Jak ćwiczyć koncentrację u dziecka?

dzieci

Rzeczywistość, wktórej żyją nasze dzieci to duża ilość bodźców, które docierają do nich różnymi drogami i zmysłami. Sprawia to, że bywają one rozkojarzone, zmęczone lub nadpobudliwe! Jak ćwiczyć koncentrację u dziecka, by umiało skupić uwagę na konkretnym zadaniu?

Zaburzenia koncentracji u dzieci

Nauczyciele oraz wychowawcy przedszkolni coraz częściej zauważają, że stopień uwagi dzieci maleje! Dzieje sie tak głównie ze względu na dużą ilość czasu spędzoną na korzystaniu z urządzeń, takich jak komputer, tablet lub telewizor. Oczywiście, nie moża winić samego urządzenia! Problemem jest to, jaki przekaz otrzymują dzieci, które z niego korzystają. Po pierwsze róznego rodzaju gry i aplikacje łatwo przełączyć, jeśli nie wcgiągną dziecka od pierwszej chwili, a po drugie zwykle nie służą celom edukacyjnym. Wiele z nich w ogóle nie jest tworzonych z myślą o dobru dziecka!

Nie wszystkie problemy z koncentracją są jednak związane ze współczesnym stylem życia dzieci. W pewnych przypadkach jest to dużo poważniejszy problem. Szacuje się, że mniej więcej 3% uczniów w Wielkiej Brytanii ma zespół ADHD, a niezdolność do koncentracji jest typowym objawem tego schorzenia.

Rodzice, którzy obawiają się, że kłopoty z koncentracją wynikają u ich dziecka z ADHD powinni najpierw porozmawiać o tym z jego nauczycielami. Jeśli pedagodzy również zauważyli problem warto zainteresować się profesjonalną pomocą..

Ćwiczenia na koncentrację dla dzieci – jak ćwiczyć pamięć i koncentrację u dziecka?

Ćwiczenia na koncentracje dla dzieci mogą być zabawą lub świadomym uczestniczeniem w życiu codziennym. Które zabawy i czynności wspierają koncentracje?

  1. Budowanie z klocków – tworzenie konstrukcji z różnych elementów (klocki plastikowe, drewniane, gumowe, magnetyczne itp) pomaga poprawić koncentrację oraz rozwija kreatywność.
  2. Memory – ta prosta gra pamięciowa to wspaniałe zajęcie poprawiające koncentrację. Może mieć rożne formy, a proponowanie dzieciom odmiany sprawi, że gra szybko się nie znudzi. Jedną z opcji jest rozłożenie połowy obrazków w jednym pokoju razem, a reszty w innym pomieszczeniu (również razem lub w różnych miejscach). Taka opcja utrudnia trochę poszukiwania i wprowadza element ruchu do zwykle statycznej gry.
  3. Puzzle – różnego typu układanki zapewniają rozwój umiejętności motorycznych, poprawę koordynacji oraz umiejętność logicznego myślenia. Na rynku znajdziesz puzzle odpowiednie dla każdej grupy wiekowej!
  4. Gotowanie – wydaje Ci się, że ciągle nie masz wystarczająco na czasu, by ćwiczyć koncentrację u dziecka?! Zaproponuj mu wspólne gotowanie! Praca w kuchni wiąże się z przestrzeganiem przepisów lub ozdabianiem ciasteczek z cukrem.
  5. Ciche zajęcia – dzieci potrzebują przerw! To właśnie one pomagają poprawić ich poziom koncentracji i skupienia pomiędzy zajęciami lekcyjnymi (i nie tylko). Warto zatem zapewniać im możliwość drzemki (przedszkolaki) lub przerw na przekąski i chwile wolnego czasu.

Koncentracja uwagi – ćwiczenia w podroży

Wybieracie się w podróż samochodem lub pociągiem? Dalej możecie ćwiczyć koncentracje! Wydrukuj dzieciom obrazki i zaproponuj zabawę w znalezienie różnic. Inna opcją są obrazki i opracowane do nich pytania typu: „Gdzie jest piłka?”.

Kolejną grą, którą możesz zastosować w podroży jest zabawa w „Poszedłem do sklepu i kupiłem…”. Polega ona na tym, że każdy uczestnik gry podaje jeden produkt, a kolejna osoba musi powtórzyć wszystkie poprzednie i dodać swój. Możecie dobierać produkty alfabetycznie! Takie zadania na koncentrację są zabawne i rozwojowe!

Mam nadzieję, że wiesz już, jak ćwiczyć koncentrację u dziecka!

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!