Pytania o poród – 5 wstydliwych pytań o poród

Poród zbliża się coraz większymi krokami. Z każdym dniem mamy coraz więcej obaw i strachu. Jeśli to nasz pierwszy poród to w naszej głowię kłębi się coraz więcej myśli, na które nie potrafimy odpowiedzieć. Najczęściej są to pytania, które wywołują u nas wstyd i mamy obawy by zadać je innym osobom. W tym artykule znajdziecie odpowiedź na tematy, które was nurtują i nie dają spokoju. 

Lewatywa przed porodem

Obecnie lewatywa jest wykonywana na życzenie pacjentki lub na wyraźne polecenie lekarza, który odbiera poród. Lewatywa ma usunąć niestrawione resztki pokarmowe. Czasami nawet pomimo przeprowadzenia tego zabiegu, to na sali operacyjnej zdarzają się stolce. Lekarze i położne są przyzwyczajone do takiego widoku, więc nie ma się czym stresować. Nie istnieją dowody, które potwierdzają skuteczność lewatywy przed porodem. Na czym polega lewatywa? Do odbytu pacjentki wprowadza się zakończenie irygatora, następnie jest wlewana mieszanka lewatywy, która ma wywołać wypróżnienie. Jest to czynność, która jest nie przyjemna, sprawia dyskomfort oraz ból dla pacjentki. Jednakże wiele kobiet się na nią decyduję, gdyż cenią sobie komfort psychiczny i świadomość większej higieny. Jednym z plusów wykonania lewatywy jest fakt, że można dłużej wstrzymać się z wizytą w toalecie, gdyż pierwsze wypróżnienie po porodzie jest bolesne.

Czy golenie krocza jest obowiązkowe przed porodem?

W zawansowanej ciąży samodzielne golenie miejsca intymnego może być nie lada wyzwaniem, ale zawsze może pomóc w tym nasz partner. Jednak golenie krocza jest rzeczą indywidualną. Można zadbać o to żeby włoski zostały przystrzyżone na kilka milimetrów. Jednakże włoski znajdujące się w sektorze 2 nie należy golić, gdyż ich usunięcie może przyczynić się do gorszego gojenia. Jeśli pojawicie się na sali porodowej nieogolone, to na każdej sali są dostępne maszynki jednorazowe. W razie konieczności, czyli gdy potrzeba będzie naciąć kroczę ze względów medycznych to włoski zostaną usunięte. W innym przypadku nie stanowią one większego problemu. 

 Kupa w czasie porodu – czy to możliwe?

Wydalenie stolca w czasie porodu jest zjawiskiem możliwym, nawet często spotykanym. Nie ma się czego wstydzić i obawiać, gdyż szpitalna kadra jest już przyzwyczajona do takich sytuacji. Można powiedzieć, że to dla nich normalność. Wypróżnienie się w czasie porodu wynika z anatomii kobiety. Pochwa jest usytuowana obok odbytu. Podczas rodzenia, dziecko uciska na odbyt, gdy rozszerzają się ścianki pochwy, czego skutkiem jest wydalenie wszystkiego co znajduję się w nim (odbycie). 

Czy krocze musi zostać nacięte?

Zabieg ten jest najczęściej stosowany podczas porodu naturalnego. Ma on korzyści dla matki i dziecka. Zabieg ten jest określany jako metoda ochrony krocza przed jego pęknięciem w czasie porodu. Gdy dojdzie do pęknięcia to statystka narządów płciowych jest zaburzona, ryzyko nietrzymania moczu i stolca jest zwiększone, również możliwe jest powstanie przetok kanałowych. Zabieg jest wykonywany także, gdy: dziecko jest duże lub istnieje zagrożenie dla jego życia. Nacięcie jest wykonywane na szczycie kurczu i nie jest ono bardzo bolesne. Natomiast zakładanie szwów wywołuje dyskomfort. 

 Brak ochoty na seks u partnera po porodzie? 

Okres, kiedy kobieta dochodzi do siebie po porodzie trwa około 6 tygodni, jednakże jest to rzecz indywidualna. Brak ochoty na seks jest zjawiskiem spotykanym, wręcz naturalnym. Po porodzie nasze ciało uległo zmianie, jest ono nadal obolałe. Jednym z powodu niechęci na seks u partnera może być fakt, że obawia się on, że sprawi on nam ból. Początkowo, gdy na świecie pojawia się dziecko zabiera ono naszą całą uwagę jak i energię. Nieprzespane noce, ciągły stres i niepokój o malucha mają wpływ na naszą ochotę na współżycie.