Kawa w ciąży – czy można ją pić będąc w ciąży?

kawa w ciąży

Większa część z nas nie wyobraża sobie poranka bez mocnej, gorącej kawy. Nie od dziś wiadomo, że kofeina w dużych ilościach może szkodzić zdrowiu. Czy w czasie ciąży i okresie okołoporodowym powinnyśmy całkowicie wyeliminować kawę z naszych porannych rytuałów? Czy kawa w ciąży może być niebezpieczna dla płodu?

Wpływ kofeiny na płód

Kobiety, które są w ciąży powinny szczególną uwagę przywiązywać do spożywanych produktów. Dotyczy to zwłaszcza artykułów, które mogą mieć szkodliwy wpływ na zdrowie mamy i dziecka. Jaki wpływ na stan zdrowia ma picie kawy w ciąży? Według analizy przeprowadzonej przez zespół islandzkich naukowców z Uniwersytetu w Reykjaviku i opublikowanej w BMJ Evidence Based Medicine, ten czynnik w ciąży zwiększa ryzyko wystąpienia zdarzeń niepożądanych, takich jak poronienie i poród przedwczesny.

Badanie islandzkich naukowców nad wpływem kofeiny na zdrowie dziecka

Badania naukowe został przeprowadzone na podstawie jedynie 37 badań obserwacyjnych i 17 metaanaliz opublikowanych w latach 1998–2019. Wszystkie analizowały związek między spożyciem kofeiny, a niepożądanym stanem zdrowia dziecka lub matki. Były to takie czynniki jak:

  • poronienie,
  • śmiertelność przy urodzeniu,
  • niska waga urodzeniowa.
  • przedwczesny poród,
  • ostra białaczka,
  • otyłość dziecięca.

Ponieważ starano się zbadać i przenalizować, ewentualny niebezpieczny wpływ kofeiny na zdrowie. Mimo, że grupa badanych była stosunkowo niewielka, niepożądane efekty picia kofeiny wystąpiły dość często.

Kawa w ciąży – zabroniona czy dozwolona?

Eksperci doszli do wniosku, że spożywanie kawy i innych napojów zawierających kofeinę w ciąży i u kobiet, starających się o dziecko, może nieść za sobą ryzyko. Nie są jednak znane bezpośrednie przyczyny i powody niekorzystnych skutków picia kawy w ciąży. Badanie ma charakter obserwacyjny, więc nie ustala powiązań przyczynowo-skutkowych między dwoma zdarzeniami. Jak podkreślają sami naukowcy, na niebezpieczeństwo zdrowia dziecka, mogły mieć wpływ również inne czynniki takie jak, palenie papierosów, praca w szkodliwych warunkach, dojrzały wiek matki. Dlatego badanie nie daje jednoznacznej odpowiedzi, a jedynie sygnalizuje, że kofeina może być niezdrowa dla dziecka w brzuchu.

Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia, kobiety w ciąży powinny ograniczyć spożycie kawy w ciąży. Ilość kofeiny, jaka przez instytucję jest rekomendowana to nie więcej niż, 300 ml dziennie – są to około 2 filiżanki kawy. Co również możemy przeczytać w poradniku żywienia dla kobiet w ciąży przygotowany przez Instytut Matki i Dziecka.