Co to jest ciąża urojona?

Ciąża urojona to niezwykle rzadkie zdarzenie. Dotyka ona przeważnie kobiet, które wręcz panicznie boją się zajścia w niechcianą ciążę lub przeciwnie, bardzo pragną urodzić dziecko. Często określana jest także jako ciąża histeryczna. Jest to poważne zaburzenie psychiczne, które wymaga leczenia u specjalisty. Najczęściej chorują na nią kobiety, które walczą z niepłodnością lub bezskutecznie starają się o potomstwo. U osoby chorej pojawia się przeświadczenie, że jest ona w ciąży, a ponadto pojawiają się charakterystyczne objawy, np. nudności, brak menstruacji czy nawet laktacja.

Przyczyny i objawy ciąży histerycznej

Ciąża urojona lub też rzekoma pokazuje, jak psychika wpływa na funkcjonowanie i zdrowie biologiczne człowieka. Podczas tej choroby organizm zaczyna reagować na bodźce psychiczne, a to sprawia, że zaczyna pozorować realną ciążę mimo że nie doszło do zapłodnienia. Pojawiają się wtedy typowe dla ciąży objawy:

  • powiększenie piersi i obwodu talii
  • mdłości i wymioty
  • bóle podbrzusza
  • zmiany nastroju
  • parcie na pęcherz
  • brak miesiączki
  • zmęczenie
  • ospałość

Jak widać objawy ciąży urojonej, są identyczne jak w przypadku kobiet, które naprawdę są w ciąży. Może się zdarzyć, że kobieta nawet będzie przejawiać typowe ciążowe zachcianki, a w niektórych przypadkach pojawi się laktacja.

Co jednak jest przyczyną występowania urojeń? Lekarze wyróżniają dwa skrajne przypadki, które mogą spowodować pojawienie się tej choroby. 

Pierwsza grupa kobiet, której dotyka choroba to osoby bardzo obawiające się zajścia w ciążę. Bardzo podatne na chorobę są kobiety samotne lub nastolatki, które uważają, że nie są gotowe na macierzyństwo. Ten strach jest na tyle silny, że mimo braku możliwości zajścia w ciążę, kobieta jest przekonana, że została zapłodniona i wszystkie sygnały organizmu interpretuje jako zapowiedź ciąży.

Druga grupa to kobiety mające problemy z niepłodnością. Pragnienie dziecka jest tak mocne, że nawet najmniejsze sygnały organizmu uznają za znak ciąży. Kobiety te unikają wtedy także wizyt u lekarza ginekologa, ponieważ boją się rozczarowania. Zdarza się, że poinformowanie przez lekarza o braku ciąży jest dla tych kobiet potężnym szokiem.

Jak leczona jest ciąża urojona?

Aktualnie weryfikacja, czy kobieta jest w ciąży, jest bardzo proste. Wystarczy bowiem badanie hormonalne lub USG, by sprawdzić, czy dana osoba naprawdę jest w ciąży.

Zdarzają się jednak niestety sytuacje, że nawet negatywne wyniki testów nie przekonują kobiety do tego, że nie jest w ciąży. Może ona nawet utrzymywać, że czuje, jak dziecko się przemieszcza, a w rzeczywistości będą to ruchy robaczkowe jelit. Problem ten dotyka zwłaszcza kobiet, które bardzo pragną potomstwa, a fakt, że nie są brzemienne, jest dla nich nie do przyjęcia. To sprawia, że niezwykle istotne okazuje się wsparcie lekarza psychiatry, psychologa oraz konsultacje z ginekologiem. Istotne będzie także wsparcie najbliższej rodziny i partnera.

Większość przypadków ciąży urojonej wymaga psychoterapii, ale zdarzają się także sytuacje, gdy wymagane jest leczenie farmakologiczne. Należy także brać pod uwagę to, że ciąża rzekoma może zwiększać także ryzyko zachorowania na inne zaburzenia psychiczne, w tym depresje czy nawet zaburzenia osobowości.

Kobiety chore na ciążę rzekomą różnie reagują na fakt, że jednak nie są w ciąży. Dla osób, które obawiały się zapłodnienia, jest to informacja, która je uspokaja i daje poczucie ulgi. Sytuacja jest znacznie bardziej poważna w przypadku kobiet, które jednak liczyły na narodziny dziecka. Takie osoby będą wymagały wsparcia i pomocy. Nie należy zostawiać ich samych ze swoim problemem.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!