Szczęśliwe dzieciństwo, zabezpiecza przed problemami psychicznymi w przyszłości?

dzieciństwo

Wiele osób, które boryka się z zaburzeniami i problemami psychicznymi w dorosłym za źródło ich powstania obwinia trudne dzieciństwo, brak wsparcia rodziców czy problemy z dorastaniem. Czy szczęśliwe dzieciństwo gwarantuje, że nasze dzieci wyrosnął na zdrowych psychicznie dorosłych? Dzieciństwo niewątpliwie jest ważną częścią rozwoju każdego z nas. Czujemy się szczęśliwi gdy dorastamy w bezpiecznym i wspierającym środowisku. Jednak nie jest to jedyny czynnik który chroni nas przed problemami psychicznymi, jak lęki, depresja czy zaburzenia osobowości.

Czy szczęśliwe dzieciństwo wystarczy, aby zapewnić zdrowie psychiczne naszym dzieciom?

Dzieci, które dorastają w przemocowej rodzicie, są nękane w szkole czy towarzyszy im przewlekły stresem stres mogą odczuwać tego skutki w przyszłości. Tacy dorośli często borykają się z trudnościami w przystosowaniu do społeczeństwa, a niekiedy z poważnymi zaburzeniami psychicznymi. Jak udowodnili naukowcy z University of South Australia szczęśliwe dzieciństwo nie gwarantuje zdrowia psychicznego w przyszłości.

Wydawać by się mogło, że dziecko, które dorasta w bezpiecznym, stabilnym i kochającym domu powinno wyrosnąć na pewnego siebie i odpornego psychicznie człowieka. Okazuje się, że założenie jest błędne. Zarówno osoby z pozytywnymi, jak i negatywnymi doświadczeniami borykają się z problemami psychicznymi. To nie przeszłość determinuje zawsze stan zdrowia psychicznego. Ludzka psychika to złożony temat na który wpływ mają różne czynniki. Nie zmienia to faktu, że wspieranie dziecka daje mu lepszy start emocjonalny. Warto uczyć dzieci radzenia sobie z emocjami, nazywania ich. Tego typu narzędzia mogą znacząco wpłynąć na nastolatka, a później dorosłego człowieka. Umiejętność radzenia sobie z przeciwnościami losu jest dużą pomocą dla każdego z nas.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!