Choinka sztuczna, a żywa – wady i zalety

choinka żywa z prezentami

Święta to czas, kiedy w domu króluje pięknie oświetlona choinka. Prowadzisz rozważania z kategorii “choinka sztuczna, a żywa”? Sprawdzamy wady oraz zalety obu typów i analizujemy, która choinka lepiej sprawdza się przy dzieciach w domu.

Choinka sztuczna, a żywa – co musisz wiedzieć?

Choinki sztuczne

Wady

 1. Główną wadą sztucznych drzewek jest to, że nie można ich poddać recyklingowi. Wykonane są bowiem głównie z PVC, czyli nieulegającego biodegradacji tworzywa na bazie ropy naftowej. Niestety taka choinka przeznaczona jest jedynie na wysypisko śmieci.
 2. Zakup sztucznego drzewka nie wspiera lokalnych producentów. Większość z nich pochodzi bowiem z Chin.
 3. Sztuczne drzewa mogą stanowić zagrożenie pożarowe tak samo jak naturalne.

Zalety

 1. Sztuczne drzewko może służyć nam przez wiele lat, zachowując ten sam wygląd.
 2. Zaletą może być także stosunkowo niska cena takiej choinki w porównaniu z żywym drzewkiem oraz fakt, że dodatkowo jest to zakup jednorazowy na kilka sezonów. Sztuczne drzewo może przetrwać nawet 10-15 lat.
 3. Dla wielu z nas sztuczna choinka to oszczędność czasu. Wystarczy wyjąć ją z szafy lub nieść ze strychu. Omija nas wyjazd na farmę i wybieranie odpowiedniego drzewka. Nie trzeba martwić się także transportem.
 4. Sztuczne drzewa nie wymagają także żadnej opieki np. podlewania. Jest to nie tylko mniej kłopotliwe, ale także znacznie bezpieczniejsze. Wiele osób zapomina o podlaniu swojego prawdziwego drzewa, co może spowodować niebezpieczne zagrożenie pożarowe.
 5. Sztuczna choinka nie gubi igieł, dlatego nie ma kłopotu z ciągłym zamiataniem podłogi.

Choinki żywe

Wady

 1. Wadą może być koszt prawdziwej choinki, który trzeba ponosić co roku!
 2. Niektóre osoby (w tym dzieci) miewają alergie związane z drzewami.
 3. Żywe choinki należy podlewać przez cały okres świąteczny.
 4. W trakcie świąt z drzewka mogą opadać igły, co wiąże się z koniecznością częstego zamiatania.
 5. Żywa choinka może być siedliskiem robaków np. pająków.

Zalety

 1. Prawdziwe drzewka wypełniają dom świeżym i bardzo przyjemnym zapachem, który u wielu z nas przywołuje radosne wspomnienia z dzieciństwa.
 2. Zakup żywego drzewka to najczęściej wsparcie dla lokalnego producenta. .
 3. Rosnące drzewa pomagają oczyszczać powietrze, którym oddychamy. Po świętach możesz zasadzić choinkę w ogrodzie.

Jak ubrać choinkę z dzieckiem?

Choinka sztuczna, a żywa? Dla dzieci rodzaj drzewka zwykle nie ma większego znaczenia. One doceniają wspólny czas! Rodzinne dekorowanie świątecznego drzewka to niezwykle przyjemna i wyjątkowa tradycja. Szczególnie jeśli wcześniej dzieci wezmą udział w przygotowaniu ozdób choinkowych. Z czego je zrobić?

 • Pierwszy wybór to oczywiście papier! Z kolorowych kartek można wyczarować nie tylko łańcuchy, ale także wiele innych cudowności.
 • Druga opcja to filc. Łatwo można wykonać z niego girlandy, a także ciekawe bombki.
 • Wspaniała propozycja to różnego rodzaju masy termoutwardzalne. Przy użyciu foremek służących do wycinania pierniczków z ciasta wyczarować można cudowne zawieszki. Szczególnie gdy dodamy im ładne wstążki lub zamiesimy je na biało-czerwonym sznurku.

Choinka sztuczna, a żywa – bezpieczeństwo dzieci

Rodzice, którzy mają w domu małe i ciekawskie maluchy lub bardzo żywiołowe przedszkolaki powinni zastosować kilka zasad, które sprawią, że świąteczna dekoracja będzie nie tylko piękna, ale i bezpieczna.

 1. Odizoluj choinkę – w tym celu można użyć bramki dla dzieci lub bezpiecznego ogrodzenia wewnętrznego. Możesz rozważyć także postawienie choinki na balkonie lub loggi.
 2. Jeśli drzewo nie stoi na podłodze, tylko na wysokości niedostępnej dla dzieci upewnij się, że jest odpowiednio zabezpieczone i nie znajduje się na czymś, co można przewrócić.
 3. Jeśli drzewo będzie w dostępnym dla dzieci miejscu, zdecyduj się raczej na wytrzymałe ozdoby zamiast delikatnych, szklanych bombek lub lampek.
 4. Nie wieszaj na świątecznym drzewku przedmiotów, którymi dziecko może się zadławić.
 5. Zarówno sztuczna, jak I żywa choinka stanowią zagrożenie pożarowe, dlatego należy je dobrze nawadniać I utrzymywać z dala od źródeł ciepła.
 6. Jeśli masz wyraźne obawy, zrezygnuj z choinki. W przyszłym roku Twoje dziecko będzie większe i mądrzejsze.

Choinka sztuczna, a żywa? Cokolwiek wybierzesz, życzymy Ci Wesołych Świąt!

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!