Kim jest doula? – dodadkowe wsparcie na sali porodowej

Kobieta w ciąży trzyma brzuch

Okres ciąży i akt porodu są zdarzeniami niezwykłymi w życiu każdej kobiety. Każda z nas chce jak najlepiej przygotować się na ten czas. Doula prowadzi przygotowanie oraz edukuje z zakresu ciąży, macierzyństwa i porodu. Często uczestniczy przy porodzie i stanowi psychiczną i fizyczną pomoc dla kobiety.

Doula – kto to taki?

Doula, z greckiego znaczy służąca, jednak teraz jej rola jest zgoła inna. Można nazwać ją kolokwialnie asystentką naszego porodu. Jest to specjalistka, odpowiednio wyszkolona z zakresu pomocy emocjonalnej kobiecie w czasie porodu. Doula może również być dużym wsparciem dla rodziców w czasie ciąży, przygotowując ich i edukując na przyjście nowego członka rodziny. Obecność innych kobiet przy porodzie była od wieków normą, wraz z zanikiem silnych więzi społecznych doule stanowią kobiece wsparcie w nowej sytuacji i pomagają odnaleźć się młodym mamom,

Co robi doula?

Większość relacji między doulą, a przyszłą mamą rozpoczyna się na kilka miesięcy przed urodzeniem dziecka. W tym okresie powstaje wieź, w której matka czuje się swobodnie zadawać pytania, wyrażać swoje obawy i wątpliwości. Podczas spotkań przed ciążą doula pomaga stworzyć plan porodu. Opowiada jak przebiega poród, czego może spodziewać się młoda mama, a przede wszystkim przygotowuje ją fizycznie i mentalnie na wspaniałe wydarzenie.
Nie jest to żadnego rodzaju opieki medyczna, choć wiele położnych jest też doulami. Jednak wiedza, jaką można czerpać od douli zawiera jak najbardziej medyczne aspekty. Dzięki temu mogą pomóc swoim podopiecznym lepiej zrozumieć procedury i możliwe komplikacje w późnej ciąży lub porodzie.

Podczas porodu dule są w stałym i bliskim kontacie z matką. Mają zdolność zapewnienia komfortu poprzez techniki uśmierzające ból, w tym techniki oddechowe, techniki relaksacyjne, masaż i pozycje porodowe. Doula również zachęca partnera do udziału i zapewnia wsparcie. Niestety nie wszystkie szpitale dopuszczają obecność osób trzecich na sali porodowej.