Zabawy z dzieckiem bez zabawek

Przeglądając strony internetowe sklepów z zabawkami jesteśmy zasypywani różnorodnością ich artykułów, a ceny poszczególnych zabawek wręcz przyprawiają nas o zawrót głowy. Często spotkamy się również z sytuacją, że dziecko szybko nudzi się danym prezentem i po krótkiej chwili rzuca je w kąt. Jak zapewnić naszemu maluchowi rozrywkę bez użycia zabawek? Czy jest to w ogóle możliwe? Jest! Przecież sami byliśmy dziećmi, które potrafiły zawsze stworzyć coś z niczego i się tym bawić. Pewnie wiele z wymienionych zabaw będzie Wam znane z Waszych lat młodości. 

Zabawa w głuchy telefon

Za pomocą sznurka łączymy dwa, plastikowe kubeczki. Następnie naciągamy sznurek i możemy zaczynać. Stymulujcie swój głos i udawajcie z dzieckiem różne rozmowy telefoniczne. Dodatkową frajdą będzie wcześniejsze pomalowanie i ozdobienie kubków. 

Budowanie z patyczków

Musimy zdobyć klej, farbki, flamastry oraz zapas drewnianych patyczków, mogą być one dowolnego kształtu i pochodzenia; z lodów lub znalezione w lesie. Gdy patyczki będą już pomalowane, budujemy z nich domki, łódki, statki kosmiczne lub wszystko co wpadnie nam do głowy. 

Masa solna – zabawa z dzieckiem

Otwierasz szafkę, a plasteliny brak. Co teraz? Masa solna! Do jej przygotowania potrzebujesz jedynie trzech składników: mąki, soli i wody. Sam proces przygotowania będzie nowym doświadczeniem dla naszego malucha. Już z wyrobionej mieszanki możecie tworzyć przeróżne figurki i przedmioty. Następnie przygotowane dzieła wstawiacie do nagrzanego piekarnika, wypiekacie i czekacie aż będą utwardzone. Kolejnym etapem tej zabawy będzie pomalowanie naszych dzieł. 

Jak zrobić gniotka z dzieckiem?

Kojarzycie tą zabawkę, która poprzez dotyk zmienia kształt. Można ją również wykonać w domowych warunkach. Jedyne w co musicie się zaopatrzyć to balon, który wypełniacie mąką. Taki gniotek warto ozdobić za pomocą flamastrów, dorysowując mu twarz i włosy. 

Jak zrobić strój pirata?

Czy Wasz maluch jest fanem morskich przygód? Już dzisiaj możecie sprawić, że poczuje się jak kapitan statku. Charakterystyczną cechą pirata jest jego wygląd. Z kawałku papierowej gazety wykonajcie kapelusz, czarnym eyelinerem dorysujcie wąsy, a jedno oko przepasajcie kawałkiem chusty. Ale czym byłby pirat bez swojego statku? Jeden sposób na jego zbudowanie został podany wyżej(patrz „budowanie z patyczków”). Jeśli nie macie patyczków, również sprawdzi się łupina po orzechu, do której przymocujemy żagiel z kartki papieru oraz wykałaczki. Napełnijcie wannę wodą i poślijcie w rejs Wasze statki. 

Jak zrobić bazę?

Każdy jako dziecko marzył o swoim szałasie lub bazie, gdzie można się bawić. Takie miejsce można zbudować nawet w warunkach domowych za pomocą koca i poduszek. Etapy budowy nie trzeba tłumaczyć, wszystko jest zależne od naszego mieszkania. Warto pamiętać, że wnętrze takiej twierdzy można ozdobić za pomocą światełek i ulubionych pluszaków naszego malca

Zabawa krowa

Nazwa zabawy, trochę śmieszna jak i zastanawiająca. Osoba odgrywająca rolę krowy wystawia dłoń, a każda pozostała osoba łapie za jeden palec, w tym przypadku będące wymionem. Wówczas osoby trzymające za palce zadają pytanie: „Krowo, krowo jakie dajesz mleko?''. Osoba rozgrywająca odpowiada dany kolor. Następnie wszyscy się rozbiegają by dotknąć tego koloru, a ”krowa” ich goni. Komu się nie uda znaleźć koloru i zostanie złapany, jest następną osobą, która jest główną rozgrywającą. 

Domowy tor przeszkód dla dziecka

Tutaj nie ma wyznaczonych przedmiotów, które są niezbędne do tej gry. Wykorzystaj to co masz w swoim mieszkaniu, np. poduszki, włóczka, materac, krzesła. W tej zabawie jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia. 

Zabawa w teatr cieni

Tą zabawę wykonujemy wieczorem, gasimy światła i zapalamy latarkę. Następnie za pomocą palców pokazujemy różne zwierzęta, a nasze dziecko zgaduję kogo cień widzi. 

Zabawa w sklep

Kto nigdy nie bawił się w tą grę niech rzuci kamieniem. Za naszą sklepową ladę może posłużyć stół lub biurko, a za artykułu wybrane rzeczy w naszym mieszkaniu. Pieniądze możemy wykonać z papieru, bądź wykorzystać gotowe np. z eurobusiness, monopoly. 

Zabawa w lawę

Tutaj nie trzeba wiele tłumaczyć, musimy poruszać się tak po mieszkaniu, by nie dotknąć podłogi, bo inaczej przegrywamy. Warto zbudować tor, który pokonujemy, sprawi to dziecku jeszcze większą przyjemność. 

Dlaczego warto wybierać zabawy bez zabawek? 

W czasie zabawy nie korzystamy z telefonu, dzięki czemu odpoczywamy od elektroniki. Wspólna zabawa jeszcze bardziej zbliża nas do naszego malucha, a nasza więź staję się mocniejsza. Tego typu zabawy pobudzają wyobraźnie dziecka, kreatywność oraz nakłaniają do myślenia.