uzna za stymulujące. Wato dowiedzieć się także, jak ćwiczyć koncentracje u dziecka.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!