Zabawy z niemowlakiem – jak bawić się z niemowlakiem?

Stało się! Po dziewięciu miesiącach rozwoju pod Twoim sercem, na świat przyszło cudowne maleństwo. Czas pomyśleć o jego rozwoju! Jak bawić się z niemowlakiem?

Pierwsze trzy miesiące życia dziecka

Pierwsze trzy miesiące to tak zwany trzeci trymestr, kiedy maluch najbardziej potrzebuje bliskości. W tym okresie możesz go nosić, delikatnie kołysać oraz bujać się z maluszkiem w huśtawce lub fotelu. Od pierwszych dni dużo mów do swojego dziecka, śpiewaj mu oraz czule pielęgnuj.

Kiedy Twój maluszek leży na plecach, pokazuj mu zabawki o różnych kształtach, aby powoli uczył się układać rękę we właściwej pozycji oraz oceniać odległość!Na początku prawdopodobnie po prostu będzie je uderzać, ale z czasem zacznie się przygoda z łapaniem rzeczy, a potem ich rzucaniem.                                                                            

Zadbaj także, by Twoje dziecko każdego dnia leżało na brzuszku, nawet jeśli nie jest tym zachwycone. Powodem, negatywnych reakcji niemowlaka są jego słabe mięśnie, ale czas na brzuszku, pozwoli mu wyćwiczyć podnoszenie głowy, podpieranie na łokciach i balansowanie ciałem, gdy będzie chciało chwycić zabawkę.

Zabawy z niemowlakiem: 3-6 miesięcy

Zabawy z niemowlakiem w tym wieku sprawdzą się mobile, pałąki gimnastyczne oraz karty kontrastowe. Podczas leżenia na brzuszku możesz zaproponować dziecku lusterko, w którym będzie mogło przyglądać się swojej buzi. Do podłogi przed dzieckiem leżącym na brzuchu możesz także przykleić woreczki sensoryczne, których bobas będzie próbował dotykać. Możesz wypełnić je ryżem, fasolą, wodą z cekinami, kisielem lub czymkolwiek innym. Worki muszą być jednak szczelne i dobrze przyklejone, a zabawa zawsze nadzorowana przez opiekuna! 

Zabawy z niemowlakiem: 6-9 miesięcy

Twój maluszek zaczyna już siadać i potrafi utrzymać zabawki w rączce? Sięgnij po tak zwane kosze sensoryczne. Uszykuj pudełko i włóż do niego różne, ciekawe dla dziecka przedmioty. Jedną z opcji jest segregowanie ich kolorami np. żółty klocek, żółta piłeczka, banan, czy gąbka, tasiemka lub  kawałki materiałów. Inne propozycje to prezentowanie dziecku owoców lub warzyw albo przedmiotów  o danej fakturze np. kilku szczotek, czy gąbek różnej wielkości.

Dziecko w wieku 6 miesięcy zwykle może już siedzieć na nadmuchiwanej piłce do ćwiczeń, ale musisz dobrze je trzymać za bioderka. W trakcie zabawy powoli przechylaj piłkę, aby bobas miał czas, zdać sobie sprawę z tego, co dzieje się z jego ciałem. Taka aktywność wzmocni jej mięśnie i pomoże poprawić równowagę. Dodaj do tego rymowanki lub piosenki, by maluch uczył się rozumieć słowa i dźwięki.

Maluszki około 9 miesiąca życia chętnie będą także “karmiły” kartonowe zwierzątka! W tym celu wykorzystaj niepotrzebne pudełko, wytnij w nim otwór (“pyszczek”) i dookoła narysuj zarys zwierzątka. Maluch może wrzucać do pyszczka piłeczki lub kartonowe/filcowe marchewki, rybki, czy listki sałaty. Możesz stworzyć kilka zwierzątek i powoli uczyć dziecko, co je krówka, a co woli kotek! Czynność ta wykorzystuje pojawiające się w tym wieku zamiłowanie do wkładania oraz wyjmowania rzeczy z różnych pojemników i pudełek. Taką potrzebę i zainteresowanie dzieci można także wykorzystać,  proponując im wyjmowanie kolorowych chust/kawałków materiałów z pojemniczka po chusteczkach higienicznych lub wrzucanie dużych guzików do kartonika z wąskim otworem.    

Zabawy z niemowlakiem: 9-12 miesięcy

Pod koniec pierwszego roku życia możesz zaproponować swojemu maluchowi sporo ciekawych zabaw.  Dlatego zabawy z niemowlakiem w tym okresie są już naprawdę ciekawe! Wykorzystaj kolorowe taśmy, które możesz przykleić na blacie krzesełka do karmienia, tak by maluch spróbował je odkleić lub włóż plastikowe piłki do formy na muffinki i delikatnie przyklej je taśmą, by dziecko mogło je “uwolnić”. Kolejną czynnością z wykorzystaniem piłeczek oraz taśmy dwustronnej jest zabawa w ich przyklejanie oraz odklejanie. Taśmę możesz umocować na drewnianym fragmencie fotela, drzwiach, ścianie albo foteliku do karmienia.

Dzieci w wieku kilkunastu miesięcy mogą zainteresować się także różnego rodzaju pojemnikami z zakrętkami lub innego rodzaju wieczkami, które będą dopasowywały, otwierały i zamykały.     

Według badań dzieci, które bawią się klockami, mają lepiej rozwinięte zdolności motoryczne, a także bardziej zaawansowany język. Zabawa połączona z rozmowami, które mają miejsce podczas sortowania i układania działa na dzieci bardzo pozytywnie. Czas zatem na pierwsze klocki!

Zabawa to wspaniała sprawa! To język naszych dzieci, którym komunikują bardzo wiele emocji I potrzeb. Poświęcajmy jej zatem tyle czasu, ile jesteśmy w stanie! 

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!