Wniosek o macierzyński – jak dostać świadczenie?

podpisywany wniosek

Kobiety zatrudnione na podstawie umowę o pracę mogą po porodzie udać się na urlop macierzyński. Jest to okres w którym otrzymujemy świadczenie pieniężne w wysokości 80 lub 100 procent naszego wynagrodzenia. Urlop macierzyński może trwać 6 miesięcy lub 12 miesięcy. Po tym czasie kobieta może wrócić do pracy lub złożyć wniosek o urlop wychowawczy. Podanie o urlop macierzyński składa się w swoim miejscu zatrudnienia. Urlop macierzyński to czas po narodzinach dziecka, kiedy mama poświęca na opiekę nad noworodkiem. W niektórych przypadkach wniosek o urlop macierzyński można złożyć jeszcze przed urodzeniem dziecka. Kobieta ma prawo złożyć wniosek o urlop macierzyński przed porodem maksymalnie 6 tygodni przed planowana datą rozwiązania ciąży. Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie lekarskie z przewidywaną datą porodu. 

Wniosek o urlop macierzyński – co jest potrzebne? 

Wniosek o macierzyński co do zasady składamy u naszego pracodawcy. Jeśli pracujesz w dużej firmie lub organizacji w której wyodrębniony jest dział kadr właśnie tam zanosisz wcześniej wypełniony dokument. We wniosku należy podać swoje dane oraz dane pracodawcy, następnie podajemy imię i nazwisko urodzonego dziecka i datę jego przyjścia na świat. Wskazujemy również od kiedy do kiedy zamierzamy przebywać na urlopie macierzyńskim. Wskazanie okresu urlopu pozwala na wyliczenie, jaką kwotę świadczenia będziemy otrzymywać. Kiedy idziemy na urlop macierzyński na pół roku wówczas co miesiąc otrzymujemy 100% kwoty wynagrodzenia. Z kolei kiedy decydujemy się być na macierzyńskim przez rok, wówczas przysługuje nam 80% kwoty dotychczasowego wynagrodzenia. 

Do wniosku o urlop dołączamy załączniki: 

  • akt urodzenia dziecka, 
  • zaświadczenie ze szpitala o porodzie. 

Ile trwa urlop macierzyński? 

Urlop macierzyński trwa 20 tygodni. Mama może wrócić do pracy już po 14 tygodniach opieki nad dzieckiem, wówczas niewykorzystany okres przechodzi na tatę niemowlęcia. Jeśli ojciec chce wykorzystać pozostałe 6 tygodni w ramach urlopu tacierzyńskiego musi złożyć pisemny wniosek u swojego pracodawcy. Po wykorzystaniu 20 tygodni urlopu macierzyńskiego, jeden z rodziców może skorzystać z 32 tygodni urlopu rodzicielskiego. Roczny okres opieki nad noworodkiem to połączenie urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego. Po jego zakończeniu możliwe jest skorzystanie z urlopu wychowanego, który jest bezpłatny. 

Długość urlopu macierzyńskiego zależy również od ilości dzieci, które przyszły na świat przy jednym porodzie. W przypadku ciąż mnogich ten okres się wydłuża. 

1 dziecko – 20 tygodni,

2 dzieci – 31 tygodni,

3 dzieci – 33 tygodnie,

4 dzieci – 35 tygodni, 

5 i więcej dzieci – 37 tygodni.

Własna działalność gospodarcza a urlop macierzyński

Wiele kobiet ma założoną jednoosobową działalność gospodarczą. Jaki wymiar urlopu macierzyńskiego przysługuje przedsiębiorczyniom? Mamy, które opłacają składki chorobowe w ramach prowadzonego biznesu mają prawo do pobierania zasiłku macierzyńskiego. Wysokość świadczenia uzależniona jest od wysokości opłacanych składek w trakcie prowadzenia działalności przez okres ostatnich 12 miesięcy. Wniosek o zasiłek macierzyński składa się do odpowiedniego ze względu miejsca zamieszkania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Odpowiednie dokumenty można znaleźć na stronie ZUS.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!