Samorozwój, a macierzyństwo – jak podnosić swoje kwalifikacje będąc mamą?

W przypadku młodych mam często słyszy się o “pieluszkowym zapaleniu mózgu”! Inni ludzie używając tego sformułowania, oskarżają świeżo upieczone mamy o skupienie jedynie na dziecku, kłopoty z pamięcią, czy brak “górnolotnych” celów i zainteresowań. Czy słusznie?

Naukowcy udowodnili, że w czasie ciąży kobiecie mózgi ulegają “przebudowie”, która trwa do około 6 miesiąca życia dziecka. W tym czasie można mieć m.in. trudności w koncentracji. Później jednak zyskujemy “lepszy” mózg! Obserwacje naukowe potwierdzają bowiem, że długofalowo macierzyństwo poprawia funkcjonowanie kobiecych umysłów!

Jak zadbać o swój rozwój będąc mamą? 

  1. Podcasty w czasie spacerów – idziesz z maluszkiem na spacer po parku? Nie musisz się nudzić, gdy dziecko śpi! Załóż słuchawki i posłuchaj ciekawych podcastów. Mogą być związane z Twoim zawodem, hobby lub po prostu dotyczyć ciekawych dla Ciebie tematów.
  2. Czytanie książek – w pierwszych tygodniach, a nawet miesiącach dziecko lubi słuchać Twojego głosu. Nie musisz mu jednak jeszcze czytać bajek! Opiekując się maluchem, czytaj na głos powieść, ciekawy artykuł lub podręcznik, z którego nauczysz się czegoś nowego.
  3. Czas na przerwę – znajdź kilka minut dla siebie! Potrzebujesz odpoczynku, dlatego zadbaj o jego jakość! Niech to będzie domowe SPA , kilka minut ćwiczeń, szycie na maszynie lub fragment dobrego filmu! Rób to, co lubisz!
  4. Spotykaj się z ludźmi – kontakty socjalne to ważny element życia każdego człowieka. Po porodzie możesz czuć się samotna i zepchnięta na towarzyski margines. Sięgnij zatem po telefon i wyślij wiadomość lub zadzwoń do bliskich. Możesz także poszukać innych mam na swoim osiedlu lub zapisać się z dzieckiem na zajęcia dla niemowląt, gdzie poznacie nowe osoby!
  5. Kursy online – Twoje dziecko jest od Ciebie zależne! W pierwszych miesiącach trudno jest zostawić je w domu na dłużej, nawet gdy masz do pomocy babcie, dziadków oraz partnera. Nie będziesz miała zatem okazji wzięcia udziału w kilkudniowych szkoleniach stacjonarnych. Skorzystaj zatem z opcji online. Materiały możesz przeglądać, gdy dziecko śpi lub słuchać ich podczas spacerów, czy leżąc w łóżku przed snem. W przypadku takich szkoleń to Ty decydujesz kiedy i ile czasu poświęcisz na naukę.

Mamy mogą wszystko! Pamiętaj jednak, by nie robić niczego na siłę!


Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!