Ile kroków dziennie? Ile kroków warto wykonać każdego dnia?

Brak ruchu jest na 4-tym miejscu wśród śmiertelnych czynników jak podaje WHO (Światowa Organizacja Zdrowia). Może ta informacja przekona Was do zmiany stylu życia i popracowaniem nad swoim zdrowiem. Ale od czego zacząć? Zacznij monitorować swoją dzienną liczbę kroków. Zjawisko to stało się bardzo popularne, z którego korzysta coraz więcej osób. Dla większości była to chwilowa nowość, którą warto wypróbować, a z czasem stała się ona miłą rutyną. Chodzenie jest podstawowym wzorcem ruchowym człowieka, o który trzeba dbać, a spacerowanie jest aktywnością bezpieczną i dostępną dla każdego. 

Ile kroków warto zrobić każdego dnia?

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia osoby zdrowe powinny dziennie wykonywać od 6000 do 8000 kroków, natomiast osoby z chorobami przewlekłymi i osoby niepełnosprawne od 3500 do 5500. Wydaje się, że zrobienie kilku tysięcy kroków nie jest dużym wyzwaniem, jednakże wiele źródeł podaje, że część osób nie przekracza nawet 2500 kroków. Wpływ na ten wynik ma siedząca praca oraz poruszanie się komunikacją miejską. Jednakże, żeby zachować stawy w dobrej kondycji należy wykonywać minimum 5 000 kroków.

Od czego zacząć? 

Na samym wstępie warto sprawdzić czy nasz telefon jest wyposażony w aplikację do liczenia kroków, jeśli nie to w Sklepie Play lub App Store można odnaleźć dowolny krokomierz. Innym rozwiązaniem jest zakup zegarka, który również dokonuje pomiaru. Dodatkowo wiele urządzeń liczących nasze kroki podaje liczbę spalonych kalorii, co jest również pomocne dla osób aktywnych fizycznie. 

Najcięższe są początki, ale należy pokonać te barierę. Wiele osób polega już na samym starcie. Dlaczego? Przyczyną tego jest za wysoki limit kroków, który sobie wyznaczyliśmy. Bardzo popularnym hasłem jest: „10 000 kroków dziennie„, jednak dla początkujących jest to ogromne wyzwanie, czasami nawet niewykonalne. Jeśli nie uda nam się pokonać tych 10-ciu tysięcy kroków to co wtedy? Dla większości osób, nie osiągniecie wymarzonej liczby oznacza porażkę, ich motywacja maleje oraz skutkuje to porzuceniem wyzwania. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest ustalenie stosunkowo niskiej liczby, na przykład: 5-ciu lub 6-ciu tysięcy. Małe osiągnięcia sprawiają nam dużo radości oraz dają nam ogromną dawkę motywacji. Nie macie czasu na spacery i osiąganie wyznaczonej liczby kroków? Może warto czasami wybrać schody zamiast windy albo wysiąść z autobusu przystanek wcześniej. Wydawać by się mogło, że takie rzeczy nie mają wielkiego znaczenia, ale z czasem zauważycie różnice nie tylko w liczbie na zegarku, ale również w waszej kondycji. 

Gdy już nasze pięciotysięczne wyzwanie zamieni się w nawyk, warto rozważyć zwiększenie liczby o kilka tysięcy, a nawet dołączenie regularnych spacerów. Spacery nie tylko będą sposobem do osiągnięcia celu, ale dodatkowo niosą ze sobą wiele korzyści dla zdrowia. 

Zalety spaceru

  • wzmocnienie serca
  • mniejsze ryzyko zawału
  • obniżenie poziomu cukru we krwi
  • łagodzenie bólu stawów
  • mniejsze ryzyko przeziębień 
  • spalanie tłuszczu
  • poprawa ciśnienia
  • mniejsze ryzyko jaskry
  • podniesienie poziomu endorfin 

Dodatkowo, nowe badania mówią, że większa ilość wykonywanych kroków jest związana z niższym ryzykiem przedwczesnej śmierci. 

Czy spacerując schudniemy?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, gdyż każdy organizm jest inny. Natomiast podstawową rzeczą, którą powinien znać każdy jest fakt, że, by schudnąć należy być na ujemnym bilansie kalorycznym, tzw. redukcji. Jednak wykonując duże ilości kroków, regularnie spacerując osiągniemy nasz cel o wiele szybciej.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!