Choroba lokomocyjna – jak radzić sobie z mdłościami

Choroba lokomocyjna może spotkać każdego, aczkolwiek najczęściej dotyka dzieci i osoby starsze. Do przykrych objawów tej dolegliwości zalicza się nudności, wymioty, senność oraz ból głowy. Przez to schorzenie podróż staje się mało komfortowa i nieprzyjemna.

Jak poradzić sobie z chorobą lokomocyjną?

Warto pamiętać o tym, jak dużą rolę odgrywa tutaj podświadomość człowieka. Niekiedy samo wmówienie sobie, iż podróż może być trudna, prowadzi do tego, że faktycznie się taka staje. Przed samą jazdą dobrze jest więc się zrelaksować i uspokoić. W przypadku podróży własnym autem należy je przewietrzyć i usunąć z pojazdu wszelkie mocne i mdlące zapachy. Nie należy więc korzystać z odświeżaczy samochodowych, warto także unikać mocnych perfum. Podczas jazdy samochodem radzi się usiąść na środku, przodem do kierunku jazdy. Nie należy także oglądać się przez szybę za mijanymi obiektami. Najlepiej patrzeć przed siebie na punkt w oddali, co jakiś czas go zmieniając. Warto również przyjąć pozycję półleżącą z delikatnie odchyloną głową, dzięki czemu objawy będą mniej odczuwane. Co jakiś czas dobrze jest robić przerwy i pooddychać świeżym powietrzem i wpuścić go do pojazdu. W przypadku braku możliwości poruszania się własnym samochodem najlepiej wybrać pociąg, ponieważ jego ruch jest najbardziej jednostajny. Podczas podróży autobusem poleca się zając miejsce z daleka od kół, a w samolocie dobrze jest usiąść w pobliżu skrzydeł. Przed jazdą nie powinno się spożywać kalorycznych i ciężkostrawnych posiłków. Porcja powinna być lekka i mała. W czasie podróży się nie powinno się także jeść słodyczy czy pić napojów gazowanych. Podczas jazdy nie należy również czytać, zamiast tego dobrze jest posłuchać muzyki i myśleć o czymś zupełnie innym, a nie o swojej dolegliwości.

Domowe sposoby na chorobę lokomocyjną

Przed sięgnięciem po leki na chorobę lokomocyjną, warto wypróbować domowe sposoby. Co ważne, nie każdemu dziecku można dać taki lek, gdyż zazwyczaj takie środki dedykowane są starszym dzieciom w wieku od 5 czy 6 lat. Młodszym nie powinno się ich podawać, przed konsultacją z lekarzem. Lekarz może przepisać lek na receptę z substancją czynną prometazyną, oprócz tego w aptekach jest wiele środków dostępnych bez recepty. Rodzice coraz chętniej sięgają po domowe sposoby na chorobę lokomocyjną, takie jak:

  • Mięta- w chorobie lokomocyjnej pomagają miętowe tabletki do ssania, które zmniejszają nudności
  • Herbatki z imbiru- imbir wykazuje się działaniem przeciwwymiotnym, pomaga więc zmniejszyć nudności. Co ważne, mogą z niego korzystać również kobiety w ciąży i karmiące piersią, a także małe dzieci.
  • Akupunktura- czyli uciskanie punktu pod nadgarstkiem, przy pomocy specjalnej opaski albo chwytu palcem. Trzeba uciskać skórę około 7 cm nad nadgarstkiem. Zalecane jest również uciskanie punktu na dłoni pomiędzy palcem wskazującym a kciukiem, jednakowo od strony zewnętrznej oraz wewnętrznej.
  • Zimne okłady na czoło

Preparaty na chorobę lokomocyjną

W aptekach zakupić można wiele leków na chorobę lokomocyjną, bez recepty. Mogą je stosować zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci. Przed wybraniem leku dla dziecka, należy koniecznie sprawdzić wiek, od jakiego można podać środek maluchowi. Leki okazują się dużą pomocą przy chorobie lokomocyjnej, aczkolwiek niekiedy działają nasennie, przez co można się po nich czuć ociężale. Jednak istotne jest to, że skutecznie walczą z uciążliwymi objawami. Leki na chorobę lokomocyjną mogą mieć różne postacie, są to tabletki do ssania, syropy czy też tabletki do połknięcia.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!